Слова

Поучни словa

Писмо до Старецот по повод именденот од неговите духовни чеда од Скопје

Со почит кон славењето на Свети Партениј Лампсакиски, чиешто име го носи возљубениот наш Отец Возљубен оче наш Партение, ние Вашите духовни чеда, во нашите срца Ве доживуваме како земен ангел, исполнет со љубов кон Бога, кој зрачи со утеха и исцеление. Целиот Ваш живот е блескав пример на подвижништво, лик на добродетелта кој се…

Слова на архимандрит Партениј

Не одвраќај го лицето Твое од чедото Твое

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено во храмот по завршувањето на Умилителната вечерна на простувањето озљубени мои браќа, сестри и чеда, Вечерва имаме голема причина да Му благодариме на сештедриот Бог, што, еве, повторно нѐ доведе до ова душеспасително и благопријатно време на Великата Четириесетница, кога Црквата Божја нѐ повикува да оставиме зад себе…

Слова на архимандрит Партениј

Пред сѐ се викаме Христијани

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на вечерната богослужба во чест на Свети Партениј Лампсакиски Навечерие на Недела сиропусна или мои, вашето присуство вечерва овде, како и љубовта со која зрачите, говори многу повеќе од секакво слово. Ви благодарам од длабочината на срцето што дојдовте денес заедно да го прославиме мојот небесен закрилник, Свети…

Поучни словa

Христос да ни биде наше срце и наш живот

Свети Филарет Московски Навистина добро е за човекот, кога Христос му е негово срце и негов живот. И тоа е добро не само за тој човек, туку е добро и за сите оние што се во негова близина, зашто секоја сила секогаш се наоѓа во средиште и оттаму се шири, како бран, насекаде, и дејствува…

Поучни словa

Како умираат свештениците

Раскажување на лекар од Брза помош Никогаш нема да заборавам како еднаш нашиот тим беше повикан во домот на еден стар свештеник, којшто имаше срцев удар. Лежеше на креветот, облечен во темносино расо, држејќи крст во рацете. Состојбата во која го најдовме беше кардиоген шок. Крвниот притисок му беше екстремно низок. Пациентот беше блед, покриен…

Поучни словa

Девојчето со краткото здолниште

Еднаш пред многу години, кога Св. Порфириј Кавсокаливит сѐ уште беше настојател на храмот при Атинската поли клиника, тој заедно со уште две девојчиња, негови духовни чеда, одеа по улицата близу плоштадот „Омонија“. Во пресрет им доаѓаше девојче кое изгледаше многу провокативно. Носеше многу кратко здолниште кое тогаш беше во мода. Здогледувајќи ја, Старецот ги…