Вести од светот

Масовна крштевка во софискиот храм „Света Софија“

Во бугарската престолнина, во храмот посветен на „Света Софија – премудрост Божја“, се изврши првото масовно крштение во кое беа вклучени повеќе од 170 деца. Иницијативата е под покровителство на Неговата Светост, Бугарскиот Патријарх и Софиски Митрополит Неофит. Настанот е дел од проектот во поддршка на раѓањето деца. Со благословот на Неговата Светост, семејствата се…

25 илјади верници на литијата со моштите на Св. Параскева во Јаши

Околу 25 илјади православни верни и повеќе од 100 свештеници зедоа учество во литијата по улиците на Јаши, со моштите на нивната многу возљубена Св. Параскева, како и на Св. мч. Текла, што е дел од таканареченото поклонение „Патот на Светиите“. Литијата беше предводена од тројца ерарси и започна со група на млади луѓе, облечени…

Вселенскиот Патријарх се обрати на Собранието за Арктичкиот круг

Во своето главно обраќање на Собранието на Арктичкиот круг во Рејкјавик, Исланд, Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, ја опфати суштината на ова Собрание како „одговорно размислување за судбината на земјата“. На Собранието присуствуваа повеќе од 2 илјади учесници од повеќе земји. Дискусиите ги обединија религиозните водачи со научниците, владините претставници, адвокатите и сите други видни…

Гонењата на христијаните во светот достигнаа невиден размер

Денешните гонења на христијаните во светот, достигнаа невиден размер и ниво на жестокост, покажуваат новите статистички податоци. Во извештајот подготвен од католичката добротворна организација Aid to the Church in Need, се вели дека „денешното гонење на христијаните е најжестоко до сега во историјата“, при што христијаните не само што се прогонувани поупорно од сите други…

Патријарх Кирил: Вредноста на законот се покажува кога е заснован на моралното чувство на човекот

„Моралните императиви имаат најдиректно влијание не само врз животот на секој човек, туку и врз општествата, државите и меѓународните односи“, истакна Светејшиот Патријарх Кирил во своето излагање на 137 – то Собрание на меѓупарламентарниот сојуз во Санкт Петербург. „Нема никакви основи за мислењето дека човечката совест, мотивацијата на човечките постапки немаат апсолутно никакво значење, поточно…

125 години Православие во Чикаго

Седум православни ерарси и десетици духовници отслужија торжествена Литургија по повод навршување 125 години Православие во американскиот град Чикаго. Во торжествата учествуваа Митрополити од Вселенската Патријаршија, Руската задгранична Црква, Српската Патријаршија и Американската Православна Црква. На епископите им сослужуваа повеќе од 60 свештеници од речиси 10 православни јурисдикции во Чикаго. Во текот на 1982 година,…