Ознака:Достојно ест

Богослужби

Се радува соборот Бигорски…

Девствено торжество е денес, браќа! Да игра Бигорски, да ликува Црквата! Зашто нè повика Света Богородица на годишниот празник на необичната песна Своја, откако Архангелот Гавриил странообразно нè научи на почетокот на Божествената песна Нејзина. Оти, така му се јави…

Слова на архимандрит Партениј

Богородица „Достойно естъ“ – Царица на монашките срца

  Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за празникот на иконата „Достойно естъ“, изговорено во храмот пред почетокот на сеноќното бдение. лагодарно се радувам, возљубени мои, што празникот на Пресвета Богородица во чест на Нејзината чудотворна икона Достойно естъ, повторно…

Соопштенија

Покана за „Достојно ест“

Почитувани наши читатели, На 23 јуни (петок) 2017 лето Господово во Свештената Бигорска Обител во 22.30 ч. ќе започне сеноќното бдение во чест на празникот на Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Достојно ест“.   Благослов да присуствуваат имаат сите оние…

Богослужби

Празнува денес Бигорската Обител за твојата чесна икона, Богомајко…

Празник на Пресвета Богородицаво чест на нејзината икона „Достойно естъ“ Не постои вистински верен Христијанин што не ја знае добро огромната, свештена и надразумна улога на Пресветата Богородица во спасението на светот и на човекот. Христијанското предание уште од најрани…

Слова на архимандрит Партениј

Нека горат нашите срца со топла благодарност кон Пречистата

Поздравно слово на Архимандритот Партениј пред почетокот на бдението во чест на Чудотворната икона „Достойно естъ“   аше Високопреосвештенство, богоизбран пастиру на оваа епархија, Митрополите г. Тимотеј, Ни направивте голема радост што нѐ удостоивте да чиноначалствувате со ова бдение, па сплотени…

Богослужби

Достојна прослава на празникот на иконата „Достојно ест“

Со восхит и трепет се исполнува секоја благочестива душа кога размислува за славата на Онаа Која се покажа жив Храм на Царот на царевите, ново Небо од коешто изгреа Сонцето незаодно, Извор од кого ни истече Животот вечен. Умот е…