Апел од Црквите и Верските заедници во Република Македонија

Црквите и верските заедници во Република Македонија, застапени во Уставот, со должно внимание ги следат настаните што веќе подолго време ги обременуваат секојдневието и живеењето на сите граѓани во Република Македонија.  Оваа прилика е историска можност да покажеме дека навистина ја сакаме нашата заедничка Татковина – Република Македонија,

read more
Известување

Почитувани верници и наши читатели,  Ве известуваме дека во Втората недела на Чесниот Пост, Неделата на Св. Григориј Палама, 12 март 2017 л. Г., во градот Струмица ќе се одржи големо црковно-народно торжество по повод пристигнувањето на копијата на чудотворна икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница“ од светогорски

read more
Создавањето на автокефалната МПЦ-ОА, видено низ призмата на ЦИА

06 март 2017 лето Господово И заврна дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови, и навалија на таа куќа, но таа не падна, зашто беше изградена на камен. (Мaтej 7,25)  Благодарение на семилосрдната и премудра Божја промисла, која грижливо за сѐ промислува, како

read more
Пчеларски собир во Бигорски

12/25 февруари 2017 лето Господово Пред два дена, кога Црквата Христова го славеше споменот на Светиот Свештеномаченик Харалампиј, со благослов на нашиот Старец, Архимандрит Партениј, Бигорската Свештена Обител беше домаќин на над стотина пчелари од сите краеви на нашата земја, организирани преку Сојузот на пчеларскит

read more
Врачена паричната помош за семејството Јанкоски од Ростуше

подарена од иселеник во Сиднеј 9/22 февруари 2017 лето Господово Четириесетина дена откако на нашата интернет страница беше објавен апелот за помош на семејството Јанкоски од с. Ростуше, чијашто куќа изгоре до темел, денес на г. Јорде Јанкоски од нашиот игуме

read more
Честитка за именденот на Архимандрит Партениј од г-ѓа Валентина Божиновска

директор на Комисијата за односи со верските заедници 7/20 февруари 2017 лето Господово, Спомен на Св. Партениј Лампсакиски Чудотворец Во текот на денешниот ден добивме телеграма со честит

read more
Слово на Н. В. Митрополит г. Тимотеј за споменот на Св. Партениј Лампсакиски

7/20 февруари 2017 лето Господово,Спомен на Св. Партениј Лампсакиски   Во името на Отецот и Синот и Св. Дух.  Драги браќа и сестри,  Во денешното Евангелско четиво, прочитано на светата Ли

read more
Слово на Архимандрит Партениј, при свечениот пречек на Митрополитот Брегалнички

6/19 февруари 2017 лето ГосподовоНавечерие на споменот на Св. Партениј Лампсакиски Ваше Високопреосвештенство, многупочитуван наш Владико, Митрополит Брегалнички г. Иларион,  Моите зборови се, навистина, оскудни да ја изразат сета бл

read more
Архипастирски благослов за новото Пречистанско сестринство

26 јануари / 08 февруари 2017 лето Господово По враќањето од својата официјална посета на епархијата во Австралија, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј ја посети Обителта на Пресвета Богородица Пречиста каде имаше можност од страна на старешинката Харитина Јакимовска и останатото сестринство да биде запознаен с

read more
Основано здружение на професори по предметот Етика на религиите

23 јануари / 05 февруари 2017 лето Господово Со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан, на 4 февруари 2017 година, во просториите на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје, беше одржано собрание на кое се основа здружение на професорите по предметот Етика во религи

read more
Апел со надеж за отрезнување

10 / 23 јануари 2017 лето Господово Откако поминаа големите празници, решивме добронамерно да апелираме до „душегрижниците и добронамерниците“, кои со истата дежурна тема, односно за нив секогаш актуелна пропаганда, ѝ ги честитаа на Црквата, односно на верниот народ и клирот овие п

read more
Известување

15 јануари 2017 лето Господово Божјата благодат и силата на Светиот Дух со Кој се осветува водата, особено се чувствува на денот на Просвештението, кога правиме спомен на Крштението Господово од раката на Св. Јован Претеча. Со чинот на осветувањето на богојавленската вода и полагањето на крстот во водите, се символизир

read more
Апел за помош

12 јануари 2017 лето Господово Почитувани верници, браќа и сестри, хумани граѓани и наши читатали, во овие денови на радосно Божикно ликување, кога си спомнуваме за неискажливото Божјо милосрдие кон човечкиот род, ни се дава можност да покажаме и ние малку милосрдие кон нашите собраќа, членовите на благочетивото сем

read more
Поворките: топла Божикна порака среде зимското студенило

На наша голема радост, во пресрет на Рождеството Христово, низ цела Македонија заѕвонија распеаните гласови на илјадници деца, кои подобно на ангелите, со стиховите на традиционалната Божикна песна „Вечниот Бог“, насекаде го најавија доаѓањето во тело на смирениот и човекољубив наш Господ. Оваа година Божикните поворки беа еден силен и незапирлив бран што не можеше да

read more
Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

read more
Предбожикна детска креативна работилница во Кнежинскиот манастир

04 јануари 2017 лето Господово Во рамките на предбожикните подготовки, најмалите кичевчани се собраа во манастирот посветен на Св. Георги Победоносец во Кнежино, за таму предводени од старешинката Драгица Велјановска да земат учество во креативната работилница за изготвување на божикни украси. Толкав голем број на де

read more
Божикно катче

( Поучни текстови и слова за празникот на Рождеството Христово ) Историјат на празникот Рождество Христово

read more
Изработена целивална во резба налик на делото на великанот Петре Гарката

26 декември 2016 лето Господово Соборниот храм на Свештената Бигорска Обител деновиве зрачи со посебна убавина и радост; се радуваат, имено, заедно со нас и духовите на древните и славни копаничари, бидејќи, скоро по два века, конечно се направи нешто што може достојно да се споредува со нивното ненадминато дело, велелеп

read more
Денес и најмладите верници од Охрид во посета на Бигорски и Рајчица

5/18 декември 2016 лето Господово Денес, кон празничното славење на Преподобниот Нектариј се придружија и околу 70 – тина најмали верници од Охрид, кои со своето весело расположение уште повеќе го разубавија и онака благодатниот амбиент на нашите две Обители. Беше толку прекрасно да се види како за миг манастирските дво

read more
Се возобновува монаштвото во Пречиста Кичевска

29 ноември/12 декември 2016 лето Господово Денес, кога го славиме споменот на блажениот син на послушанието, преподобниот Акакиј Синајски, кој во монашкиот буквар - Лествица е истакнат како пример за монах што ја придобил вечноста со своето беспрекорно послушание, по благоволение и со благослов на нашиот надлежен архиер

read more
Посета на Кнежинскиот манастир

29 ноември /12 декември 2016 лето Господово Денес сестринството на Рајчичкиот манастир заедно со својот возљубен старец, Архимандрит Партениј го посети Кнежинскиот манастир посветен на Св. Георгиј Победоносец, каде со благослов и помош на Митрополитот Дебарско- кичевски Тимотеј благочестивата и посветена до крај сестр

read more
Понуда на рачно изработени Божикни пештери

01 декември 2016 лето Господово Божик е време кога треба да се потсетиме на најголемиот дар на Бога за целото човештво, најголемиот израз на Неговата љубов – раѓањето Негово од Дева, заради спасението на светот. Затоа сѐ на Божик треба да потсетува на тој спасителен за нас миг. Тогаш и домовите наши треба да го носат лико

read more
Промовиран зборникот „Македонците со исламска религија“

5/18 ноември 2016 лето Господово По иницијатива и покровителство на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи на Р. Македонија, Сојузот на Македонци со исламска религија, Македонската академија на науките и уметностите и Институтот за национална историја, денес, во Портата „Македонија“ беше свечено

read more
98-годишнина од страдалничкиот подвиг на о. Овентиј Фрчковски од с. Галичник

5/18 ноември 2016 лето Господово Во светлината на Божјото сезнаење, ниту едно нешто, макар колку тајно било, не останува сокриено. И најтемните нешта, извршени во најтемните ноќи и на најтемните места, видени се од Божјите очи, во светлина посветла од најсончевиот ден. Бог, во Својот премудар Домострој, тие нешта честоп

read more
Се упокои во Господа Игуменија Агнија

01/14 ноември 2016 лето Господово „Царски ми ја потпиша слободата, со црвената боја од прстите Твои окрвавени, Владико, поцрвенети од Твојата крв. И сега верно ти се молиме, со првородните Твои причисли го и со Твоите праведници за радост удостој го, овој што се пресели кон Тебе, Благоутробен“.

read more
Скапоцен дар за Бигорската обител

29 октомври/11 ноември 2016 лето Господово Голема е милоста на нашиот Бог, со која нè посети Исток од висините (сп. Лука 1,78).  Пресветиот наш Бог постојано си одбира начини за благодатно да го посети Својот верен народ,

read more
Јубилеј 65 години од раѓање и 35 архиерејско служење на митрополитот Тимотеј

06 Ноември 2016 лето Господово Црквата, според својата структура, е богочовечки организам, кој е складен само тогаш кога сите негови служби и дарови се во меѓусебна согласност. Затоа и апостолот Павле вели: „И не може окото да и рече на раката: Не си ми потребна, ниту, пак, главата на нозете:

read more
Трудољубиви како пчели

22 октомври / 04 ноември 2016 лето Господово Среде овие релативно топли есенски денови, невообичаени за доцна есен, Рајчичката света Обител е во екот на интензивно градење, како резултат на зголемените потреби на сестринството во последните неколку години. Но за да се постигне ова, Обителта мораше да помине низ еден подо

read more
Сведоштвото на Св. Лонгин Стотник изразено преку звуците на виолина и виолончело

16/29 октомври 2016 лето Господово А Исус, откако повторно извика со висок глас, го испушти духот. И наеднаш се расцепи црковната завеса на два дела, од горниот крај до долниот; и земјата се затресе; и карпи паднаа; и гробови се отворија; и многу тела на упокоени светии воскреснаа; па како излегоа од гробовит

read more
Завршени годинешниве градежни работи на храмот на Свв. Кирил и Методиј во Битуше

