Бигорскиот сајт отсега достапен и на грчки јазик

Возљубени пријатели, Христос воскресе! Ве известуваме…

Детско катче

Страсната Седмица низ песнички за деца

Велика Среда Жената грешница го помазува Господа со миро   Тоа е денот на Христовото помазание, пред да се случи од Јуда предание.   Жената мироносица, со солзи покајнички, нозете ги изми на Христа Божествени.   А Јуда Искариотски Го предаде Христа на…

Неизмерното Божјо милосрдие

Кралот на едно царство си имаше многу мудар старец и често го викаше во својот дворец на разговор. Еднаш му рече: - Ти велиш дека човекот што сто години правел најстрашни гревови ако пред смрт се покае и замоли прошка од Бога ќе…

Страница 38 од 40

Магерница

Ракчиња

Потребни состојки: 450 гр. ракчиња (чистени) 150 мл. маслиново масло 1 лимон 2 чешниња лук 1 лажичка оригано  Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол (хималајска) Кечап Начин на подготовка: Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да отстојат 5'-10'. Потоа…

Макарони со печурки и сирење

Потребни состојки: 1 пакетче макарони 2 главици кромид 400 гр. печурки (свежи) 3 јајца 200 гр. сирење Масло Зачин Сол Бибер Начин на подготовка: Макароните најпрво се варат и се цедат од водата. Потоа се ставаат во длабок сад, им се додава изрендано…

Страница 38 од 18