Детско катче

Колку е голем Бог

Малиот Никола го држеше за рака својот татко и чекореше сигурно покрај него по тесната шумска патека. Наеднаш му текна нешто: - Тато, колку е голем Бог? Кревајќи го погледот кон небото, таткото се чудеше каков одговор да му даде на својот шестгодишен…

Љубов, здравје или успех

Една жена излегла од домот и забележала тројца старци соmudri.png долги, побелени бради како седат во нејзиниот двор. Не ѝ биле познати. Жената љубезно им се обратила: „Мислам дека не ве познавам, но верувам дека сте гладни. Влезете кај нас и каснете нешто“.…

Страница 3 од 48

Магерница

Грав без масло

Потребни состојки: 400 гр. грав 2 моркови 1 кромид 1 праз 1 пиперка ½ чешне лук 2 ловорови листа 2 лажички буковец 2 лажици таан 1 лажичка зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) 1 лажичка нане Бибер Сол Начин на подготовка: Гравот убаво се мие и…

Леќа на вода

Потребни состојки: 400 гр. леќа 2 моркови 1 кромид ½ главица лук 1 парче праз 1 пиперка 2 лажици таан ½ лажичка буковец 2 ловорови листа 1 лажичка зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Бибер Оригано Сол Начин на подготовка: Измиената леќа се вари на тивок…

Страница 3 од 19