11/24 октомври 2016 лето Господово Две и половина години по почетокот на изградбата и осветувањето на темелите на храмот на Светите солунски Браќа Кирил и Методиј во истоимениот скит на Бигорскиот Манастир во с. Битуше, веќе е завршена рам-конструкцијата на црквата, а преземени се, исто така, и опсежни градежни дејства за пренамена на п

read more
Прославен 10-годишниот јубилеј на Митрополитот г. Иларион

10/23 октомври 2016 лето Господово Познатиот и прекрасен храм на Светиот угодник Божји Николај Чудотворец во славниот град Штип, издигнат во времето на Преродбата, денес беше сведок на уште еден значен настан од црковниот живот на нашата најсвета Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија. Имено, со торжест

read more
Од меѓународната конференција во Охрид

09/22 октомври 2016 лето Господово Во рамките на одбележувањето на 1.100 години од блаженото упокојување на Свети Климент Охридски – великиот ученик на Свв. Кирил и Методиј, се одржа голема меѓународна конференција во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ од Скопје, МПЦ и Универзитет

read more
На промоција кај епископот Тихон Шевкунов

21 септември/04 октомври 2016 лето Господово Сестринството од манастирот Св. Георгиј Победоносец, Рајчица, денес, 04 октомври 2016 лето Господово, присуствуваше на промоцијата на книгата „Несвети, а свети“ од викарниот епископ на Московскиот Патријарх Кирил, Тихон Шевкунов, кој беше во неколку дневна посета на нашата земј

read more
Посета на Архимандритот Порфириј од Бер

21 септември/04 октомври 2016 лето Господово Изминативе два дена Света Бигорска Обител се удостои со голема радост поради посетата на нашиот долгогодишен пријател, отец и брат во Христа, Висoкопреподобниот Архимандрит г. Порфириj, игуменот на Скитот на Чесниот Претеча во Бер, Р. Грција. Игуменот Порфириj, кој допатува

read more
Одговор на игуменот г. Порфириј при свечениот пречек

21 септември/04 октомври 2016 лето Господово „Многупочитуван, возљубен и највозљубен Архимандрите Партениј,  Јас сум многу сиромашен и смирен човек, но имам еден многу голем дар – да имам малку пријатели, но многу возљубени. Денес се наоѓаме овде, во домот на еден од тие мои многувозљубени

read more
Поздравно слово на Архимандрит г. Партениј при пречекот на игуменот г. Порфириј

21 септември/04 октомври 2016 лето Господово „Ваше Високопреподобие, Архимандрит г. Порфириj,  Гледајќи го присуството на Вашата светла и наша особено драга личност во овој свет храм, најтопло Му благодарам на преблагиот наш Бог, што, ете, Ве донесе овде и нè удостои со оваа голема рад

read more
Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј

На Светата Литургија, на празникот Крстовден 14/27 септември 2016 лето Господово, Рајчица Во името на Отецот и Синот и Св. Дух.  Драги браќа и сестри,  Светата Православн

read more
Да се живее крстовоскресно е највозвишена мудрост

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Вечерната на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст, во Рајчица 14/27 септември 2016 лето Господово Возљубени мои, нека светиот Крст, преку силата му од Бога дадена, ве чува и

read more
read more
Слово на Архимандрит Партениј изговорено на Светата Литургија

во храмот посветен на Рождеството Богородично во с. Ростуше 8 / 21 септември 2016 лето Господово Мили мои, нека Пресвета Богородица, чиешто Раѓање сега со радост го славиме, биде со сите нас, нека нè чува и благословува! 

read more
Слово на Архимандрит Партениј изговорено на Вечерната богослужба

спроти празникот Рождество на Пресвета Богородица, во храмот во с. Ростуше 8 / 21 септември 2016 лето Господово Мили мои браќа и сестри, монаси и монахињи, особено драги мои ростушани и сите вие што потекнувате од овие славни краишта, би сакал најнапред радосно

read more
Пронајдена автобиографија на Преподобниот Јоаникиј Ракотински

3/16 септември 2016 лето ГосподовоВо светите на земјата и во избраните, во нив е сета моја радост! Откако нашиот Господ Исус Христос дошол на земјата и ја основал Својата света заедница - Црквата, Божествената светост расцветала по целиот свет, до каде што продрела радосната вест за спасението. Христијанската све

read more
Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј

На празникот Отсекување на чесната глава на Св. Јован Крстител (11 септември 2016 лето Господово) Во името на Отецот и Синот и Св. Дух.  Драги браќа и сестри,  Денеска, св. Јован Крстител и Претеча Господов, нè с

read more
Осветена „Куќата на Мијаците“

10 септември 2016 лето Господово Во пресрет на големата манастирска слава, денес Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение со Митрополитот Повардарски, г. Агатангел, Високопреподбниот Архимандрит г. Партениј, јеромонахот Доситеј, свештениците Владо Недески и Роберт Илијевски и ѓаконот Николче Ѓурч

read more
„Радосна тага“ - Исповед на еден поранешен зависник

Сето ова што ќе го прочитате можеби ќе ви звучи чудно, но чувствувам голема потреба да го напишам и да го споделам. Не го сметам за важно да го кажам моето име, туку мојот живот. Имам 30 години и живеам во Скопје. Роден сум во прекрасно семејство, каде се живееше во љубов и хармонија и, иако ја загубив мајка ми на 12 години, во животот ми бе

read more
Преобразбата на детските души низ школото на љубовта

19 август 2016 лето Господово Со многу насмевки, љубов, прегратки и по некоја солза, заврши и последниот деветти летен камп по Веронаука, и уште еднаш имавме можност да видиме на дело една прекрасна преобразба на детските души. Бидејќи детските души се како најчисти, најнежни цветови; и огреани од светлината на Христоват

read more
Љубовта на Таткото Небесен ги исполни срцата на децата без родители

13 август 2016 лето Господово Да Го љубиш Бога, тоа значи силно да ја чувствуваш Неговата Татковска прегратка која нежно те прегрнува тогаш кога животот станува премногу груб и неизвесен; да Го љубиш Бога, значи да го чувствуваш Неговото присуство, тогаш кога си мислиш дека си сам на овој свет; ако Го љубиш Бога, тогаш ти

read more
АПЕЛ - Да бидеме хумани и да помогнеме на засегнатите луѓе од поплавите

Почитувани сограѓани,  Да бидеме хумани и да донираме, да помогнеме на засегнатите луѓе од поплавата.  Отворен е телефон за донации  143-400 од сите мрежи  Донација на средства

read more
Соопштение

07 август 2016 лето Господово Македонската православна црква - Охридска архиепископија, длабоко сочувствува со населението од населбите во Скопскиот регион, како и од другите населени места низ државата, кое настрада во невремето што го зафати главниот град, како и делови од Р. Македонија. 

read more
Известување

Почитувани поклоници на Свештената Бигорска Обител,  Ве известуваме дека сите заинтересирани верници што сакаат да преноќеваат во Манастирот, задолжително треба да се најават неколку дена порано кај еден од манастирските гостоприемници (архондари):  -

read more
Молитва, радост и благословение низ седмиот камп по вероучение

07 август 2016 лето Господово Многу убава глетка е кога љубовта кон Бога ќе ги сплоти сите и оние кои Му се посветиле, и нивните мали гости во една прекрасна Божествена заедница на љубовта, радоста, милоста и сѐ друго што се раѓа во душите кога Бог ќе ги посети. А се раѓаат тогаш највозвишени мисли, н

read more
И шестиот летен камп по веронаука – радост за Бигорски и Рајчица

17/30 јули 2016 лето Господово И оваа недела Бигорски и Рајчица ја поминаа во атмосфера на детска радост и љубов. Вкупно 43 дечиња од Ресен, Тетово и Скопје ја надополнуваа на благодатната летна хармонија во манастирите. После петдневниот престој исполнет со молитва, послушание, веронаука, забава и дружење, децата денес им

read more
„Патот на Црешовото топче“ – сеќавање за слободољубивиот дух на нашите предци

14/27 јули 2016 лето Господово Има нешто силно, внатрешно, таинствено, со кое нашиот слободољубив народ може најмногу да се пофали; нешто кое ниту вековите, ниту поробителите, ниту злобните ветрови на пропагандите не можеле да го разрушат. Тоа е неговиот духот – самобитниот, борбен дух на Македонецот, дух хранет со е

read more
За волја на вистината

(Реакција кон писмото на Б. Синадиновски) 25 јули 2016 лето Господово Почитувани наши читатели,  Во денешниот број на „Дневник“ (25.07.2016) излезе напис, насловен како: „Бигорскиот манастир не е граден само од православните Македон

read more
И петтиот летен камп во духот на христијанската љубов

24 јули 2016 лето Господово Миговите поминати со децата, нивните насмевки и прегратките со кои нè опсипуваат се верни сведоци на едно благодатно поминато време - време што како најдраг гостин нè посетува и ни носи дарови на радост, не само сега, туку и тогаш кога за него ќе си спомнеме во иднината. Зашто спомените не се са

read more
И четвртиот летен камп со просветлени детски лица

6/19 јули 2016 лето Господово Душата најубаво се чувствува кога другарува со Христа. Особено неизвалканата детска душа. Од таа дружба се раѓаат многу слатки духовни плодови и сите што доаѓаат во допир со таа душа неизмерно се насладуваат со нив. После прекрасни пет дена на најрадосно дружење со Најдобриот, Најмилиот Христос

read more
Третиот летен камп по Веронаука во духот на апостолските празници

1/14 јули 2016 лето Господово Да се љуби, да се сведочат делата на љубовта, да се зборува за радоста тогаш кога неволјите притискаат, да се влева надеж таму каде што се чини дека сѐ е загубено, не е ниту малку лесна задача. Зашто денес, ние луѓето, кои прифаќаме разни одговорности и си поставуваме високи цели, како да заборав

read more
Престојот во Бигорски и Рајчица виден низ очите на децата

17/30 јуни 2016 лето Господово Бигорскиот манастир и Рајчица повторно украсени со детски џагор и насмеани детски очи. Веќе заврши вториот летен камп по Веронаука во којшто браќата и сестрите од нашите два манастири, на обострано задоволство, им укажаа гостопримство на децата од Струмица и нивните придружници, а наши дол

read more
Заврши првиот летен камп по веронаука

07/20 јуни 2016 лето Господово „Сè е второстепено за нас, во споредба со нашата грижа за децата и нивното подигање во поуките и науката Господова“ (Свети Јован Златоуст).  Од сите науки на овој свет, само една наука го распламтува Божествениот оган што ја топли и грее душат

read more
1000 години од упокојувањето на Св. Јован Владимир

04 јуни 2016 лето Господово „Како ризница скапоцена и извор кој на земните им точи реки што ги очистуваат болестите, нам ни се даде твоето свештено тело, кое дава исцеление за различни болести, и божествена благодат на оние, кои доаѓаат кај него, за да извикаме: Радувај се, цару Владимире!“ (кондак на свети Јован Владимир). 

read more
Нови музички изданија од Бигорската Обител и Манастирот Рајчица

30 мај 2016 лето Господово Со особена радост ја известуваме пошироката јавност дека официјално излегоа од подготовка двата музички диска, на кои се работеше последниве неколку месеци. Тоа се „Малиот молебен канон на Пресвет

read more
read more
Вечен спомен и слава за достојниот духовен великан

Денес се навршуваат 35 години од упокојувањето на првиот Архиепископ на возобновената Охридска Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква, нашиот возљубен духовен пастир г. г. Доситеј. Бескрајно сме Му б

read more
Известување за летните кампови по Веронаука во Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Почитувани,  Ве известуваме дека термините за летните кампови по Веронаука во Бигорската и Рајчичката Обител се веќе пополнети. Се надеваме дека вашите најмили ќе имаат прекрасен неколкудневен престој во нашите манастири. Ги просиме вашите молитви за што поскора до

read more
Се одржа добротворната манифестација за доизградба на Бигорскиот скит

„Свв. Кирил и Методиј“ 16 мај 2016 лето Гопсодово Среде сета таа атмосфера на непријателство, протести, незадоволство, хотел Континентал вчера беше сведок на еден силен позитивен бран што се излеа од неговите ѕидови и испрати силна п

read more
Промовирана книгата ВИЗАНТИЈА ВО ДИЈАЛОГ на отец Милан Ѓорѓевиќ

16 мај 2016 лето Господово На 12.05.2016, во свечената сала при соборната црква „Св. Климент Охридски“, се одржа промоција на книгата Византија во дијалог (Магор, 2016 г.) од презвитер д-р Милан Ѓорѓевиќ (1981, Скопје), доцент и продекан за меѓународна соработка на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. 

