Ознака: Крст

Богослужби

Благословен почеток на Богородичниот пост

Прекрасниот лик на Мајката Божја е чудесна инспирација за родот човечки. Нејзината нежност, кроткост, милост и неискажлива духовна убавина ги греат нашите души и ни испраќаат таинствена утеха низ сите денови од нашиот живот, навестувајќи ни ја светлата и блескава…

Настани

Нов велелепен крст за Пречистанскиот храм

Во пролетните денови на Преполовението, среде сѐ уште присутната силна пасхална радост, блесна посилно од сонцето новиот раскошен руски крст што со својата импозантна големина и убавина го закити Пречистанскиот храм, откако претходно беше осветен од митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј. Ова…

Настани

Нова воскресна радост за Пречистанското сестринство

Во овие свети денови на Педесетницата, кога целата Вселена ликува и го празнува Воскресението Христово, и манастирот Пречиста со еден посебен настан зеде удел во небоземното торжество. Имено, во текот на реставраторските активности околу покривот на храмот посветен на Благовештението…

Вести од светот

Ефрем Ватопедски: Таму каде што е Бог, има страдања и крст

Апелациониот суд се согласи со аргументите на главниот обвинител за отсуство на обвиненија и го прекина судскиот процес кон сите обвинети во случајот за размена на имот помеѓу грчката држава и манастирот Ватопед. Присутните ја поздравија одлуката на судот со…

Поучни словa

Најубавите мисли за Крстот

На секого од нас му е познат кондакот на Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст, во кој се вели дека „Крстот е украс на Црквата, потпора на верните, чувар на вселената, слава на ангелите и пораз на демоните“. Со право…

Поучни словa

Среда од Четвртата седмица на Великиот Пост

Св. Игнатиј Брјанчанинов: Надвор од крстот нема живо познание на крстот Св. Димитриј Ростовски: Треба да знаеме дека Господ не нѐ принудува да го носиме Неговиот Крст, односно да го претрпи истото страдание, какво што Он го прими заради нас. Тој…