Ознака: Педесетница

Богослужби

Слегување на Светиот Дух – Педесетница

легувањето на Светиот Дух на денот Педесетница во вид на огнени јазици, со шум на силен ветар, како што вели Св. Теофан Затворник е првиот божествен здив за човештвото. Оти пред тоа човештвото беше мртво, како она пусто поле послано…

Слова на архимандрит Партениј

Црквата – новата Ноева арка

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за празникот Педесетница, изговорено во манастирската трпезарија   зминатата вечер, мили мои, на молитвеното бдение, и ова утро на Светата Литургија, во храмот слушавме прекрасни песнопенија што постојано Ја восхвалуваа Светата Троица - нашиот…

Слова на архимандрит Партениј

„Денес благодатта на Светиот Дух нè собра…“

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, на празникот Педесетница, изговорено во манастирската трпезарија   ог, мили мои, го создал човекот да биде добар, да биде подобен на Него во љубовта и светоста. Меѓутоа, што стана со човекот после неговото непослушание…

Богослужби

Денес благодатта на Светиот Дух нè собра…

Слегувањето на Светиот Дух - Педесетница   Еве одново празник на небото и земјата, одново веселие, одново празнични украси, одново торжествен ѕвон на камбаните, нова радост за Христијаните. Вчера Синот се вознесе на небесата, денес Духот Свети слезе на земјата.…

Богослужби

„Видовме вистинска светлина, Го примивме Духот Небесен…“

Педесетница - Духовден Благодатта на Пресветиот Дух нѐ удостојува денес да ја празнуваме Светата Педесетница – Неговото чудесно Слегување на земјата, како што ни вети Господ. Тоа ветување и величието на тој дар ги надминува можностите на нашиот ограничен ум.…

Богослужба

Историјат на празникот Педесетница

Со слегувањето на Св. Дух врз апостолите се исполни Домостројот на спасението на човечкиот род, заврши основањето на Црквата Христова или Царството Божјо на земјата. Од мигот на првата христијанска Педесетница, Црквата почна да го живее својот живот во полнота,…