read more
Реставрирано најстарото Евангелие во Бигорски

10 мај 2016 лето Господово Откако пред неколку години во два наврати беше извршена реставрација на старопечатени книги и ракописи

read more
Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит тетовско–гостиварски г. Јосиф

во храмот на Св. Вмч. Георгиј Победоносец во Струга, пред почетокот на свечената литија 24 април/07 мај 2016 лето Господово Возљубени во Господа,  Вака благоволи Бог, оваа недела осветлена од

read more
Пасхално послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО

read more
Апел од МПЦ

14 април 2016 лето Господово Македонската православна црква со должно внимание ги следи настаните што веќе подолго време го обременуваат нашиот македонски народ, секојдневието и воопшто живеењето на сите во Република Македонија.  Со жалење мор

read more
СООПШТЕНИЕ

Скопската православна епархија при Македонската православна црква, најостро го осудува вандалскиот чин на осквернување на осветените и благословени темели за изградба на Крст во населбата „Бутел“ во Скопје.  Со тоа (не)дело, кое по ништо не се разликува од актуелните дејства на разните радикализми на Блискиот Исток и на Аф

read more
Божиновска: Да го сочуваме верскиот соживот што го градеа нашите прадедовци

04 март 2016 лето Господово Директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска повикува на зачувување на меѓуверскиот соживот во Македонија, по вчерашниот немил иницидент кога беа потрупани темелите на крстот во општина Бутел, по протестот на ДУИ.  Божиновс

read more
Остварена консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција

на стариот конак на Лешочкиот манастир 23 февруари 2016 лето Господово По барање на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, кој негува особена љубов кон Лешочкиот Манастир и често е присутен таму, денес се оствари консултативна средба за дефинирање на п

read more
Слово на Н. В. Митрополит Тимотеј на денот на Св. Партениј Лампсакиски

7/20 февруари 2016 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Св. Дух!  „Услиши ја, Господи, молитвата моја и почуј ја молбата моја; Не биди безгласен како моите солзи, зашто сум туѓ во Тебе и придојден, како сите мои предци“ (Пс. 38, 12) 

read more
Благодарствено писание од верниците во Скопје

7/20 февруари 2016 лето Господово,спомен на Св. Партениј Лампсакиски Возљубен отче наш Партение,  Со преклонети колена стоиме пред Вашиот пастирски жезол, кој Ви е даден да го пастирствувате довереното Ви стадо Христово, што со години го водите низ тесниот и трнлив пат

read more
Слово на Архимандрит Партениј на споменот на Св. Партениј Лампсакиски

7/20 февруари 2016 лето Господово Ваше Високопреосвештенство, наш возљубен архипастиру,  Сечесни отци, монаси и монахињи,  Мили браќа и сестри,  Срдечно Ви благодарам што денес се с

read more
Свети Апостол Тимотеј

04 фавруари 2016 лето Господово „Богато се излеа благодат во твојата уста, Блажени, и реки од догми излеа, кои ја напоија Црквата Христова, многуроден плод принесоа, Тимотее Христопроповеднику, богомудар апостоле“ (песна од Канонот на Утрена на свети апостол Тимотеј) На 04.02.2016 г

read more
Известување

15 јануари 2016 лето Господово Божјата благодат и силата на Светиот Дух со Кој се осветува водата, особено се чувствува на денот на Просвештението, кога правиме спомен на Крштението Господово од раката на Св. Јован Претеча. Со чинот на осветувањето на богојавленската вода и полагањето на крстот во водите, се символизира о

read more
Бадниково-Божикни радости од најмладите

Гледајќи како најмладите со голема љубов и ревност, во скоро сите градови на нашата земја весело го најавуваат Рождеството Христово, одејќи во свечени бадникови поворки со пештера во рацете и пеејќи ја божикната каланда „Вечниот Бог“, не можеме, а да не се исполниме со радост и благодарност кон Богомладенецот Христос, роден во неискажливо смир

read more
Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

read more
Протоѓакон д-р Р. Грозданоски награден со „Св. Климент Охридски“

26 ноември/9 декември 2015 лето Господово По повод споменот на Св. Климент Охридски Чудотворец, небесниот покровител на нашата света Црква и Татковината, во свечената сала на Собранието на Р. Македонија, вчера достоинствено беше доделена високата државна награда “Св. Климент Охридски”. Помеѓу удостоените со ова прести

read more
25-годишнина од матурата на 28 генерација богослови од МПБ (´85-´90)

28 октомври/10 ноември 2015 лето Господово Зградата на Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ од с. Драчево, Скопје, денес навистина зрачеше со посебна радост. Имено, во неа во 11 часот беше одржан свечен класен час во спомен на 25-годишнината од матурирањето на повеќемина свештенослужители на МПЦ

read more
Торжествено прославен споменот на Св. Константин Кавасила

18/31 октомври 2015 лето Господово, соборен храм „Св. Софија“, Охрид Древните ѕидови на соборниот храм на нашата најсвета Охридска Архиепископија,&

read more
Известување за Бигорскиот зборник - „20 години возобновено монаштво“

08 октомври 2015 лето Господово Ги известуваме сите заинтересирани дека Бигорскиот зборник на текстови, кој беше објавен по повод 20 – годишнината од возобновата на монашкиот живот во Бигорскиот манастир, е всушност една импозантна збирка од монашки и стручни текстови на македонски јазик, со превод на англиски и грчки

read more
Промовиран зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“

29 август/11 септември 2015 лето Господово Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча Во рамките на вчерашното светло торжество по повод главната манастирска слава – Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител, и прославата на 20-годишниот

read more
Слово на Архимандритот Партениј за празникот Успение на Пресвета Богородица

15/28 август 2015 лето Господово Ве поздравувам најсрдечно, мили мои, и вечерва ви посакувам силна и благодатна молитва кон Пресветата Владичица наша Богородица! Кога доаѓајќи кон храмот видов дека и тремот е преполн со луѓе, премногу се возбудив и се исполнив со радост и треперам. И еве сега сакам да споделам со вас нешто шт

read more
Веронаука: силна потреба за правилен развој на личноста и темел на образованието

08 август 2015 лето Господово Нема поважна дејност од онаа која ја преобразува личноста и во неа го сее семето на Христовата љубов и совршен морал, зашто тоа семе со тек на време дава обилен плод од кој вкусува и се храни не само таа личност, туку и целото општество. А особено важна е мисијата меѓу најмладите и работата со

read more
20 години монашко служење на нашиот Старец

24 јули/6 август 2015 лето Господово Славејќи го споменот на Св. Великомаченица Христина, нашата Света Обител истовремено прослави и еден значаен јубилеј кој за ова монашко братство и сестринство е голема радост и историски настан: 20-годишнината од замонашувањето на  нашиот возљубен Старец и игумен Архимандрит Парте

read more
„Патот на Црешовото топче“

14/27 јули 2015 лето Господово Ретко кое друго нешто буди во душата толку силен восхит како што тоа го прави решителноста и подготвеноста да се појде дури во смрт заради заштита на светата вера, на ближните, на Татковината. Тој дух на христијанска пожртвуваност и себеодрекување во полза на повозвишени идеали, ги исполнув

read more
Сѐ поголем интерес за веронауката во Бигорски и Рајчица

25 јули/12 јули 2015 лето Господово Живеејќи во ова динамично општество, човекот е во постојана трка за егзистенција, во борба за биолошко преживување, со незапирлив стремеж дури и кога има доволно да приграби што повеќе. Во таа незаситна глад за материјал

read more
Заврши вториот летен камп по Веронаука во Бигорскиот и Рајчичкиот Манастир

Оставете ги децата да доаѓаат кај Мене (Мт. 19, 14) 18 јули 2015 лето Господово Секој миг поминат со децата е силно и длабоко доживување на разните духовни собитија. За нив молитвата е најубавото нешто, дружбата со Бога и

read more
Започна летната школа по веронаука

12 јули/29 јуни 2015 лето Господово Деновиве во манастирот во Рајчица, во тек е првата смена на организираната летна школа за веронаука за најмладите. Децата се на возраст од 10-15 години и се дојдени во манастирот од повеќе градови во земјата. Ова за нив е прекрасна можност покрај организираните летни рекреативни а

read more
Поздравно слово на Архимандрит Партениј на свеченото молитвено бдение на Иванден

24 јуни/6 јули 2015 лето Господово Ваше Високопреосвештенство, достојнопочитуван Митрополит брегалнички г. Иларион, 

read more
Работна акција на битолчани во Бигорски

15/28 јуни 2015 лето Господово Со благослов на нашиот Старец, Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, деновиве во Свештената Бигорска Обител престојуваа околу шеесетина млади битолчани, кои доброволно и самоорганизирано притекнаа да помогнат во обемните работни активности во Манастирот овој период. Главната

read more
Врачено одличието „Претеча“ на г. Кирил Божиновски

11/24 јуни 2015 лето Господово Премилостивата Богомајка го донесе на Своето чествување на Чудотворната икона „Достојно ест“ и нашиот драг пријател и долгогодишен доброчинител на Манастирот, г. Кирил Божиновски од Битола и го удостои на овој голем ден да го прими одличието „Претеча“, кое му беше доделено на

read more
Архиерејска Литургија во возобновениот храм Св. Константин и Елена

04 јуни 2015 лето Господово На 03.06.2015 година Архиепископот охридски и македонски со свештенство од Скопската епархија служеше Архиерејска Литургија во возобновениот храм Св. Константин и Елена во Скопје. Верниот народ се п

read more
Божествена Литургија во храмот во изградба „Свети Константин и Елена“ во Скопје

01 јуни 2015 лето Господово На 03. 06. 2015 г., на празникот посветен на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена, Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, ќе богослужи света Божествена литургија во храмот во изградба „Свети Константин и Елена“, на ул. „Македонија“ во Скопје. Се покануваат пра

read more
Посета на г. Андреј Куку

31 мај 2015 лето Господово Во светлиот ден на Педесетница и слегувањето на Светиот Дух, нашата свештена обител ја посети многупочитуваниот господин Андреј Куку, директор на нафтената компанија Лукойл Македонија, заедно со својата сопруга, госпоѓа Марија Куку.  Ценетите посетители беа примени од с

read more
Посета на УМС на ВМРО-ДПМНЕ од Битола во Бигорски и Рајчица

17/30 мај 2015 лето Господово Постои ли поубава и посилна порака од онаа за единството во мирот, радоста и љубовта!? Тоа е пораката која Црквата постојано ни ја испраќа, сакајќи сите да нѐ обедини околу Христа, Началникот на доброто; таа смирено нѐ учи да ја бараме силата одозгора за да се избори

read more
Соопштение

29 мај 2015 лето Господово Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија на својата седница одржана на 29 мај 2015г. ја разгледа актуелната состојба за односите помеѓу Македонската и Српската православна црква.  Синодот на МПЦ начелно го прифаќа п

read more
Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ

10 мај 2015 лето Господово Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија изразува длабока болка за загинатите припадници на безбедносните сили на Република Македонија, кои својот живот го положија во одбрана на нашата Татковина. Во овие денови на жалост, се молиме на распнатиот и воскреснатиот Христос, да ги успо

read more
Беседа на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски гТимотej

