Свети Георгиј Победоносец – жител на новиот свет

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица, на 6 мај 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои Христијани, чувме пред малку од Светото Евангелие, предвидено да се чита на споменот на некој Христов маченик, … Продолжи со читање Свети Георгиј Победоносец – жител на новиот свет