Ознака:Крст

Слова на архимандрит Партениј

Преку крстот до воскресението

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено во навечерието на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст, во манастирската трпезарија, во Рајчица   озљубени мои браќа, сестри и чеда, поклоници на Чесниот и Животворен Крст! Чувствувам потреба најнапред да ви…

Богослужби

Благословен почеток на Богородичниот пост

Прекрасниот лик на Мајката Божја е чудесна инспирација за родот човечки. Нејзината нежност, кроткост, милост и неискажлива духовна убавина ги греат нашите души и ни испраќаат таинствена утеха низ сите денови од нашиот живот, навестувајќи ни ја светлата и блескава…

Настани

Нов велелепен крст за Пречистанскиот храм

Во пролетните денови на Преполовението, среде сѐ уште присутната силна пасхална радост, блесна посилно од сонцето новиот раскошен руски крст што со својата импозантна големина и убавина го закити Пречистанскиот храм, откако претходно беше осветен од митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј. Ова…

Настани

Нова воскресна радост за Пречистанското сестринство

Во овие свети денови на Педесетницата, кога целата Вселена ликува и го празнува Воскресението Христово, и манастирот Пречиста со еден посебен настан зеде удел во небоземното торжество. Имено, во текот на реставраторските активности околу покривот на храмот посветен на Благовештението…

Вести од светот

Ефрем Ватопедски: Таму каде што е Бог, има страдања и крст

Апелациониот суд се согласи со аргументите на главниот обвинител за отсуство на обвиненија и го прекина судскиот процес кон сите обвинети во случајот за размена на имот помеѓу грчката држава и манастирот Ватопед. Присутните ја поздравија одлуката на судот со…

Слова на архимандрит Партениј

Христовото Крштение – израз на Неговото крајно смирение

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено во храмот пред почетокот на сеноќното бдение за Водокрст Возљубени верници, браќа и сестри, добро ни дојдовте вечерва во нашата Света Обител, за да се помолиме заедно на ова карактеристично за нас бдение…