на Вечерната на празникот Свети Георгиј Победоносец (05. 05. 2015 год.) Во името на Отецот, Синот и Св. Дух!  Драги браќа и сестри,  Нашите прародители беа создадени за вечност. Таа блажена, благодаттна состојба ја изгубиј

read more
Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандритот Партениј

изговорено на чинот на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во Бигорскиот манастир (13/26 април 2015 л. Г.)  Ваше Блаженство, Архиепископ охридски и македонски г. г. Стефан,  Достојнопочитуван Претседателе на Република Македонија, г. Ѓорѓе Иванов,

read more
Слово на Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски, г. г. Стефан

ВЕЛЕЛЕПИЕ ЗА ПОЧИТ И ВОСХИТ  Слово на Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски, г. г. Стефан, изговорено на чинот на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во Бигорскиот манастир (13/26 април 2015 л. Г.) На 30 септември 2009 година, ја слушнав

read more
Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит дебарско-кичевски г.Тимотеј

изговорено на чинот на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во Бигорскиот манастир (13/26 април 2015 л. Г.)  „Овој е денот што го создаде Господ за да се зарадуваме и да се развеселиме во него“ (Пс. 117, 24).  Ваше блаженство, Ваши високопреосвештенст

read more

Возљубени верници и пријатели на свештената Бигорска обител,  Со нескриена духовна радост во нашите срца би сакале да Ве известиме дека после неполни шест годни од големиот пожар во 2009 година, Бигорското светилиште на свети Јован Крстит

read more
Бигорската ризница збогатена со нов прекрасен филигрански крст

6/19 април 2015 лето Господово, Томина Недела Со благослов и залагање на нашиот Старец и Игумен, Високопреподобниот Архимандрит Партениј, беше реставриран стариот бигорски филигрански крст, кој служи како моштохранилница за парчето од Чесниот и Животворен Крст Госпо

read more
Посета на Првата дама со сопругите на Амбасадорите во Р.М.

18 април 2015 лето Господово Среде радоста на овие пасхални денови, во завршницата на светлата и света седмица, Бигорската обител ја израдува посетата на многу почитуваната пријателка на манастирот и сопруга на Претседателот на државата, г-ѓа Маја Иванова, и нејзините ценети гостинки – сопруги на повеќе резидентни Ам

read more
Во одбрана на прогресивниот карактер на христијанската вера

Реакција Во врска со текстот во „Утрински весник“ од 14. 04. 2015 год., насловен како „Религијата ги обзема Македонците, барем така велат анкетите“, со поднаслов „Каде нема просперитет, цвета религијата...“  Уште од самиот почеток би сакале да се оградиме од пе

read more
Пасхално послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕ

read more
Соопштение

Почитувани верници, Би сакале да ве информираме дека сите патни приоди до манастирот се сосема исчистени и проодни. Затоа, оние коишто сакаат заедно со нашето монашко братство и многубројниот верен народ да го прослават и да му се поклонат на сесветлото Христово Воскресение, можат да го направат тоа без никакви пречки.

read more
Апел до христијаните за Страдалната Недела

28 март/10 април 2015 лето Господово Свет и Велик Петок Страсната седмица, последната недела пред Велигден - Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро, низ призмата на љубовта воочлива во

read more
Продолжуваат неповратно да исчезнуваат спомениците на македонската преродба

5/18 март 2015 лето Господово Дрските сквернавења и кражби на светињите од православните храмови во Западна Македонија и понатаму продолжуваат. Така, во текот на изминатата ноќ, после две и пол години повторно беше осквернет и ограбен храмот посветен на Успението на Пресвета Богородица во Дебар, кој бил изграден во средината на XIX ве

read more
Како се финансира МПЦ-ОА?

25 февруари/10 март 2015 лето Господово Почитувани верници, Со оглед на тоа што деновиве на адреса на нашата редакција постојано пристигнуваат разни коментари за новиот „ценовник“ на Скопската православна епархија на МПЦ-ОА, би сакале и ние

read more
Во посета на Бигорскиот метох посветен на Соборот на Светиот Архангел Гаврил

9/22 јануари 2015 лето Господово „Нели се сите тие (ангелите) служителски духови, определени да им служат на оние, што ќе го наследат спасението?

read more
Мошти од либански преподобномаченик во Бигорски

29 декември 2014/11 јануари 2015 лето Господово  „Ја видовме ѕвездата (Витлеемска) исто како и мудреците. Исто како нив ја следевме до Витлеемскиот Младенец. Исто како нив, Му се поклонивме на новородениот Христос, Му ги принесовме нашите дарови и Го примивме во јаслите на нашата душа преку Светата Причест. Сега да

read more
Повик за душеполезни наспроти душегубните празнувања

26 декември/8 јануари 2015 лето Господово Богатата и духотворна православна традиција, вткаена во секојдневието на овој народ во сите векови на нашето христијанско битисување, е она што низ тешките околности на историјата го о

read more
Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА  АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,  ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

read more

( Магерница ) ТРАДИЦИОНАЛНИ БОЖИКНИ КОЛАЧИ

read more
Во продажба се рачно изработени Божикни пештери

25 ноември 2014 лето Господово Божик е време кога треба да се потсетиме на најголемиот дар на Бога за целото човештво, најголемиот израз на Неговата љубов – раѓањето Негово од Дева, заради спасението на светот. Затоа сѐ на Божик треба да потсетува на тој спасителен за нас миг. Тогаш и дом

read more
Коментар на редакцијата

21 ноември 2014 лето Господово Деновиве до Бигорскиот манастир секојдневно пристигнуваат вести околу најновите случувања во врска со тоа дали треба да се даде можност за богослужба на албански јазик, како и за потеклото на Горнореканците и на Долнореканците.

read more
Во посета на „Небесната Земја“

18 ноември 2014 лето Господово Славна си и преславна, Горо Атонска! Ти си неугаслив светилник на разумната молитва кој постојано праќа зраци во немирното море на светот, покажувајќи го безбедното пристаниште од бурите. Во тебе цветале најретките и најмирисни духовни к

read more
Посета на нашиот манастир

05 ноември 2014 лето Господово Денес кога светата православна Црква молитвено си спомнува за светиот апостол Јаков Брат Божји, во посета на нашиот манастир пристигна г-дин Зоран Теофилоски, заменик претседател на Апелациониот Суд во Гостивар и г-дин Дејан Бошковски, Генерален ди

read more
Посета на претставникот на Библиското здружение

04 ноември 2014 лето Господово Денес во пресрет на споменот на св. Јаков Брат Божји, Кој за Бигорската обител е силен молитвен застапник и за чие духовно присуство во Бигорски сведоштво се неговите свети мошти, во посета на манастирот пристигна нашиот драг пријател со кого нѐ поврзува долгогодишна и плодна

read more
Нова донација на книги за Бигорски

04 ноември 2014 лето Господово Водени од благочестивата желба да дадат свој придонес во градењето на Бигорската книгохранителница, семејството на проф. Александар Ѓ. Тодоровски се реши да подари на нашиот манастир еден значителен дел (околу 500 книги) од богатата библиотека на проф. Тодоровски, познатиот научник и истражувач од све

read more
Умножена Бигорската ризница со мошти

03 ноември 2014 лето Господово Голема е и неопислива милоста Твоја, Боже, Кој нѐ удостојуваш со такви духовни радости, Кој нѐ насладуваш со неи

read more
Излезе CD-то од минатогодишниот велигденски концерт

01 ноември 2014 лето Господово   На големо задовоство на македонските верници и на братството на Бигорскиот манастир и сестринството во Рајчица, деновиве излезе ново CD со духовна музика „Страдањата Гос

read more
Посета на претседателот на Собранието Трајко Велјановски

17 октомври 2014 лето Господово Во овој убав октомвриски ден на прагот на есента, Бигорската обител предводена од својот игумен, Архимандритот Партениј со голема радост го пречека почитуваниот Претседател на Македонското Собрание и искрен пријател на манастирот, г- дин Трајко Велјаноски, кој денес пристигна во неофицијална посета на Бигорски,

read more
Сите македонски светии

22 септември/5 октомври 2014 лето Господово „На крст Си се искачил Исусе, Ти, Кој Си слегол од небото; на смрт Си дошол – животе бесмртен, кон тие што се во темнина – вистинска светлина; кон паднатите – воскресение на сите; просветлување и Спасителе наш, слава Ти“ (стиховна воскре

read more
read more
Свечено пуштање во употреба на новиот пат

31 јули/13 август 2014 лето Господово Попладнево, на ден пред почетокот на светиот Успенски пост, после неколкумесечно засилено работење, службено беше пуштен во употреба патот што води до Бигорскиот манастир. Свечениот чин на пресекување на црвената ле

read more
Дваесетта Галичка книжевна колонија

27 јули/9 август 2014 лето Господово Во денешното празнично попладне, Бигорската обител ја имаше честа да слушне стихотворенија на дваесетина истакнати поети, учесници на јубилејната дваесетта Галичката книжевна колонија, кој

read more
Свечена богослужба на празникот на Пречистанските маченици

04.08.2014 лето Господово Во чест на Илинден и во спомен на светите Пречистански маченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, а со благослов на нашиот почитуван архијереј, митрополитот Дебарско-Кичевски г. Тимотеј, како и на нашиот старец, архиманд

read more
Средношколци од градот Тервел, Р. Бугарија,

на запознавање со монаштвото во Бигорски 19 јули/1 август 2014 лето Господово По иницијатива на благочестивиот б

read more
Посета на Архиепископот во Бигорски со гости од Романија

18/31 јули 2014 лето Господово Во пресрет на денот кога го славиме споменот на преподобна Макрина, нашиот многупочитуван Архиепископ, Неговото Блаженство, г. г. Стефан, ни направи голема радост, доаѓајќи ни во посета на нашите два манастири, воден од желбата да се запознае со текот на работите околу завршната фа

read more
Пет години – „Патот на Црешовото топче“

14/27 јули 2014 лето Господово Свештена должност е за секоја православна душа да ја љуби својата татковина. Таа должност има посебна тежина и значење во очите на Бога, зашто во неа најсилно се пројавуваат најголемите христијански добродетели – самопожрт

read more
Посета на Претседателот Иванов во Бигорски и Рајчица

26 јули 2014 лето Господово Братството на светата Бигорска обител и сестринството од метохот во Рајчица денес ја имаа таа чест да го пречекаат достојнопочитуваниот Претседател на Р. Македонија, г. Ѓорге Иванов, кој во р

read more
Подарени Нови Завети во КПУ „Идризово“

23 јули 2014 лето Господово Деновиве, со благослов на нашиот старец, Неговото Високопреподобие, аримандрит Партениј, здружението з

read more
Практична веронаука во Бигорски и Рајчица

6/19 јули 2014 лето Господово Оставете ги децата да доаѓаат кај Мене и не бранете им, зашто на такви е Царството Божјо (Mт. 19, 14).  Ништо нема пог

read more
Одбележан јубилејот за архимандрит Арсениј Бигорски († 1839)

