Известување за Божикниот пост

Почитувани верници, Нека ви е благословен…

Детско катче

Две кутии

Во рацете држам две кутии што ми ги даде Бог. Он ми рече: „Стави ја сета своја мака, сите страдања и искушенија во црната, а сета своја радост во златната. Внимателно ги пазев Неговите зборови и обете, радоста и маките – ги ставав…

Животна поука

Еден мудар татко почувствува дека му се ближи крајот, па посака на својот син единец да му остави важна поука што ќе му помогне подобро да ги сфати вистинските животни вредности. Го повика тој до прозорецот и го праша: - Синко што гледаш?…

Страница 17 од 46

Магерница

Потпечени лепчиња со печурки

Потребни состојки: 500 гр. печурки 250 гр. кисела павлака 2 главици кромид 2 чешниња лук 1 стар леб 100 гр. кашкавал 2 лажици брашно Зачин по вкус: сол, бибер, вегета, црвен пипер Малку масло Начин на подготовка: Во длабок сад се пржи во…

Чорба од сирење и кашкавал

Потребни состојки: 200 гр. сирење 200 гр. кашкавал 3 лажици брашно 2-3 моркови 1 лажица зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Фиде Сол Бибер Магдонос Масло Начин на подготовка: Најпрво се подготвува запршката – во соодветен сад се загрева малку масло, па се додава брашното и…

Страница 17 од 19