Соопштенија

САС на МПЦ-ОА со официјално соопштение го поддржа договорот меѓу Р. Македонија и Р. Бугарија

Светиот архиерејски Синод (САС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ – ОА) на својата седница, одржана на 25 септември 2017 година, го донесе следново:   СООПШТЕНИЕ   САС на МПЦ во пресрет на централната прослава „50 години од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ – ОА“ која ќе се одржи на денот на Соборот…

Честитка по повод Денот на независноста

Она што е воздухот за телото, тоа е слободата за човечката душа. Колку еден народ има поразвиено самосознание, толку повеќе тој ја цени слободата. Ив. С. 8ми септември 1991 година ја возгласи на целиот свет вистината дека Македонија е достојна за дарот на слободата и за самостоен државен живот. Братството на Свештената Бигорска Обител на…

Покана за манастирската слава

Недела, 10 септември 18:30 ч. - Свечена архиерејска Вечерна богослужба на која еден член од нашето свештено Братство ќе се причисли кон светиот ангелскиот монашки ред   Понеделник , 11 септември 7:30 ч. - Утрена богослужба 8:45 ч. - Пречек на надлежниот Митрополит Дебарско-кичевски, Неговото Високопреосвештенство, г. Тимотеј 9:00 ч. - Света архиерејска Златоустова Литургија   Ги повикуваме сите благочестиви Православни Христијани…

Соопштение по повод празникот на Пресвета Богородица

На денот кога го славиме сечесното Успение на Пресветата Владичица наша Богородица и Приснодева Марија, во свештената Бигорска обител ќе се отслужи ❈ Сеноќно бдение, коешто ќе започне на 27 август, во 21:30 часот. Во текот на богослужението, пред Богородичната плаштаница во цветниот епитаф, ќе се испеат Богородичните статии. Благослов да присуствуваат на бдението имаат…

Покана: И оваа година Литургија на врвот на Голем Крчин

Почитувани, Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир, и оваа година со особена радост ве информираат, а воедно и покануваат да бидете дел од еден несекојдневен по својата убавина настан, кој од година во година зема сѐ поголем замав и привлекува огромен број на љубители на планините – искачување на врвот Голем Крчин. Она…

Распоред на богослужби за Илинден

На денот кога го славиме споменот на светиот пророк Илија, светите Пречистански преподобномаченици, како и 114 години од Илинденското Востание Ве покануваме на: Света Литургија, во соборниот храм на свештената Бигорска обител која ќе започне во 07:30 часот Света Литургија, во храмот на Св. Георгиј Победоносец во селото Лазарополе која ќе започне во 08:30 часот…