Ознака:Манастир Пречиста

Богослужби

Годишен помен од блаженоупокоената игуменија Агнија

На денешен ден, 13 ноември, се навршува една година од блаженото упокојување на секогаш спомнуваната мати Агнија, игуменијата на нашата Свештена Пречистанска Обител, која долги години ѝ служеше на Пречистата Богомајка. По тој повод, вчера во благовештенскиот соборен храм на…

Богослужби

Св. пророк Илија и Св. Пречистански Преподобномаченици

Во Света Троица верата, сепреподобни, пред безбожните тирани исповедајќи ја, тројцата како жртва на Бога се принесовте, и насладувајќи се во радост од вистинскиот живот, поткрепете ги со свети молитви оние, кои сепрославениот ваш спомен непрестајно го празнуваат Седален на…

Настани

Обновен гробот на игуменот – ктитор Теодосиј Пречистански

Со благослов на нашиот надлежен архипастир, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, неодамна беше обновен прекрасниот мермерен саркофаг на игуменот – обновител на Светата Благовештенска Обител – Пречиста, хаџи-Теодосиј, што се наоѓа прилепен до храмот, од јужната страна, во тремот.…

Богослужби

Молитвен спомен за покојните и надгробниот епитаф на Теодосиј Пречистански

Повторно пред блесокот од слегувањето на Светиот Дух и роденденот на Мајката Црква, таа го запалува светлото на љубовта кон сите наши праотци, отци, мајки, браќа и сестри, што си заминале од овој свет, потсетувајќи нè дека сите ние, живите…

Настани

Пречистански послушанија…

Загрнат од чистите природни красоти, сотворени непосредно од раката на Творецот, Манастирот на Богомајката Пречиста крај Кичево го продолжува вековниот молитвен шепот и славословие кон Него. Во манастирот, новото монашко сестринство, благословено од нашиот монахољубив Митрополит г. Тимотеј и духовно…

Настани

Нов велелепен крст за Пречистанскиот храм

Во пролетните денови на Преполовението, среде сѐ уште присутната силна пасхална радост, блесна посилно од сонцето новиот раскошен руски крст што со својата импозантна големина и убавина го закити Пречистанскиот храм, откако претходно беше осветен од митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј. Ова…