Ознака: Духовни чеда

Поучни словa

Светилникот на животот

Познатиот грчки подвижник на дваесеттиот век, Светиот Старец Порфириј Кавсокаливит, поседувал многу дарови од Бога, та можел дури и во иднината да гледа.   Во една прилика тој искарал еден од неговите духовни синови, којшто капејќи се во мраз студена…

Поучни словa

Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда раселени во различни краеви од светот

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски;именден на Старецот Постои љубов која е необјаснива и не доаѓа од овој свет, иако во него пребива – тоа е Божествената љубов. Силна љубов која го обзема секое едно мало делче од човечкото тело и…

Поучни словa

Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда од Охрид

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски;именден на Старецот Ваше Високопреподобие, наш најмил духовен татко, Чест ми е и големо задоволство да го прочитам ова писмо, напишано со голема љубов што ја родивте вие во нашите срца. Во древниот град Манастир (денешна…

Поучни словa

Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда од Кичево

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски; именден на Старецот Возљубен наш, Старче! Му благодариме на Севишниот Бог, што по молитвите на Пресвета Богородица, нѐ предаде нас, кои сме мали, слаби и грешни во Вашите раце на духовно раководење. Ви благодариме и…

Поучни словa

Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда од Скопје

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски;именден на Старецот Во предвечерието на денот кога го славиме споменот на Свети Партениј, епископ Лампсакиски, да Му благодариме на Бога за милоста со која нè удостои да станеме чеда на човекот, кој по лик и…

Богослужби

Именденот на Старецот – втора манастирска слава

Бигорските монаси знаат каков празник за манастирот е именденот на Старецот. А знаат и многубројните духовни чеда, кои никако не го пропуштаат овој свечен повод да го облеат со љубов срцето на својот патеводител кон пристаништето на љубовта, радоста и…