Вести

Соопштение за празникот на свети Климент Охридски

На денот кога го празнуваме празникот на големиот Светител Климент Охридски, патронот на нашата Света Црква, во Соборниот храм во Скопје, посветен нему, свечена празнична богослужба, на 07.12.2021 г., со почеток во 17.30ч., со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, ќе служи Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, во сослужение…

Учество на Бигорскиот хор на Литургија во храмот Св. Пантелејмон во Атина

Тридневниот престој во Атина нашето братство, возглавено од најпочитуваниот старец и игумен, Епископ г. Партениј, по повод Првиот меѓународен фестивал за  источно православно пеење, беше крунисан со неделна воскресенска архиерејска Божествена Литургија, во храмот на Светиот Великомаченик и исцелител Пантелејмон, храм уште наречен и атинската Света Софија поради неговата големина и величественост. Со свештен трепет,…

Вечерна во храмот Живоносен Источник во Атина

Во рамките на Првиот меѓународен фестивал за византиско пеење во Атина, денес хорот на Свештената Бигорска Обител учествуваше на празничната и воскресенска Вечерна богослужба во прекрасниот храм на Мајката Божја, посветен на нејзиниот Живоносен Источник. Браќата пееја на црковнословенски јазик на левата храмова певница, антифоно со грчката десна певница, предводена од многу познатиот протопсалт и…

Настап на Бигорскиот хор во Атина

Атинскиот Соборен храм посветен на Светото Благовештение на Пресвета Богородица, храм-паметник на Православната Црква во Грција, место на многу свештени богослужби, на значајни настани и годишнини, вчеравечер беше сведок на уште едно уникатно и историско собитие. Имено, на покана на Министерството за култура и спорт на Р. Грција и на Здружението на псалти од Атика…

Манастирот Бигорски се „разбуди“ во снежна идила – читателка ни ја доловува атмосферата оттаму (фото)

Бигорски се „разбуди“ во снежна идила Ова место има душа, има посебен шарм, зрачи со некоја магија, а сега обоен во бело е вистинска сцена од зимска бајка. Го посетувате ли често Бигорскиот манастир? Наша читателка на социјалните мрежи се пофали како утринава се разбудила среде снежна идила во Бигорскиот манастир. Не можевме, а да…

Почеток на Божикниот пост

Нека ни е лесен и богоугоден светиот Божиќен пост Вистинската љубов е над човечките поделби и спротивставености. Ја победува омразата и острастеноста. Ги надминува личните огорчувања и се простира над сето човештво, без користољубие и задни намери. На тоа нè научи Господ и тоа сме должни да го применуваме. Да се грижиме, ‘да ги чуваме’…