Да ја обединиме нашата молитва сите заедно

Божествениот Апостол Павле ги повикува сите…

Детско катче

Тест од три сита

Сократ важел за голем мудрец. Еднаш, некој човек побарал да го види и му рекол: „Знаеш ли какви работи слушнав за твојот пријател?“ „Момент“, го прекинал Сократ. „Пред да ми раскажеш би сакал да те подложам на еден мал, брз тест: Дали тоа…

Приказна за малиот Лазар

Во еден мал град живееше момче по име Лазар, кое секое утро, точно во 7 часот доаѓаше пред црквата. Штом ќе се отвореа црковните врати, Лазар трчаше до олтарот, се прекрстуваше, стоеше така момент или два, па ќе се свртеше и отрчуваше во…

Страница 2 од 47

Магерница

Манастирски пастрмајлии

Манастирски пастрмајлии Вкусни манастирски пастрамајлии 1 кг. брашно1 јајце1 лажиче сол¼ коцка свеж квасец (пекарски)2 лажички шеќер2 лажици масло150-1500 гр. маргарин (исецкан на коцки)200 мл. јогурт (или кисело млеко)½ лажичка прашок за пециво300-400 гр. сирење (рендано)200-300 гр. кашкавал (рендан)5-6 јајца (изматени)свежи печурки (по…

Качамак на манастирски начин

Потребни состојки: 1 кг. пченкарно брашно 1 лажица сол 100 гр. путер 100 мл. масло 2½ л. вода Начин на подготовка: Во длабок сад се става водата да зоврие. Откако ќе зоврие, се додава солта и потоа внимателно се става во неа брашното. Со тенко…

Страница 2 од 19