Ознака:Охридска Архиепископија

Вести од светот

Познат бугарски историчар: БПЦ има долг да ѝ помогне на МПЦ-ОА

Познатиот бугарски историчар, доц. д.и.н. Миланка Бошнакова, потсетувајќи на 73-годишнината од подигнувањето на шизмата од Бугарската православна црква, во своја статија за информациската агенција БГНЕС, дава краток историски осврт за формирањето на Егзархијата, 73-годишната шизма од страна на Вселенската патријаршија…

Вести од светот

Патријарх Неофит за Македонија: ќе го исполниме својот долг

„Кога ќе треба да се исполни долгот, тоа и ќе го направиме“ - ова го рече бугарскиот патријарх Неофит специјално за Агенцијата БГНЕС, во однос на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, која во крајот на минатата година побара БПЦ…

Настани

Посета на Претседателот на Р. Бугарија и на двајца митрополити на БПЦ

Навечерие на Неделата на простувањето Денес, во навечерието на Неделата на простувањето, по Божја промисла, Свештената Бигорска Обител беше удостоена со посетата на мошне високи и значајни претставници на бугарската држава и Црква. Имено, за прв пат во долгата историја…

Вести од светот

Изјава на Митрополит Наум Струмички за БГНЕС

Митрополитот Струмички г. Наум денес имаше изјава за бугарската информациска агенција БГНЕС: БГНЕС: Бугарскиот патријарх Неофит соопшти дека меѓу двете цркви, МПЦ-Охридска архиепископија и БПЦ, има целосен консенсус за сите прашања. Која е следната стапка, којашто очекувате да се случи…

Вести од светот

Патријарх Неофит за МПЦ-Охридска архиепископија: Имаме консензус во однос на прашањата за иднината

Имаме консензус по главните прашања за иднината. Тоа го изјави пред БГНЕС Негово Светејшество патријарх Неофит во одговор на прашањето што да очекуваме во блиската иднина во однос на зближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква - Охридска…

Автокефалност

Бигорското светилиште се претвора во витлеемска пештера

Божикно интревју на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за дневниот весник „Нова Македонија“, на 6 јануари 2018 лето Господово Колку манастирот е посетен за Божик и како се подготвувате за празникот? Бигорски одамна стана едно од омилените места за собирање на…