Итен апел за помош

Донирајте за Лидија Ристевска да замине…

Детско катче

Послушание од љубов

- Оф, оф, оф! Помогни ми, добар човеку! - Еј, лаву, па ти си влегол во погрешна приказна. - Ма не сум јас во никаква измислена приказна, туку во најголемата реалност. Ти Герасим ли си? - Да. - Значи, не си измислен, туку…

Саканата ќерка

Некој пагански цар го прашал својот министер-христијанин: - Зошто вашиот Бог мораше Самиот лично да дојде на земјата, наместо да ги испрати ангелите за да го спаси светот? Ако не ми одговориш ќе дадам наредба да те убијат. Министерот го замолил царот да…

Страница 1 од 46

Магерница

Коливо на манастирски начин

Потребни состојки: 500 гр. пченица 1 пакетче цимет 2 пакетчиња ванилин шеќер кора од лимон кора од портокал 200 гр. презла 200 гр. суво грозје (или друго суво овошје) 200 гр. мелени ореви Начин на подготовка: Пченицата се вари во вода 10'-15'. Потоа,…

Посен сутлијаш

Потребни состојки: 2½ литри вода 1 лажица таан 4 филџани шеќер 3 филџани ориз 1 лажица пудинг од ванила 200 гр. ананас или овошна салата Начин на подготовка: Во длабок сад, кога ќе зоврие водата се додава таанот претходно растворен, потоа се става…

Страница 1 од 19