Ознака: Пресвета Богородица

Богослужби

Се радува соборот Бигорски…

Девствено торжество е денес, браќа! Да игра Бигорски, да ликува Црквата! Зашто нè повика Света Богородица на годишниот празник на необичната песна Своја, откако Архангелот Гавриил странообразно нè научи на почетокот на Божествената песна Нејзина. Оти, така му се јави…

Слова на архимандрит Партениј

Богородица „Достойно естъ“ – Царица на монашките срца

  Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за празникот на иконата „Достойно естъ“, изговорено во храмот пред почетокот на сеноќното бдение. лагодарно се радувам, возљубени мои, што празникот на Пресвета Богородица во чест на Нејзината чудотворна икона Достойно естъ, повторно…

Соопштенија

Покана за „Достојно ест“

Почитувани наши читатели, На 23 јуни (петок) 2017 лето Господово во Свештената Бигорска Обител во 22.30 ч. ќе започне сеноќното бдение во чест на празникот на Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Достојно ест“.   Благослов да присуствуваат имаат сите оние…

Богослужби

Непресушна благодат од Живоносниот источник

Твојот извор, Дево, сите ние го гледаме како нов Силоам, кој ослободува од болести, бидејќи на слепиот му се враќа видот, и сите ние примаме здравје за нашиот живот, постојано. Тропар од канонот на празникот Денес го величаме чудотоворниот источник…

Слова на архимандрит Партениј

„Денес е почеток на нашето спасение…“

Слово на Старецот, Архимандрит Партениј, за празникот Благовештение на Пресвета Богородица, изговорено пред почетокот на сеноќното бдение   Добровечер на сите и добро ни дојдовте во нашата Света Обител, за вечерва заеднички да го прославиме празникот на Светото Благовештение. Благовештение…

Богослужби

„Денес е почеток на нашето спасение…“

Најпосле ни засветли тој толку посакуван ден, одамна од Бога предопределен, од луѓето толку копнежливо очекуван; за земјата толку плодотворен, а за адот разрушителен; ден во кој буквата ослабува и духот јакнее, клетвата си заминува, а благодатта настапува. Во овој…