Ознака: Свв Кирил и Методиј

Слова на архимандрит Партениј

Светите Кирил и Методиј – причесници на Божествената светлина

  Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за споменот на Свв. Кирил и Методиј, изговорено во храмот на истоимениот бигорски скит во с. Битуше, веднаш по читањето на Светото Евангелие   ледајќи го сегашново торжество, мили мои, не можам, а…

Богослужби

Првата Литургија во Бигорскиот скит на Светите Кирил и Методиј во с. Битуше

ако што сонцето кога пристигнува кон својот запад, пред самото затскривање зад хоризонтот, уште еднаш полновласно ги испушта своите моќни зраци, сакајќи да нè потсети дека повторно ќе блесне следниот ден, така и светлозрачното пасхално торжество, на денот на одданието…

Соопштенија

Покана

Почитувани наши читатели, Ве известуваме дека на денот кога Православната Црква го слави споменот на Светите Рамноапостолни отци наши Кирил и Методиј, просветителите и духовните родоначалници на словенските народи, следната среда, на 24 мај, со почетокот во 9:00 часот, ќе…

Богослужби

На споменот на светите Кирил и Методиј посета од Руската Православна Црква

Свети Рамноапостолни Кирил и Методиј, учители сесловенски „Со какви пофални песни да ги прославиме богомудрите учители на народите словенски“, „богомудрите Кирил и Методиј“ – во недоумение се прашува денес црковниот поет. Зашто, со што достојно можеме да им возвратиме на…

Поучни словa

Излагање на добротворната манифестација „Веронауката – наш влог во иднината“

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! Ми припадна оваа чест во името на сите браќа и сестри во Христа да се обратам на оваа манифестација за собирање средства за доизградба на ПРВИОТ ДЕТСКИ ЛЕТЕН КАМП при Бигорскиот скит Свв. Кирил и Методиј. Во ова…

Богослужби

Свв. Кирил и Методиј – рамноапостолни благовесници на Христовата љубов и мир

Со Своето сесветло Воскресение и преславното Вознесение, нашиот Спасител Господ Исус Христос стави печат и ја заврши Своја искупителна мисија на земјата. Како Цар над сите цареви, Он целосно завладеа во срцата на Своите ученици – апостолите. Но тоа Царство…