Ознака:Рождество Христово

Вести од светот

Учеството на децата во христијанските празници

Отец Милан Ѓорѓевиќ, професор на ПБФ Св. Климент Охридски, неодамна изнесе свој став по повод најновата поделба на македонското општество, овојпат за една многу нормална работа - јавното прославување на празникот Рождество Христово, во кое учествуваа деца од цела Македонија.…

Слова на архимандрит Партениј

Мирот Негов ќе Му биде слава

Слово на Старецот, Архимандрит Партениј, на светлото Рождество Христово или мои, смирени поклоници на во пештера роденото Слово Божјо! Пред сѐ, би сакал од длабочината на моето срце, најтопло да ве поздравам и да ви се заблагодарам од мое лично…

Богослужби

Рождество Христово

Еве нѐ сите повторно на благодарствено поклонение пред скромните Витлеемски јасли, кои сјаат со Божествена слава, зашто Богомладенецот Христос тука го започнува своето крстно патешествие по лицето на земјата. Тука е почетокот на нашето спасение, залогот за нашето обожение и…

Автокефалност

Бигорското светилиште се претвора во витлеемска пештера

Божикно интревју на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за дневниот весник „Нова Македонија“, на 6 јануари 2018 лето Господово Колку манастирот е посетен за Божик и како се подготвувате за празникот? Бигорски одамна стана едно од омилените места за собирање на…

Божик

Божикно интервју на Архимандрит Партениј за МИА

Божикно интревју на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за државната информациска агенција МИА, на 5 јануари 2018 лето Господово Во пресрет на Бадник и големиот празник на Раѓањето Христово – Божик колку верниците ги почитуваат обичаите и традицијата? Последниве години во…

Поучни словa

За Рождеството Христово

Христос со големата Си љубов и со големата Си радост што ја разлева во душите на верните со сите Свои свети празници, вистински нѐ воскреснува и духовно нѐ издигнува високо. Доволно е да соучествуваме и да имаме духовен апетит да…