Црквата му припаѓа на оној народ кој живее во нејзините таинства

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата на Свети Григориј Палама, на Светата Литургија, во истоимениот параклис во Рајчица, на 12 март 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Му благодариме на Бога што со Негова помош и преку Неговите благодатни … Продолжи со читање Црквата му припаѓа на оној народ кој живее во нејзините таинства