Честитка по повод Денот на независноста

Бигорски Манастир „Св. Јован Крстител“ Она…

Детско катче

Посреќен е оној што дава

Петар за Божик доби автомобил од својот брат. Кога на Бадник излезе од својата канцеларија на улица, до неговата сјајна, нова кола стоеше едно малечко момче и се восхитуваше на возилото. „Ваша ли е оваа кола, господине?“, праша тоа. Петар потврдно кимна со…

Необичниот просјак

За Ава Агатон сите зборуваа убаво. Дури и камењата го признаваа тоа. Ех, како не се појави повторно таков свет човек меѓу подвижниците! „Така е, ти тврдам. Ава Агатон е нешто посебно“ - секогаш велеше стариот Аврамиј, трговецот од Александрија. А, Јаков, Елинот,…

Страница 18 од 48

Магерница

Традиоционална Охридска пита (Комад)

Охридска пита (Комад) Традиоционална Охридска пита (Комад) 800 гр. брашно (Тип - 400)400 мл вода (ладна)10 гр. сол1 прашок за пециво1 лаж. оцетна киселина3 лаж. масло250 гр. маргарина (Кристал)Фил смесаурда или сирење3 јајца180 мл. јогуртпраз (свеж) Подготовка на тестотоВо длабок сад за месење…

Василопита

Потребни состојки: 1 300 гр. брашно 1 ½ филџан растопен путер или маргарин 1 ½ филџан шеќер 1 ½ филџан млеко 8 јајца 3 кесички сув квасец кора од еден лимон кора од два портокали сок од еден до два портокали една мала лажичка…

Страница 18 од 19