Ознака:Патријарх Неофит

Вести од светот

Поглаварот на Македонската црква пред патријарх Неофит: Со полно единомислие побаравме БПЦ да биде Црква-Мајка

Поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Стефан денес беше примен од Бугарскиот Патријарх Неофит. Ова е прва нивна средба откако МПЦ-Охридска архиепископија побара бугарската да биде нејзина Црква-Мајка и така да добие автокефалност, пренесе репортер на БГНЕС. Македонскиот Архиепископ Стефан…

Богослужби

Светејшиот Патријарх Неофит со благопожелби за скоро сослужение

Чудесниот и свештен, небесен хор на Светите сехвални 15 Тивериополски свештеномаченици, кои на земјата славно Христа Го прославиле и со венци на бесмртна слава се украсиле, денес нѐ повикаа на торжествен собор во градот каде што својата крв бестрашно за…

Вести од светот

Патријарх Неофит: Треба да ја прифатиме протегнатата рака од Македонија

Бугарскиот патријарх Неофит Треба да ја прифатиме протегнатата рака од Македонија. Ова го кажа патријархот Неофит како одговор на прашањето на бугарската новинска агенција БГНЕС. „Тоа е најмалото што можеме да го направиме, зашто тие се наши браќа, наш народ.…