Известување за Великиот пост

Почитувани верници, На сите нека им…

Детско катче

Колку е голем Бог

Малиот Никола го држеше за рака својот татко и чекореше сигурно покрај него по тесната шумска патека. Наеднаш му текна нешто: - Тато, колку е голем Бог? Кревајќи го погледот кон небото, таткото се чудеше каков одговор да му даде на својот шестгодишен…

Копнеж по вистинското богатство

Некој многу богат бизнисмен сакаше на својот син да му покаже што е сиромаштија, за уште повеќе да си го цени богатството што го има. Го однесе на село кај едно сиромашно семејство со многу деца. Поминаа таму дури два дена. -И? Виде…

Страница 18 од 38

Магерница

Ракчиња

Потребни состојки: 450 гр. ракчиња (чистени) 150 мл. маслиново масло 1 лимон 2 чешниња лук 1 лажичка оригано  Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол (хималајска) Кечап Начин на подготовка: Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да отстојат 5'-10'. Потоа…

Макарони со печурки и сирење

Потребни состојки: 1 пакетче макарони 2 главици кромид 400 гр. печурки (свежи) 3 јајца 200 гр. сирење Масло Зачин Сол Бибер Начин на подготовка: Макароните најпрво се варат и се цедат од водата. Потоа се ставаат во длабок сад, им се додава изрендано…

Страница 18 од 18