Светоста – стремеж што обединува

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на споменот на Преподобната Параскева Епиватска, на Божествената Литургија во сечесниот храмот на Преподобната во град Дебар, на 14/27 октомври 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, човекот е повикан на светост од Самиот Бог. Всушност, создаден е да … Продолжи со читање Светоста – стремеж што обединува