Настани

50 години автокефалност на МПЦ-ОА

...Но печалната и мрачна пустиња ми изгледаше светол, радостен, земен рај, кога низ умо ми минуваше во каква состојба се наоѓа мојата татковина, а посебно мојата Струмица, како ги гледаш нашите попови до еден како служат на грчки, а не знаат ниту една грчка буква: ги гледаш во црквата како зборуваат „кириелејсон“ а пак не…

Заблеска со светост и убавина преподобниот Јоаникиј Ракотински

Не времето и околностите ги провозгласуваат светиите, туку благородството на совршената и нелицемерна љубов кон Бога Така запиша во синаксарот од богослужбата за Преподобниот Јоаникиј, химнографот на Великата Христова Црква, сепреподобниот јеромонах Атанасиј Симонопетрски. И несомнено, светоста не може да се ограничи во просторот и времето, бидејќи како исклучиво Божјо својство, таа ги надминува и…

Прославен големиот Јубилеј: 50 години автокефалност на МПЦ-ОА и 50 години од формирањето на Дебарско-кичевската епархија

Додека адот плачеше што гробот е отворен, Марија им викаше на скриените апостоли: Излезете, работници на лозјето, проповедајте ја веста за Воскресението: Воскресна Господ, Кој на светот му дарува милост голема седален глас 6-ти во Недела на Утрена Веста за воскреснатиот Христос била најсилната потврда за вистинитоста на Христовото учење, зашто ако Христос не воскреснеше, залудна…

Заврши седмиот и последен летен камп по Веронаука

Животот навистина може да биде поубав, порадосен, поспокоен, поведар  кога во наша близина се најмладите, кои со својата боголика, чиста и весела душа можат нашите мигови да ги исполнат со неизмерно богата духовна содржина. Нивната непосредна љубов, топлина, кроткост и незлобливост насекаде внесуваат сосема поинаква атмосфера – токму онаква во каква што секој од нас…

Заврши шестиот летен камп по Веронаука

Деновиве бевме сведоци на тоа како дружбата во Христа ги зближува луѓето од различни градови. Овој пат заедно со нас другаруваа педесетина деца од Тетово, Куманово и Скопје, коишто за првпат имаа можност да се запознаат со убавините на нашите две свештени Обители. И беше прекрасно да се гледа радоста на нивните лица, да се…

Посета на Претседателот на Народното Собрание на Република Бугарија

Во навечерието на светлозарниот празник за целиот славјански род – споменот на Светите седмочислени рамноапостолни отци наши, учители и просветители, Кирил и Методиј, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангелариј, во посета на Свештената Бигорска Обител допатува Претседателот на 44-то Народно Собрание на Република Бугарија, г. Димитар Главчев. Вториот човек по чест од пријателска Бугарија, кој…