Ознака:Автокефалност

Автокефалност

Бигорското светилиште се претвора во витлеемска пештера

Божикно интревју на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за дневниот весник „Нова Македонија“, на 6 јануари 2018 лето Господово Колку манастирот е посетен за Божик и како се подготвувате за празникот? Бигорски одамна стана едно од омилените места за собирање на…

Вести од светот

Средба на комисиите на МПЦ-ОА и БПЦ-БП

Во зградата на Светиот Синод на БПЦ-БП во Софија се одржа средба меѓу комисиите на Бугарската Православна Црква – Бугарска Патријаршија и Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија. Официјалното соопштение на БПЦ-БП  гласи: „На 21 декември 2017 г. согласно решението…

Вести од светот

Поглаварот на Македонската црква пред патријарх Неофит: Со полно единомислие побаравме БПЦ да биде Црква-Мајка

Поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Стефан денес беше примен од Бугарскиот Патријарх Неофит. Ова е прва нивна средба откако МПЦ-Охридска архиепископија побара бугарската да биде нејзина Црква-Мајка и така да добие автокефалност, пренесе репортер на БГНЕС. Македонскиот Архиепископ Стефан…

Богослужби

Светејшиот Патријарх Неофит со благопожелби за скоро сослужение

Чудесниот и свештен, небесен хор на Светите сехвални 15 Тивериополски свештеномаченици, кои на земјата славно Христа Го прославиле и со венци на бесмртна слава се украсиле, денес нѐ повикаа на торжествен собор во градот каде што својата крв бестрашно за…

Вести од светот

БПЦ: Наш свештен долг е да бидеме Црква-мајка и да помогнеме за канонскиот статут на МПЦ

Со оглед на фактот што МПЦ ја признава БПЦ – БП за своја Мајка -Црква, БПЦ – БП со сознание за својот свештен долг ја прифаќа одговорноста да покаже полно содејствие, со тоа што ќе посредува и ќе се застапува…

Вести од светот

Патријарх Неофит: Треба да ја прифатиме протегнатата рака од Македонија

Бугарскиот патријарх Неофит Треба да ја прифатиме протегнатата рака од Македонија. Ова го кажа патријархот Неофит како одговор на прашањето на бугарската новинска агенција БГНЕС. „Тоа е најмалото што можеме да го направиме, зашто тие се наши браќа, наш народ.…