Ознака:Лазарополе

Богослужби

Илинден

Светлиот спомен на големиот ревнител за Божјата вистина и правда, Свети Пророк Илија, и на Пречистанските Преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, кој со својата крв ја посведочиле таа вистина и правда, и оваа година ни донесе голем благослов и обилна…

Слова на архимандрит Партениј

Љубовта и саможртвата се оружјето со кое се брани Татковината

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на празникот Илинден, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, отслужена во храмот „Св. Вмч. Георгиј Победоносец“, во с. Лазарополе   озљубени лазарополци, нека ни биде на здравје и спасение отслужената Света…

Соопштенија

Распоред на богослужби за Илинден

На денот кога го славиме споменот на светиот пророк Илија, светите Пречистански преподобномаченици, како и 114 години од Илинденското Востание Ве покануваме на: Света Литургија, во соборниот храм на свештената Бигорска обител која ќе започне во 07:30 часот Света Литургија,…

Богослужби

Торжествена илинденска прослава во Лазарополе

Чествувајќи го споменот на огнениот во верата пророк Илија, кој со својата молитвена ревност го поткрепи денот на нашето национално востание и денот на создавањето на современата македонска држава, дел од братството и сестринството заедно со својот возљубен Старец, Архимандрит…

Богослужби

Илинден во Лазарополе

Нас, кои го празнуваме твоето чесно вознесение, чесен меѓу пророците и велики Илија, со твоите молитви избавувај нѐ од беди и неволји и опасни напади, за да можеме секогаш ние, луѓето Христијани, да те чествуваме и славиме, Пророче преславни од…

Богослужби

Илинден – празник на духовно и национално торжество!

Спомнувајќи си денес за големиот пророк Илија, ние истовремено се потсетивме и на незаборавните и славни собитија од херојското минато на нашиот народ, нераскинливо поврзани со овој небесен покровител. Еве врви 109-та година од оној херојски миг, кога нашиот народ…