27 јуни 2014 лето Господово Со бескрајна благодарност и многу голема почит кон делото на славниот бигорски игумен и ктитор, архимандрит Арсениј, Бигорската свештена обител молитвено го одбележа 175-годишниот јубилеј од неговото блаже

read more
Ректорот на Московската духовна академија во Бигорски

29 мај/11 јуни 2014 лето Господово На голема радост на Бигорското братство и Раичкото сестринство, со благослов на Неговата Сесветост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил, висока делегација на Московската духовна академија (МДА) денес ги посе

read more
Митрополитот Европски во посета на Бигорски

28 мај/10 јуни 2014 лето Господово Денес во посета на свештената Бигорска обител пристигна почитуваниот Митрополит Европски, г. Пимен, во придружба на отец Виктор Стојчев, секретар на Европската православна епархија и парохиски свештеник во Ло

read more
Известие

11/25 мај 2014 лето Господово Ни претставува голема чест и искрена радост да Ве известиме дека на 31 мај (сабота) 2014 година, со почеток во 12:00 часот

read more
Посета на Претседателот на Владата на РМ во Бигорски

11/24 мај 2014 лето Господово Радосното ликување во Бигорската обител поради денешниот светлозарен спомен на рамнопостолните македонски и сесловенски просветители и учители, Светите Кирил и Методиј, по

read more
Тридневна веронаука во Бигорски

28 април/11 мај 2014 лето Господово Ништо поубаво и почисто нема од живата детска вера во живиот и семилостив Бог. Незлобливите детски души, недопрени од скверните на овој свет и запазени од Божјите ангели од секаков г

read more
Доделено признание за хуманост на отец Партениј

27 март/9 април 2014 лето Господово Благодарноста е една од наjполезните добродетели за душата, рекле светите отци на нашата православна Црква, добродетел која возвишува до самите предели на божественоста. Зашто вистинската, искрена, н

read more
Посета на државните првенци во Бигорски

25 март/ 7 април  2014 лето Господово Премилостивата наша Владичица Богородица и Приснодева Марија после чудесното и преблагодатно бдение што ни го подари изминатата ноќ, на нашето монашко братство му причини уште една радост во ова благовештенск

read more
Реставрирано старо манастирско писмо

26 јануари/8 февруари 2014 лето Господово Историјата како појава не претставува само некаков безличен збир на податоци што се однесуваат на минатото, мртви слова за мртвите не

read more
Свети апостол Тимотеј

04.02.2014 „Богомудар Тимотее, ти си пиел од потокот на сладоста, и богомудро си ги напоил со богопознание и оние што сакаат топло да Го подражаваат Христа. Затоа си отишол при Него радосно, созерцавајќи ја пресветлата слава н

read more
Вечно име, високопреосвештени владико

31 декември/12 јануари 2013/14 лето Господово Настапи неделата после Рождеството на нашиот Спасител Господ Исус Христос, денот кога светата православна Црква го чествува споменот на светиот богоотец, пророк и цар Давид, на светиот праведе

read more
Филигрански крст

23 декември/5 јануари 2013 л. Г. Филигранството е повеќе уметност отколку занает, уметност во која доаѓаат

read more
Покриен рускиот храм на Св. Серафим Саровски

14/27 декември 2013 лето Господово Да се збогатува благолепието на светите Божји храмови е навистина богоугодно и пофално дело. Православните манастири и храмови се „парче небо на земјата“, во нив постојано се слави името Божјо, се слави и споменот

read more
Кичевчани во Бигорски

24 ноември/7 декември 2013 лето Господово, спомен на св. вмч-ка Екатерина и св. вмч. Меркуриј „Еве, сега е времето благопријатно; ете, сега е денот на спасението!“ (2 Кор. 6, 2)

read more
Известување

Зачекоривме низ благословените порти на Божикниот пост и пред нас се отвораат одаите на ова големо духовно училиште за воздржанието. Постот е добар учител: На секого кој пости тој лесно му открива дека на човекот всушност му е потребно многу малку, а нашата лакомост нѐ прави постојано гладни и жедни, но не ни помага да се наситиме. Постот ни

read more
Радосна посета

4/7 ноември 2013 лето Господово Каде и да нѐ однел животот, во која и да било земја, родителската љубов е секогаш онаа сила што нѐ привлекува и тера да си спомнуваме за местото каде сме пораснале, каде сме ги доживеале најголемите радости,

read more
Во затвор бев и Ме посетивте...

3/15 ноември 2013 лето Господово „Не дојдов да ги повикам праведниците, туку грешниците на покајание“  (Мт. 9, 13) Овие Христов

read more
Сè во слава Божја...

19 октомври/ 1 ноември 2013 лето Господово, Спомен на преп. Прохор Пчински и Јован Рилски и св. пророк Јоил Топлите и спокојни денови на оваа есен во нашиот манастир како да прeвозгласуваат некаква ч

read more
Посета на Претседателот во Бигорски

12/25 септември 2013 л. Г. На враќање од својата работна посета на Дебар, Претседателот на Р. Македонија, г. Ѓорѓе Иванов, заедно со својата придружба, денес го посети и Бигорскиот манастир. Претседателот беше гостољубиво пречекан од страна на на

read more
Соопштение од Светиот Aрхиерејски Синод на МПЦ - Охридска Архиепископија

17.09.2013  Светиот Aрхиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на својата редовна седница одржана на 17 септември 2013 г.

read more
Kнижевната колонија во Бигорски

27 јули/9 август 2013 лето Господово,  Св. вмч. Пантелејмон и свети Седмочисленици Во овој радосен и благодатен ден, кога го чествуваме споменот на светите, славни и

read more
Патот на „Црешовото топче“

14/27 јули 2013 л. Господово Љубовта кон татковината е навистина возвишена христијанска добродетел, зашто оној кој татковината свој

read more
Посета на Претседателот во Бигорски и Рајчица

7/20 јули 2013 л. Господово, на денот на св. вмч-ка Киријакија и преп. отци Тома Малеин и Акакиј Синајски Братството на Бигорската обител и сестринството од Рајчица денес ја имаа таа радост во своите све

read more
Посета на министерката за култура

21 јуни/4 јули 2013 л. Г. Братството на свештената Бигорска обител денес ја имаше честа да ја пречека почитуваната министерка за култура на Р. Македонија Елизабета Канчевска Милевска, која посака лично да се запознае со напредувањето на возобновата на Горни Пал

read more
Училиште за Веронаука во Бигорски

„Колку се мили Твоите живеалишта Господи“. Тие се ризница, отворен кивот полн со непроценливо и непотрошливо богатство, кое духовно го поткрепува секој што од него се храни. Таков кивот е Бигорскиот манастир, каде славата Божја ги просветлува сите оние што со отворено срце пристапуваат. А, постојат ли поотворени срца од оние детските, испол

read more
„Византија после Византија“

16/29 мај 2013 лето Господово „Утеши ги во грижите Твоите слуги, Богородице, кои разорувањето на Твојот град го оплакуваат, зашто неговите ѕидини се сокрушија и заштитниците негови паднаа од меч, но спаси ги оние кои при Тебе прибегнуваат

read more
Хуманоста за Јоце не познава граници

...Почетоците се обично застрашувачки, а краевите тажни, но не и во овој случај. Позитивниот став можеби не може да ги реши сите проблеми, но може да поттикне доволно луѓе за сето ова да стане вредно за

read more
Моштите на св. Николај во Битола

8/21 мај 2013 лето Господово Црквата Христова радосно се весели и торжествува, славејќи го со неискажливи пофалби светлозарниот

read more
Осветена новата камбана „Благовесник“

29 април/12 мај 2013 лето Господово, Томина недела И се

read more
Православното христијанство - извор на правата и слободата на жената

Современото движење за еманципација на жената честопати, поради погрешно сфаќање на христијанските начела, се јавува како борец против христијанството, во кое гледа ограничување на правата и слободата на жената. Така, барајќи ги св

read more
Струшката Еордија

24 април/7мај 2013 лето Господово, трет ден Пасха „Како пролет ни засветли – светлото Господово и божествено Воскресение, од земната кон небесната Пасха приведувајќи н?. Со неа, пак, ни сјае светлозарниот спомен на се

read more
Претседателот на Велигден во Бигорски

21 април/4 мај 2013 лето Господово Во пресрет на Христовото Воскресение - Велигден, во Бигорскиот манастир пристигна Претседателот на Р. Македонија, г. Ѓорѓе Иванов со својата сопруга, г-ѓа Маја Иванова, са

read more
„Благовесник“ од Русија во Бигорски

17/ 30 април 2013 лето Господово Големо е и прекрасно човекољубивото благоволение на нашиот Господ! Каква силна д

read more

Би сакале да Ве известиме дека на Велик Петок (3 мај), со почеток во 22:00 часот, на Првиот канал на Македонската телевизија ќе се емитува реприза од духовниот концерт „Страдањата Господ

read more
Духовно музичко торжество во Скопје

12/25 април 2013 лето Господово Додека во мислите ни навираат слики од вчерашното торжество, срцата ни се полнат со благодарност. Слава Ти, Боже, што нас, недостојните, н? обдари со таков чудесен дар! Каква радост за нашите души! Каков поток од сладост за нашите срца, кои секогаш жеднеат за Тебе и не можат

read more
Нова кражба на икони

22.04.2013 Продолжува серијата на кражби по нашите древни храмови, и покрај сето наше алармирање на јавноста. Осквернет е најубавиот хра

read more

Би сакале да ве известиме дека поради големиот интерес за концертот, влезниците се веќе распределени, но сите оние кои би сакале да го гледаат концертот, а не добиле влезници, ќе можат да го проследат директниот пренос од овој концерт на собранискиот канал на МТВ.  ✣✤

read more
Нови даренија за Бигорската книгохранителница

31 март/13 април 2013 лето Господово Колку е прекрасен Бог во

read more
Прв спомен на Пречистанските преподобномаченици

27 март/9 април 2013 лето Господово  „Подигнувајќи го крстот Господов на плеќите, животот подвижнички со меч го запечативте. Евнувие славен атлете, Пајсие на мачениците подражателу, и Аверкие христодушен подвижнику, нечестието го изобличивте; затоа пред Христа застапете се и нам да ни ја д

read more
Даренија на книги од Бугарија

27 март 2013 л. Г. Според благоволението на милостивиот Бог, неодамна Бигорската книгохранителница се

read more
Посета од академик Петар Хр. Илиевски на манастирот Св. Георгиј Победоносец

Во првата недела од Великиот Пост, токму на денот кога се славеше победата над еретиците, сектите и непријателите на Православното учење, триумфот над безумието на бе

read more
Посета на епископот Велички г. Јосиф на Бигорскиот манастир

27.01. 2013 год. Колку неискажливо и несфатливо нешто е духовната љубов меѓу старецот и духовното чедо. Тоа е вистинска света тајна, една нераскинлива врска, создадена за вечноста. На таа љубов, која не е од овој свет, ништо во

read more
Алпинисти во Бигорски

8/21 јануари 2013 л. Г. Откако се исполнивме со радосната и просветителна Богојавленска благодат, по неодамнешните торжествени и богоблагодатни празнувања, обновени и со уште поголема ревност се насочивме кон претстојните р

read more
Прекршена традиционалната василопита

1/14 јануари 2013 Нè озари со својот небесен пламен огнениот столб кој се издигнува од земјата до небото и ја краси целата вселена! Тоа е мудриот и божествен Василиј, епи

read more
На многаја лета, Ваше Блаженство

26 декември/8 јануари 2012/13 лето Господово Навистина неискажливо благодатни и исполнети со божествена радост се овие пресветли денови на Рождественското торжество! Откако најпрвин со мудреците и пастирите се поклонивме пред Витлеемскиот Богомладенец, Ѝ оддадовме достојна чест и на Бог

read more

БОЖИКЕН РЕЧНИК  ТРАДИЦИОНАЛНИ БОЖИКНИ КОЛАЧИ (

read more
„Нова Македонија“ му додели признание на отец Партениј

13/26 декември 2012 л. Г. Во свечена и топла атмосфера, денес во „Порта Македонија“ – Скопје, беа доделени приз

read more
Добротворен концерт за Бигорскиот манастир на Македонците во Холандија

                                                     24 декември 2012 година, Утрехт, Холандија  (известува Христијан Ѓорѓиев)  - Во организација на Светскиот македонски конгр

read more
Блесна рускиот крст на храмот „Св. Серафим Саровски“

10/23 ноември 2012 лето Господово Во храмот Негов секој ја возвестува славата Негова (Псалм 28, 8). Ни заблеска овој ден со пресветла радост и чудесна благодат ги посети нашите души!

