Честитка по повод Денот на независноста

Бигорски Манастир „Св. Јован Крстител“ Она…

Детско катче

Штурец и монета

Во една прилика, некој човек го повикал својот пријател индијанец, на гости во голем град. Го повел со себе во разгледување на градот и додека шетале, индијанецот одеднаш рекол: „Слушам штурче! “ „Невозможно е, во толкав метеж од брмчењето на автомобилите и гужвата,…

Како ние со родителите, така нашите деца со нас

Си била еднаш некоја немоќна старица, која се префрлила да живее со синот, снаата и малата внука, кога нејзиниот сакан сопруг се упокоил. Но староста ѝ била тешка и со секој ден нејзиниот слух и вид сè повеќе се влошувале. Понекогаш рацете толку…

Страница 19 од 48

Магерница

Ќофтиња или ќебапи од риба

Потребни состојки: 1 кг. риба (шкрапина или ослич) 1 кг. компири 200 гр. кромид ½ главица лук 2 јајца 20 гр. зачин за плескавици (Фант) Масло Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол Црн бибер Буковец 3 ловорови листа Начин на подготовка: Рибите добро се…

Макарони со печурки и сирење

Макарони со печурки и сирење Прекрасни макарони со печурки и сирење приготвени на манастирски начин 1 пакет макарони2 глави кромид400 гр. печурки (свежи)3 јајца200 гр. сирењемаслозачинсолбибер Макароните најпрво се варат и се цедат од водата.Потоа се ставаат во длабок сад, им се додава…

Страница 19 од 19