Медиумите за нас

(ФОТО) Најголемиот Христијански празник „Велигден“ во Св. Јован Бигорски е неповторливо духовно доживување, Христос воскресе!

Манастирот Св. Јован Бигорски е на боженствено место, па оттука може да се најде и објаснувањето за начинот на кој Велигден се доживува таму. Но тоа е само мал дел од приказната, која не може да ја долови ниту еден збор или слика. Опколено со планини, оддекот на планинското ехо со Христос Воскресе, едноставно вреска…

Велигден во манастирот Св. Јован Бигорски – фотографија на агенцијата Ројтерс

Велигден во Македонија - манастир Св. Јован Бигорски Фотографија: Ognen Teofilovski/REUTERS Светските агенции во текот на викендот објавија фотографии од празнувањето на Велигден на православните верници ширум светот, а меѓу нив е и оваа фотографија на агенцијата Ројтерс направена во Македонија, во манастирот Свети Јован Бигорски.

He Has Risen! Orthodox Christians Celebrate Easter Across the World

Orthodox Christians all over the world celebrated Easter, one of the most important Christian observances, on Sunday, May 5. During this moveable feast, the faithful celebrate the resurrection of Jesus Christ after his crucifixion by the Romans which, according to Christian beliefs, took place nearly 2,000 years ago. This gallery compiled by Sputnik shows how…

Orthodox Christians celebrate Easter 2024

Macedonian Orthodox Christians light candles from the holy fire that arrived from Jerusalem during an Easter service at the Saint Jovan Bigorski monastery in MavrovoROBERT ATANASOVSKI/AFP

Велигден во манастирот “Св. Јован Бигорски“, Христос Воскресе – Навистина Воскресе (мегафотогалерија+видеа)

Жанета Ристевска -Овде човек навистина може да ги почувствува Христовите страдања, болката на Мајката Божја по своето Чедо, патот кон Голгота и Распетието, за најпосле со радост да го доживее и Христовото Воскресение, како свое сопствено воскресение во новиот живот со Христа! Се зборови на возљубениот Старец и Игумен, Епископ Антаниски г. Партениј, кои навистина…

Древниот дебарски храм заблеска за Цветници, благодарение и на христијаните и на муслиманите

По повод празникот Цветници, кој традиционално се одбележува во овој возобновен божји храм, црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Дебар, денеска, како некогаш што било, беше преполн со верници, постојани и поранешни жители кои за празникот се тука, но во голем број присуствуваа и жители од други градови на државава. Дебар, 28 април 2024 (МИА)…