read more
Соопштение од седница на Синодот на МПЦ-ОА

31 октомври 2012 Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква, на својата седница одржана на 31 октомври 2012 г. посвети сериозно внимание за тековните настани и состојб

read more
Торжествена прослава во Битола

15/28 октомври 2012 л. Г. Четириесеточислени атлети, на Битола заштитници и застапници, секогаш подигнувајте ги кон Христа рацете, за и нам да ни излее дождови од благодат.

read more
ПОКАНА

Македонската православна црква – Охридска архиепископија, односно Преспанско-пелагониска епархија со седиште во Битола, има особена чест да Ве покани на свечената прослава по повод впишувањето во списокот на светиите на Светите Четириесет Битолски Преподобномаченици

read more
Хиротонија на епископот Велички, г. Јосиф

24 септември/7 октомври 2012 л. Г. Низ целата многувековна историја на едната наша света и соборна апостолска Црква, епископот ја носел светата должност да биде пастир на овците Христови, како што нашиот Господ Исус Христос му оставил во завет на апостол Петар, велејќи му:

read more
Со Вера, Надеж и Љубов по патот на спасението

17/30 септември 2012 л. Г.,  Спомен на светите Софија, Вера, Надеж и Љубов Веќе цело трилетие е зад нас од огненото искушение што ја испита нашата

read more
Подарок на книги за Бигорската книгохранителница

Книжниот фонд на Бигорската книгохранителница, денес на 28/15 Семтември 2012 л.Г., беше збогатен со значителен број вредни книги од областа на историјата и историската наука, изданија на Државниот архив на Република Македонија. Книгите во манастирот ги

read more
Посета на претседателот на Р. Македонија во Бигорски

29 август 2012  Ден после торжествениот и серадосен празник на Успението на Пресветата Владичица наша Богородица, кога успенската чудесна благодат сè уште силно зрачи и ги стоплува нашите души, Божјата милостива промисла ја израдува Бигорската обител со еден нави

read more
Надлежниот архиереј во посета на Богородичниот храм во Ростуше

 Восхитени од успенската благодат која го преобрази новиот ден со чудесна несекојдневна светлина, нашиот надлежен архиереј, митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, и неговите гости, на покана од нашиот старец, архимандрит Партениј, го посети возобновениот храм посветен на Успението на Пресвета Богородица во с. Ростуше. Митрополит Тимот

read more
Поставен крстот на Успенскиот храм во Ростуше

2/15 август 2012 л. Г.  Како што го одбележавме почетокот на светиот Богородичен пост со изнесување на чесниот Крст, така и денес, кога го славиме преносот на моштите на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, по Божја промисла, Првомаченикот, чие име значи „венец“, како да го овенча Успенскиот храм во Ростуше со прекрасен позлатен крст.

read more
Книжевната колонија во Бигорски

Во духот на прекрасната традиција што беше воспоставена минатата година, поетите од Галичката книжевна колонија не пропуштија и овој пат да ја крунисаат својата осумнаесетта по ред поетска средба со поетско читање во Бигорскиот манастир, инспирирано од духовните и природните убавини на ова светилиште. Завршната средба на поетите кои неколку дена беа гости на славниот Га

read more
Прославување на светите Пречистански преподобномаченици

Како овци на Господа, доброволно се потчинивте во божественото Трло на Пречистата, и секојдневно искачувајќи се по лествицата на добродетелите, од достојнопрезрените страсти се очистивте, зголемувајќи ја љубовта кон Владиката. Затоа во време на искушението, Него не Го оставивте, туку јасно исповедајќи Го како Бог и Човек совршен, со меч бевте сосеч

read more
Мошти на св. Николај Мирликиски Чудотворец во Бигорски

19 јули/1 август 2012 л. Г. Небозрачна светлина ни засветли денес и ангелска радост како таинствен поток ги исполни душите наши! Зашто, според неиспитливото човекољубие Божјо, Бигорската обител се удостои да биде закитена со уште еден бесценет и чудесен украс – мошти од вели

read more
Патот на „Црешовото топче“

14/27 јули 2012 л. Г. Традиционално и оваа година, во свештената Бигорска обител достоинствено беше одбележан споменот за лег

read more
Познатиот молдавски ѕвонар на камбани во Бигорски

5/18 јули 2012  Деновиве, на голема радост на целото братство, во посета на Бигорската обител престојува еден наш голем пријател, познатиот ѕвонар на камбани од Молдавија, Денис Латишев. Како директор на православното здружение „КЛОПАТАРУЛ“ од Молдавија и увозник на црковни ѕвона од Русија, Латишев пред три г

read more
ПОКАНА

Македонската православна црква – Охридска архиепископија, односно Дебарско-кичевска епархија со седиште во Охрид, има особена чест да Ве покани на свечената прослава по повод впишувањето во списокот на светиите на светите Пречистански преподобномаченици, ЕВНУВИЈ, ПАЈСИЈ И АВЕРКИЈ, во манастирот „Света Богородица Пречис

read more
Свети Наум

„Светлите подвизи на твојот пречесен спомен, како големо сонце кое светли, ги просветува лицата на тие што те слават, бесовите, пак, и секоја болест, ги изгонува. Заради тоа, доаѓајќи со љубов, верно да го прославиме“  (кондак на св. Наум Охридски).

read more
Член од Бигорското братство избран за нов епископ на МПЦ-ОА

Верно е словото: тежнее ли некој кон епископство, тој сака добра работа. Епископот треба да е непорочен..., разбран, разумен, уреден, гостољубив, способен да поучува; не пијаница, ни насилник, ни алчен, туку кроток, мирољубив и не среброљубив...  (1. Тим. 3, 1-3)

read more
Известување

Во оваа од Бога благословена 2012 година од Рождеството по плот на нашиот Спасител, кога навршуваат 45 години од возобновувањето на автокефалноста на најсветата Охридска Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква, за првпат во поновата историја на оваа наша заедничка Мајка, во рамките на чествувањето на овој многудостоен спомен, предвидени се и две канонизации на свети Бо

read more
Започна изградбата на храмот „св. Серафим Саровски“

29 мај/11 јуни 2012 л. Г. Господи, го засакав благолепието на Твојот дом и местото каде што пребива Славата Твоја. (Псалм 25, 8)

read more
Реставрирани славните бигорски чешми

6 јуни 2012 Надалеку познатите бигорски чешми во облик на змејови, коишто имаат непроценлива културно-историска вредност, ја доживеаја својата трета и конечна реставрација. Трите змејовс

read more
Осветување камен темелник и дар на вредна икона

Овој прекрасен неделен ден, ги исполни нашите срца со неизмерна љубов и благодарност кон Бога. Имено, денес, 27/14 Мај 2012 лето Господово, седма недела по Пасха, посветена на Светите Преподобни Отци од Првиот Вселенски Собор во Никеја, по голема Божја милост и на радост на сите верници, во живописното село Галичник се освети камен темелник за новиот храм посветен на Пресветата наша Владичица Богор

read more
read more
Еордија во Струга

 Еве трета година откако се обнови во полн сјај прекрасната струшка традиција, т.е празничната еордија, воспоставена уште пред неколку века, според која после ктиторската вечерна, на која им се оддава чест на ктиторите на црквата и големите духовни водачи на Струга, побожните стружани излегуваат на свечена литија низ градот, носејќи ја чудотворната икона на св. Георгиј. Овие три години

read more
Посета на Константинополскиот престол

4/17 април 2012 л. Г. Традиционално и оваа година, матурантите од Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“, побараа од Бигорската света обител да испрати свој претставник на матурското поклоничко патување во Царицата на градовите – Константинопол, за време на Светлата седмица. Игуменот на манастирот, нашиот старец Парт

read more
Се одржа велигденскиот духовен концерт

 Бог толку го возљуби светот што Го даде Својот Единороден Син, та секој што верува во Него да не погине, но да има живот вечен... Овие богопросветлени зборови на светиот апостол Јован Богослов го означи

read more
Велигденски духовен концерт

На 5ти април 2012 година, во Универзална сала во Скопје, со почеток во 20:00 ч., ќе се одржи Велигденски духовен концерт во чест и спомен на спасителните Христови Страдања и Неговото сеславно Воскресение. На концертот, организиран од страна на свештениот Бигорски манастир и неговите пријатели, ќе бидат изведени неколку к

read more
Подарок од Зограф

Свештената Атоно-Зографска Обител „Св. вмч. Георгиј Победоносец“, поттикната од големото братољубие што со векови го негувала кон Бигорскиот Манастир, на бигорската

read more
Известување за донации на девизната сметка

Почитувани,  Со оглед на тоа дека како реакција на нашето известување, ни пристигна порака од  о. Моме од Њукастел, Австралија, во која тој нѐ потсетува на нивната донација од 4240 АУС долари, а која не беше наведена во известувањето, сметаме дека би требале да дадеме едно дополнително објаснување во врска со п

read more
Посета на министерот за надворешни работи

6/19 јануари 2012 л. Г.  "> На денот на Христовото Просвештение во посета на нашата свештена Обител дојде министерот за надворешни работи на РМ, г. Никола Поповски со неговите соработници, и на наша голема радост се придружи на торжествената литија и свечениот миг на осветувањето на водите на Радика. Потоа нашите драги гости од страна

read more
Божикна честитка

„Вечниот Бог слезе и во Дева се всели: свет, свет, свет си и пресвет Господи. Царот на сите и Господ, дојде Адам да го преобрази: свет, свет, свет си и пресвет Господи...“ Ова е една од бројните Божикни песни, кои се пееле во деновите на празнувањето на Рождеството Христово и се нарекувале „каланди“. Самиот збор  ’кάλαντα‘ (грч.), ’

read more
Реставрирани стари книги од Бигорската книгохранителница

Нашето книжевно богатство е сведоштво за нашето битисување во овој свет. Тоа во себе ја носи таинствената порака на претците, скриена меѓу тие пожолтени страници, шепоти за нивните ра

read more
Воскреснуваат Бигорските чардаци

12 Декември 2011 И сега, кога се наоѓа пред почетокот на зимата, Бигорската обител не мирува, и послушанијата околу обновата на Горни Палат не застануваат. Радосна глетка е да се види како, полека, надалеку прочуениот и величествен во сета своја грандиозност, чардак, сѐ повеќе го добива својот препознатлив, изворен изглед. Чиниш ка

