Ракчиња

Потребни состојки:

  • 450 гр. ракчиња (чистени)
  • 150 мл. маслиново масло
  • 1 лимон
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажичка оригано 
  • Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
  • Сол (хималајска)
  • Кечап

Начин на подготовка:

Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да отстојат 5′-10′. Потоа се цедат од водата и се ставаат во сад, па се полеваат со маринада од маслиново масло, сок од лимон, лук и оригано. Ракчињата во маринадата треба да отстојат од 6 до 12 часа.
Кога сакаме да ги подготвиме, се вадат од маринадата и се ставаат на плотна или тефлонска тава, на која претходно наросуваме од солта, ги ставаме ракчињата и се печат додека не добијат румена боја. Пред да се тргнат од оган се става малку кечап (по вкус).
Може да се гарнираат со ориз.

Внимавајте да не ги препечете ракчињата!