Интервјуа

Да Го чувствуваш Бога значи да се чувствуваш бесмртен

Велигденско интервју на Архимандрит Партениј, за Битолски весник   „На смртта празнуваме умртвување”, пее на Велигден Црквата Христова, „на адот разрушување, на друг вечен живот – почеток”.           Бог му подари на човекот неискажлива радост, поразувајќи ја причината за сите негови таги и несреки – смртта. Зашто, зад секоја човечка тага,…

Единствено верата во Бога му носи вистинско ослободување на човекот

Ексклузивно интервју на архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, за „Битолски весник”   Б.В.: Само што зачекоривме во новото лето Господово 2019-то. Изнесете ги Вашите оценки за минатата година, на црковно и политичко поле. Дали тоа што го планиравте и го остваривте? Отец Партениј: Најнапред, нека ни е благословено на сите новото 2019-то…

Бигорското светилиште се претвора во витлеемска пештера

Божикно интревју на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за дневниот весник „Нова Македонија“, на 6 јануари 2018 лето Господово Колку манастирот е посетен за Божик и како се подготвувате за празникот? Бигорски одамна стана едно од омилените места за собирање на православните верници за време на големите празници, секако, поради тоа што Mанастирот има многу свои…

Божикно интервју на Архимандрит Партениј за МИА

Божикно интревју на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за државната информациска агенција МИА, на 5 јануари 2018 лето Господово Во пресрет на Бадник и големиот празник на Раѓањето Христово – Божик колку верниците ги почитуваат обичаите и традицијата? Последниве години во Македонија е забележлива една надежна појава – имено, на големите празници храмовите се преполни со…

Вистината ќе ве ослободи

Порталот Поглед разговараше со Игуменот на манастирот Св Јован Бигорски – Отец Партениј. ПОГЛЕД: Оче Партениј, колку блиску/далеку е современиот Македонец од духовноста и верата како целина? На сите анкети досега кои се однесуваат на религиозноста, македонскиот народ, односно Македонецот, главно се изјаснувал како религиозен. Тоа покажува дека тој, сепак, верува, има извесна побожност, сака…

Бугарите и Македонците се браќa, имаат општа цивилизациска лулка

- Ваше Високопреподобие, игумен Партений, позицията на монасите от Бигорския манастир след подписването на Договора за приятелство и добросъседство между България и Македония предизвика голям интерес у нас, какво Ви накара първи от духовенството на двата народа да застанете зад тези исторически истини, извън политическите интереси? - За потребата од пријателство и добрососедство помеѓу нашите…