read more
ПОСЕТА НА ЗОГРАФСКИОТ ИГУМЕН

1 декември 2011 Денес, во посета на светиот Бигорски манастир, со неколку свои браќа и духовни чеда, дојде игуменот на славната светогорска свештена Зографска Обител, високопреподобниот игумен, архимандрит Амвросиј. Зографскиот старец, со своите сопатници, гостољубиво беа прече

read more
Прославена 30г. од пастирствувањето на митрополитот Тимотеј

20 ноември 2011  Овој прекрасен неделен ден бевме сведоци на два ретки и многу радосни настани: одбележување на 30-годишнината од пастирската работа на нашиот архиjереј г. Тимотеј, како митрополит на Дебарско-кичевската епархија, и осветувањето на новото митрополитско седиште во Охрид. Соборниот храм на преславната

read more
Моштите на свети Георгиј во Скопје

Моштите на светиот Великомаченик на сите скопјани им го пренесоа благословот на овој светија и со силно благоухание го огласија неговото присуство среде верниот народ. Радоста започна уште пред светиот да пристигне во нашата метропола, кога одговарајќи на силната вера и молитви на о. Горан Тасески и на неговата паства, забележителното благоухание им донесе умиление на сите присутни кои ги нос

read more
Испраќање на моштите

Со голема почит кон светиот и со видлива радост на лицата, група на верници предводени од о. Горан Тасески, свештенослужител во храмот Св. Георгиј Победоносец - Криви Дол, пристигнаа во манастирот во Рајчица за да ги примат моштите на светиот Великомаченик и Победоносец Георгиј, кои со големо нетрпение беа очекувани од верниот народ на град Скопје. Таа радост ја делеа и сестрите од манас

read more
Поклоничко патување

 Кога ќе се спомне името на св. Наум, пред очи веднаш ни излегува строгиот и аскетски, но истовремено толку благодатен лик на Охридскиот Чудотворец, кој го облагодати својот манастир крај Охридското езеро со бројни подвизи и чудеса и ги постави темелите на словенското монаштво. Како еден од првите монаси меѓу Словените, тој го зацрта патот на сите по

read more
Известување

Со голема радост ве известуваме дека по големото Свое човекољубие,  Семилостивиот Бог, Кој секогаш промислува за спасението на нашите души, устрои светите мошти на Великомаченикот од манастирот на св. Георгиј Победоносец  во Рајчица- Дебар да бидат испратени за поклонение во храмот посветен на овој светија во Криви Дол - Скопје, заради благодатна поткрепа и помош на верниот

read more
Врачена наградата 4-ти Ноември на архимандрит Партениј

Во прекрасна празнична атмосфера и радосно расположение на неколкуте стотици битолчани во преполнетата сала на Битолскиот театар, вчера, на 4ти Ноември – Денот на ослободувањето на Битола, беше одржана свечена прослава, на која Општина Битола ги додели Четвртоноемвриските награди и признанија. Највисоката награда - наградата за животно дело му припадна на нашиот старец, архимандрит

read more
Архимандрит Партениј добитник на наградата за „животно дело“ на општина Битола

Датум: 02.11.2011, 14:07 Управниот одбор за доделување на највисоките општински признанија и награди, што традиционално општина Битола ги доделува по повод 4 Ноември - Ден

read more
EСЕНСКИ АКТИВНОСТИ

1 октомври 2011 На денот кога ги славиме светите маченички Вера, Надеж и Љубов, заедно со мајка им Софија, манастирскиот економ отец Доситеј, со благослов на нашиот Старец архимандрит Партениј, ја посети фабриката

read more
СРЕДБА СО ИСТОРИЈАТА

ПОСЕТА  НА БИГОРСКИТЕ МОНАСИ НА МУЗЕЈОТ МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ ❈✤❈  Пред доаѓање

read more
ПРИСТИГНА РУСКАТА КУПОЛА ЗА СВЕТИ СЕРАФИМ САРОВСКИ

15 септември 2011 По четиригодишно очекување, денес во нашиот манастир пристигна руска купола за црквата посветена на големиот руски чудотворец, св. Серафим Саровски. Куполата е произведена во Киево-печерската лавра во Украина, а е изработена во руски стил, од титаниу

read more
Подготовки за славата

Во пресрет на својата голема манастирска слава во чест на великиот Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован, Бигорската свештена обител забрзано се подготвува за торжествена прослава на најголемиот меѓу родените од жена. Се извршуваат предвидените градежни активности, макотрпно но со голема ревност се работи на возобновата на Гор

read more
ПОСЕТА

Во денешново успенско попладне во посета на Бигорскиот манастир дојде генералниот директор на УНЕСКО, г-ѓа Ирина Бокова од Р. Бугарија. Во нејзина придружба беа и министерката за култура на Р. Македонија, г-ѓата Елизабета Канческа – Милевска, којашто веоедно е и претседател на националната комисија за УНЕСКО, г. Агрон Буџаку, амбасадор на РМ во Франција и постојан делега

read more
Заврши седумнаесеттата галичка книжевна колонија

Во овој радосен неделен ден, кој го означи почетокот на постот (14 август 2011 л. Г.), се случи еден прекрасен културен настан. Имено, денес во Бигорската свештена обител заврши седумнасеттата меѓународна Галичка книжевна колонија, која претходните три дена се одвиваше во Галичник. Нејзиниот торжествен крај во нашиот манастир беше замислен и раководен од истакнатата п

read more
Преосветување на Престол во храмот Пресвета Богородица - Челница во Охрид

 „Како Прославената ќе се прослави? Како сонцето ќе стане посјајно? Изворот на светлината, како ќе се просветли? Но, поради ова што го правиме, на себе си плетеме венец. Зашто, жив Сум Јас, вели Господ и оние кои Ме прославуваат, ќе ги прославам“                                                  &n

read more
Осветување на храм во Луково

Денес на 6 август 2011 л. Г., кога светата православна Црква го празнува споменот на св. мч-ка Христина, се освети уште еден бисер на Македонската Православна Црква – храм на св. Николај Мирликиски Чудотворец. Новиот храм е изграден во близина на с. Луково, на место за коешто помеѓу лока

read more
ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ

Денес, на 16/29 јули 2011 лето Господово, веќе втора година по ред, во свештениот Бигорски манастир си припомнавме за едно славно обележје од нашето херојско минато: првото црешово топче, изработено од бигорските монаси, коешто пред почетокот на Илинденското востание било со коњи однесено во Крушево од страна на комитите. Правејќи достоинствен спомен на ова историско собитие, вче

read more
Посета на палестинскиот министер

На 26.07.2011 год. Бигорскиот манастир го посети г-дин Зијат Бандак, министер за економија на Палестина и советник за религиозни прашања на претседателот Махмуд Абаз. Г-дин Зијат заедно со својата сопруга како православни верници се поклонија на чудотворните мошти и иконата во нашиот манастир.

read more
Посета

Денес, на 4/17 јули 2011 л. Г., во посета на нашите свештени манастири, Бигорскиот и Раичкиот, дојде претседателот на Р. Македонија, г-динот Ѓорѓе Иванов. На враќање од Галичката свадба, претседателот, којшто е и покровител на оваа знаменита манифестација од нашата богата традиц

read more
Духовна радост

Денес, на 04.07. 2011 л. Г., во посета на свештениот Бигорски манастир дојдоа триесетина монахињи од манастиорт „Св. вмч. Георги Победоносец“ - Валени, Романија, предводени од нивната игуменија. Ова пријатно изненадување ни приреди голема духовна радост. Сестрите од Романија имаа средба со нашиот игумен, архимандрит Партениј, кој во својство на домаќин, најнапред ги запозна со историјата на Бигорската обител, а потоа во арх

read more
„По стапките на христијанството во Македонија“

Денес, на 20 јуни 2011 л. Г., во Раичкиот манастир „Св. вмч. Георгиј Победоносец“, во топлиот амбиент на гостинската одаја, во мало, но многу пријатно и богобојазливо друштво беше промовирана книгата на професорката Вера Стојчевска Антиќ и владиката Методиј Златанов: „По стапки

read more
Посета на професор и протоѓакон Андреј Кураев

Денес свештената бигорска обител и нејзиниот метох во Рајчица беа посетени од многупочитуваниот професор на МДА,  протоѓакон г-дин Андреј Кураев. Посетувајќи го прво манастирот на св. Георгиј Победоносец, г-динот Андреј се поклони на светите мошти и разговараше со сестрите кои го запознаа со минатото на метохот и неговата денешна дејност. Оттука со видлива радост и

read more
Библиотеката на Константинови во Бигорски

Во петокот на 14/27 мај 2011 л. Господово, според чудесната и неиспитлива Божја промисла, свештената Бигорска обител се закити со нешто многу вредно и од големо значење, како за вековната културно-историска и духовна мисија на Бигорското  светилиште, така и за ентитетот и славната историја и богата традиција на македонскиот народ. Имено, благочестивите Бранимир и Минка Константинови и нивните две ќерки Љу

read more
ПОСЕТА

 Денес 07/20 мај л.Г 2011, во посета на Бигорскиот манастир беше г-дин Влатко Чингоски, директор на ЕЛЕМ, придружуван од градоначалникот на Општина Маврово-Ростуше. Гостите беа примени од страна на јеромонахот Доситеј, кој во име на игуменот на Манастирот им покажа вистинско манастирско гостољубие, им овозможи прошетка низ новоизградениот конак Источен Палат и им презентираше како оди градбата на Горни Палат. При средбата бе

read more
Апел за помош на Наташа Пановска

Заедно можеме.  Секој од нас засебно е само капка, но заедно создаваме океани... Само така можеме да ги направиме невозможните работи возможни! Да ѝ помогнеме на Наташа која боледува од Акутна Миелобластна Леукемија - AML-M2/M4.  Помогнете и донирајте средства со ј

read more
Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ

Светиот архиерејски синод на Македонската Православна Црква, на својата редовна седница одржана на 19 мај 2011 г., разгледа повеќе прашања од животот на Црквата, меѓу кои и за воспитно-образовните институции и објавените конкурси за прием на нови ученици и студенти. Особено внимание Синодот посвети на состојбата и активностите по

read more
Посета на министерот Никола Тодоров

 Во петокот, на 13 мај 2011 година, на посета во раичкиот манастир „Св. вмч. Георгиј Победоносец“ дојде министерот за образование и наука на Р.Македонија, г-динот Никола Тодоров. Министерот Никола имаше можност да го разгледа манастирот, да се запознае со неговата историја и мисија, но и да се поклони на чесните мошти на св. Георгиј Победоносец. Од особено значење и важност е тоа што првиот човек на образованието во Македонија

read more
Работна акција на УМС на ВМРО ДПМНЕ од Битола

Денес, на 13 мај 2011 г., во свештената бигорска обител се случи нешто налик на подвизите на нашиот православен народ во преродбенскиот период, кога тој, со свои раце, со голема љубов и ревност градеше велелепни цркви и манастири во слава Божја. Така и денес, група од седумдесетина млади христољупци од Битола, пожртвувано и трудољубиво се вложија себеси во обновата на манастирот на св. Јован Кр

read more
Празнична литија (еордија) во Струга

„Дојдете собори на верните, дојдете празник да отпразнуваме, оти денес се покажа пресветлиот спомен на страдалникот Георгија кој, болскајќи со добродетели, невидливо ги просветлува срцата наши. Затоа, едномислено пеејќи, да

