Видео содржини

Почитувани наши читатели, Со голема радост…

Детско катче

Добрината на едно дете

Десетгодишниот Марко влезе во слаткарница и си седна на една од масите. Веднаш му пристапи келнерката. - Колку чини една порција сладолед? - Праша тој. - 50 денари – му одговори келнерката. Тогаш Марко ги извади паричките од џебот и внимателно ги преброи.…

Најголемиот подарок за сестрата

Еден златар си седеше во својата продавница и преку излогот ги гледаше минувачите. Некое мало девојче се приближи до продавницата и го прилепи своето носе за стаклото на излогот. Небесно сините очиња радосно заблескаа, кога здогледаа нешто во излогот. Решително влезе и со…

Страница 1 од 37

Магерница

Ракчиња

Потребни состојки: 450 гр. ракчиња (чистени) 150 мл. маслиново масло 1 лимон 2 чешниња лук 1 лажичка оригано  Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол (хималајска) Кечап Начин на подготовка: Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да отстојат 5'-10'. Потоа…

Макарони со печурки и сирење

Потребни состојки: 1 пакетче макарони 2 главици кромид 400 гр. печурки (свежи) 3 јајца 200 гр. сирење Масло Зачин Сол Бибер Начин на подготовка: Макароните најпрво се варат и се цедат од водата. Потоа се ставаат во длабок сад, им се додава изрендано…

Страница 1 од 18