Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда од Кичево

6/19 февруари 2017 лето Господово,

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски;
именден на Старецот

Возљубен наш, Старче! 

Му благодариме на Севишниот Бог, што по молитвите на Пресвета Богородица, нѐ предаде нас, кои сме мали, слаби и грешни во Вашите раце на духовно раководење. 

Ви благодариме и на Вас, што татковски ги отворивте Вашите прегратки и со огромна љубов нѐ примивте во Вашето срце за да нѐ раководите и поучувате во сите наши животни прилики и неприлики. 

Ви благодариме што се радувавте, на секој наш успех и тагувавте и плачевте при секоја наша несреќа. 

Ви благодариме што бевте и сѐ уште сте со нас, и кога растеме и кога паѓаме. 

Ви благодариме и што одговоривте на повикот наш, за продолжување на животот во нашите светилишта, Кнежинскиот манастир и манастирот Пречиста, и што ги испративте нашите сестри во Христа, кои неизмерно ги сакаме и поддржуваме во нивниот подвиг, да ја продолжат и кај нас онаа богоугодна мисија која Вие уште пред многу години ја започнавте. 

Нека Семилостивиот Бог, по молитвите на Пречистата и Преблагословена Славна Владичица Наша Богородица, по молитвите на Свети Јован Крстител, и по молитвите на Свети Партениј Лампсакиски, чиј спомен го празнуваме и чие име достојно го носите, Ви подари здравје, мудрост и сила, уште долги години правилно и богомудро да раководите со паствата што Ви е дарувана. 

Спомнете си и за нас, Вашите грешни деца, во Вашите најсвети молитви и водете нѐ низ ова тешко време на искушенија, та заедно да стигнеме до крајната цел, а тоа е Царството Небесно и живот вечен.

Слава на Отецот и Синот и Светиот Дух. Амин! 

Вашите духовни чеда од Кичево


trading numeri binari miglior siti
opcje binarne saxo bank Аудио
opcje binarne jak wygrywać Аудио
http://astrupdesign.dk/?serhio=optiontime-wochenende optiontime wochenende anyoption life opzionibinarie60secondi iq option opinioni legale Tastylia Wholesaler come richiedere altri demo iq option demokonto binäre optonen الخيارات الثنائية الرسوم البيانية التداول http://www.swazilandforum.com/?n=http-www-traderxp-com-bankingmediaproxy-gedit-banking-wire-20transfer-jpg http www traderxp com bankingmediaproxy gedit banking wire 20transfer jpg lq opzioni binarie