Рецепти

Лазаринки

Лазаринки 1 кг. брашно½ чаша вода½ чаша масло½ чаша таан1 чаша сок од портокал (свежи исцеден)1 чаша шеќер80 гр. гриз200 гр. плазма бисквитимелени ореви (може и бадеми и лешници)суво грозје (може и друго суво овошје)1 м. лаж. цимет1 ќесичка ванила1 ќесичка пециво Подготовка на филотСе печат бадеми и лешници.Ги мелеме бадемите, лешниците, оревите и плазмата.Портокалите…

Посни сочни ќофтиња – без масло

Посни сочни ќофтиња (на вода) Посни сочни ќофтиња (на вода) 3 моркови (средна големина)1 компир (средна големина)1 тиквица ((зелена, Zucchini))3 кромидчиња (млади)1 чешне лук300 гр. брашно од овесбрашно од хељдасусамсолцрн бибер Се рендаат морковите, тиквичката и компирот. Смесата се остава да се исуши. Може да се остави да се процедува преку цедалка или да се…

Посни макарони со спанаќ (на вода)

Посни макарони со спанаќ (на вода) Посни макарони со спанаќ и ореви (без масло) кои можете да ги направите во деновите од Великиот пост. 1 пак. макарони (шпагети) (500 гр.)500 гр. спанаќ ((свеж или замрзнати брикети))1/5 глава кромид1/5 праз1 морков1 чешне лукореви (по желба (околу 50-100 гр.))сончоглед (по желба (околу 20-50 гр.))3-4 лаж. таансол (по…

Чоколадна торта без масло (на вода)

Чоколадна торта без масло (на вода) Вкусна чоколадна торта, без масло за великопосните денови Пандишпан:250 мл. вода250 гр. шеќер400 гр. брашно1 м. лаж. сода4 лаж. мармалад (мешан)250 мл. газиран сок (газоза, струмка)250 гр. суво овошје (сува смоква, сува кајсија, сува слива, суво грозје...)2 портокалиФил за премачкување:60 суви урми (без семка)100 гр. какао3-4 ванили (или ванилин…

Традиоционална Охридска пита (Комад)

Охридска пита (Комад) Традиоционална Охридска пита (Комад) 800 гр. брашно (Тип - 400)400 мл вода (ладна)10 гр. сол1 прашок за пециво1 лаж. оцетна киселина3 лаж. масло250 гр. маргарина (Кристал)Фил смесаурда или сирење3 јајца180 мл. јогуртпраз (свеж) Подготовка на тестотоВо длабок сад за месење се става брашното, водата, солта, прашокот за пециво, оцетната киселина и маслото.…

Ракчиња

Потребни состојки: 450 гр. ракчиња (чистени) 150 мл. маслиново масло 1 лимон 2 чешниња лук 1 лажичка оригано  Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол (хималајска) Кечап Начин на подготовка: Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да отстојат 5'-10'. Потоа се цедат од водата и се ставаат во сад, па се полеваат…