Молитвениот човек е најголемиот добротвор на човештвото

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Светите Кирил и Методиј, на Светата Литургија, во бигорскиот скит во с. Битуше посветен на нив, на 24 мај 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Високопреподобни и сепреподобни отци, браќа и сестри монаси, достојно почитувани ктитори, возљубени браќа и … Продолжи со читање Молитвениот човек е најголемиот добротвор на човештвото