read more
Поклоничко патување во Солун

Во овој пасхален период, на Томина Недела, со благослов на нашиот Старец, архимандрит Партениј, група верници од Охрид беа на поклоничко патување во Солун. Како почесни гости беа повикани и двајца членови од нашето братство, о. Еразмо и о. Силуан.  Најпрвин поклониците пристигнаа во Верија, во манастирот „Св. Јован Крстител“, каде шт

read more
Поклоничко патување во Константинопол

Матурантите од 43-та генерација при македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“, предовени од професорите Момчило Павловиќ, о. Филип Илиовски и Александар Крстаноски, за време на Светлата седмица, ја остварија својата матурска поклоничка екскурзија во древниот Константинопол. Поканет како почесен гостин на групата, беше поранешниот ученик на богословијата, а сега бигорскиот јеромонах Јосиф. Матур

read more
Посета на Претседателот на Собранието на РМ

Денес, на Велика Среда, во нашиот манастир, во официјална посета дојде претседателот на Собранието на РМ, господинот Трајко Вељаноски. Целта на неговата посета, во пресрет на најголемиот христијански празник – Велигден, беше да му посака среќни претстојни празници на братството и притоа да се запознае со процесот на обновата и доизградбата на манастирските објекти. На г-динот Вељаноски м

read more
Патепис од Градината на Богородица

Вселенска, прогресивна и вечна Црква може да почива само на моќен темел како што е монаштвото. Поради тоа, дел од божествениот оган, што Господ го донесе во Ерусалим, Мајката Божја, го постави во факелот на монаштвото. Тоа пак, во Нејзината Градина на гората Атос, повеќе од едно илјадалетие се покажа достојно, неопалено да го држи тој жар што ги гори недостојните.

read more
Ретко убав антиквитет

Денес во Бигорскиот манастир стигна еден, ретко убав антиквитет - пијанино од марката W. Hoffmann од 1831 година, којшто на манастирот му беше подарен од страна на г. Благоја Ристески, сопственикот на елитниот ресторан „Острово“, во близина на манастирскиот комплекс „Св. На

read more
Завршени градежните активности околу саат кулата

Денес, на 13-от ден од месец јануари (26 по нов стил) 2011-то лето Господово и покрај студеното време и големата снежна покривка, со Божја помош, по тримесечна макотрпна работа, се доврши ѕидањето на манастирската кула. Изградбата се одвиваше под будното око на игуменот на светата Бигорска обител – архимандрит

read more
Колку се многубројни делата Твои, Господи!

Сé си направил премудро; земјата е полна со Твоите созданија. Иако среде зима и обвиен со длабок снег, манастирот не спие, манастирските послушанија не запираат, сеуште се гради. Ете се довршува ѕидањето на кулата, што е  круна на ц

read more
РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ НА ПРАЗНИКОТ НА СВЕТЛОТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО

ЧЕТВРТОК 06.01   7:00   УТРЕНА БОГОСЛУЖБА СО ЦАРСКИ ЧАСОВИ. ✥ 12:00  ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА СО ВАСИЛИЕВА БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА. КАНОНСКА ТРПЕЗА. ✥ 20:00  БАДНИК И ПЕЕЊЕ НА БОЖИКНИТЕ КАЛАНДИ (KОЛЕДАРСКИ ПЕСН

read more
АПЕЛ за помош на Гаврил Жежовски

Драги Браќа и Сестри,                                                                        Сакаме да Ве известиме дека ситуацијата во која се наоѓа малиот Гаврил Жежовски  е премногу тешка. Тој по несреќата се здоби со изгорени

read more
Посета на стручен тим во Бигорски

Во саботата, 06.11.2010, во Бигорскиот манастир пристигна специјален тим на стручни лица од областа на архитектурата и градежништвото, предводени од архитектот, г-ѓа Ѓурѓица Лекоска, главен и одговорен раководител на екипата задолжена за проектот за возобнова на архитектурата на опожарениот Горни Палат.  Т

read more
Работна посета на Бигорски манастир по завршувањето на првата фаза од превенцијата и санацијата

Денес во посета на Бигорскиот манастир беше г-ѓа Ѓурѓица Лековска од Националниот конзерваторски центар, раководител на тимот за изработка на Проектот за Санација и Реконструкција на Горни Палат, придружувана од г-дин Предраг Гавриловиќ, главен консултант при изработка на статиката како и на преставник од фирмата Синтек, кои дадоа најдобра понуда за втората фаза од санирањето и реконструирањето која треба да заврши н

read more
ТРИБИНА-Достоинствотото на жената во светлината на евангелието

Статусот на жената во овој современ свет е навистина често дискутирана тема. Таа е предмет на размислувањето на бројни организации кои на овој или оној начин се обидуваат да ја достигнат својата цел - еднакви права за мажот и жената. Во тие нивни напори се оди до крајност па ве

read more
Посета на угледни гости од Русија

Денес браќата од светата Бигорска обител беа домаќини на угледни гости од Руската Православна црква. Имено, во рамките на Меѓународниот Симпозиум по повод 1100 год. од упокојувањето на Св. Наум, Бигорскиот манастир го посетија протоереј Владислав Ципин и г-дин Алексеј Пентковски, двајца угледни професори од Московската Духовна Академија п

read more
Една година по пожарот

Иако сеќавањата се сеуште свежи и ни се чини како вчера да беше, сепак еве веќе една година нé дели од онаа трагична септемвриска ноќ, кога нашите монашки живеалишта беа за миг проголтани од огнената стихија. И сега, пред нашите очи стои онаа потресна глетка, конакот во пламен, неискажлива тага на сите лица, немоќ пред пламените јазици, кои

read more
Како нашиот благочестив народ ја помага светињата

Само оној кој искрено Го возљубил Бога, може вистински да ја сака својата татковина и ги љуби нејзините светињи, зашто  го сфаќа нивното огромно значење. Во нив тој  ги гледа душата и срцето на својот народ. И навистина Бигорскиот манастир отсекогаш бил срцето на овој народ, и неговата гордост и неговиот непокор пред поробувачите. Од тука се упатувале непрестани молитви за смилостување на Бога,

read more
Божествена литургија и молебен канон

         Денес во Бигорскиот манастир имавме можност да се потсетиме на еден прекрасен настан од славното комитско минато – првото црешово топче, за кое малкумина знаат дека било изработено од  монасите во Бигорскиот манастир,  во периодот пред Илинденското востание од 1903 год. и потоа на коњи било пренесено до Крушево, каде првиот истрел од топчето го означил почетокот на востанието. Во тоа време игу

read more
Посета на претставниците од Руската и Антиохиската Православна Црква на македонските манастири

На 08 мај 2010 г., во митрополитската резиденција на Плаошник, од страна на Владиката г. Тимотеј беше направен неофицијален братски прием на претставниците од Руската и Антиохиската православна црква. После приемот, големите црковни достојници се упатија во посета на мана

read more
Моштите на свети Георгиј Победоносец во Струга

„Пролетта болсна, дојдете да се насладиме! Воскресението Христово засветли, дојдете да се развеселиме! Споменот на страдалецот, кој ги просветлува верните, се покажа. Затоа, празникољупци, дојдете овде тајно да торжест

read more
Претседателот на СДСМ г. Бранко Црвенковски во посета на Бигорскиот манастир

Во рамките на посетата на Реканскиот регион, претседателот на СДСМ, г-дин Бранко Црвенковски заедно со своите соработници го посети и Бигорскиот манастирот при што истакна дека манастирот претставува една од нашите најголеми културно-историски драгоцености.

read more
Донација од Стопанска банка за манастирот Бигорски

Генералниот директор на Стопанска банка – Ад Скопје, Глигор Бишев во придружба на уште неколку важни претстав-ници од Банката, вчера го посетија Бигорскиот манастир и донираа 10.000 евра, односно помош од  615.000 ден.,  за возобновување на конаците од Горни Палат кои минатата г

read more
Посета на премиерот во Бигорскиот манастир

Во контекст на претходно најавената посета на Бигорскиот манастир, а по повод венчавката на министерот за транспорт и врски, г-дин Миле Јанакиевски, Премиерот на Р.Македонија, г-дин Никола Груевски со сопругата, го почести Бигорското братство со своето присуство, при што ја искористи оваа можност да се запознае со текот на работите во манастирот и изградбата на новиот монашки конак Источни палат, како и да им ја изра

read more
Венчавка на мин. Миле Јанакиески во Бигорски манастир

„Поради тоа човекот ќе го остави татка си и мајката своја и ќе се придружи кон жената своја, та обајцата ќе бидат едно тело. Оваа тајна е голема. Но јас ви зборувам за Христа и за Црквата. И така секој од вас да си ја сака жената своја како што се сака самиот себе, а жената да се бои од мажот свој.”

read more
Претседателот на Р. Македонија во посета на манастирот во Рајчица и на Бигорскиот манастир

Братството на Бигорската света обител и сестринството во Рајчица, денес ја имаа честа да го пречекаат во своите манастири, многупочитуваниот претседател на нашата држава, г. Ѓорге Иванов. Најпрво претседателот со голема љубов беше свечено примен од сестрите во Бигорскиот метох, посветен токму на светителот чие име го носи, и на свое големо задовоство, имаше можност да се поклони на моштите од Св Георгиј Победоносец

read more
Моштите на свети Серафим Саровски во Православната Богословија во Скопје

   Ах, каква е неопислива Христовата љубов. Тој, Премилиот, е како најблескаво сонце кое штедро ги распростира своите нежни зраци на љубов и продирајќи и во најмрачните јами, ги лови скаменетите души што талкаат во темнината на гревот, ги стоплува и изведува од мрачното ропство. А светителите – тие се Негови огледала. Како мали стакленца кои, огреани од сончевите зраци, наеднаш ќе блеснат с

read more
Посета на Бигорскиот манастир

      Денес, 21 јануари, вторник, во согласност со договорот за посета на Манастирот после Божикните и Богојавленските празници, Бигорскиот манастир свети Јован Крстител го посети министеркта за култура во Владата на РМ г-ѓа Елизабета Канческа Милеска, придружувана Директорот на Управата за заштита на културно наследство г-дин Паско Кузман и директорот на Национа

read more
Икона на Пресвета Богорoдица „Достојно ест“ во Бигорскиот манастир

06.12.2009 Чудесната појава на Архангелот на гората Атонска, која некогаш се случи, беше видение божествено со

read more

where to buy generic Tastylia online without a prescription
http://moo-creative.com/?santas=opzioni-60-secondi-demo opzioni 60 secondi demo Аудио
http://www.goydc.com/?dunga=broker-online-trading&74a=66 broker online trading Аудио
binäre optionen handeln tipps welcher binäreoptioen http://irinakirilenko.com/?deribaska=binary-options-expert-advisor-free-download&6af=48 binary options expert advisor free download come aprire un conto demo opzioni binarie http://www.okna-vrata.cz/?duwlja=gute-b%C3%BCcher-bin%C3%A4re-optionen&2b3=51 gute bücher binäre optionen come guadagnare 50 euro alla settimana deklarera binära optioner http://qhr.com.au/?c=funzionano-davvero-le-opzioni-binarie funzionano davvero le opzioni binarie mercado de opciones financieras en guatemala