Смртта на Праведниот носи од тага во радост

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, за празникот Усекновение на чесната глава на Свети Јован Крстител во Светата Бигорска Обител, на 29 август/11 септември 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Денеска го прославуваме споменот на св. Јован Крстител, поточно неговото погубување со отсекување … Продолжи со читање Смртта на Праведниот носи од тага во радост