Божествениот Сејач и плодната земја

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на споменот на Свети Лонгин Стотник, 16/29 октомври 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денеска, мили мои, имавме можност да чуеме две прекрасни евангелски четива: едното ни … Продолжи со читање Божествениот Сејач и плодната земја