Најновите 20 објави

Мајсторот и неговите плакари

Постоеше еден голем и многу стар дворец  преполн со најразлични дрвени плакари. Но тоа не беа обични плакари, туку такви што зборуваа. Секој си имаше свој посебен и прекрасен глас, своја врата и изрезбани украси според замислата на Мајсторот. Некои беа поедноставни, други, пак, побогато украсени. Мајсторот што ги имаше направено често врвеше по ходниците…

Триумфот на Крстот, Светите Макавеи и почеток на Богородичниот пост

Ете, се јави пресветото Дрво – крепката надеж на верните, избавувањето од клетвата, радоста на народите се положува пред нас, изобличувајќи го началникот на темнината. Верни, со радост да му се поклониме.   Од 9-та песна на канонот Со изнесувањето на семоќното оружје на мирот и непобедливата победа – Чесниот Крст Христов и споменот на…

Света литургија на планинскиот врв Крчин

На годинашното чествување учествуваа над триста вљубеници во верата и во природните убавини од Гостивар, Скопје, Валандово, Гевгелија, Куманово, Битола, Охрид, Струга, Прилеп, долнореканските села и од други места на Македонија Несекојдневен црковен настан се одржа на врвот Крчин, на надморска височина од 2.341 метар, во близината на македонско-албанската граница, каде што некогаш се наоѓаше…

Литургиско возвишение во таворското светлоозарение на Крчин

Еве, веќе, трета година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и сестринствата на манастирите од Рајчица и Пречиста, предводени од возљубениот игумен и старец, Архимандрит Партениј, со посебна љубов и посветеност отслужија Божествена Литургија на врвот Крчин, што се наоѓа на надморска височина од 2341 м. Управувајќи ги сите наши сили кон искачувањето…

Ерусалим: Торжествена прослава во чест на чудотворната икона на Богородица „Одигитрија“

Иако празникот на Света Марија Магдалина е престолен празник на Гетсиманскиот манастир посветен на оваа рамноапостолна светителка, прославата на Богородичниот празник, посветен на чудотворната икона „Одигитрија“ што се чува овде, е со торжество еднакво на манастирската главна слава. Оваа година, Обителта посветена на Света Марија Магдалина во Ерусалим беше место каде се собра големо мноштво…

Ново богословско училиште на Александриската Патријаршија

Како што се соопштува на официјалниот сајт на Патријаршијата, во тек е запишувањето на студентите за новоотворената академија за богословски науки „Свети Марко“. Таа се наоѓа во регионот на Сендервуд во Јоханесбург, Јужна Африка. Студиите траат 3 години, предавањата се на англиски јазик, а запишувањето е отворено за студенти од целиот свет. Оваа Академија ќе…

Новооткриена фреска на Света Нина

Во Грузија, во текот на реставраторските активности во црквата „Преображение Христово“, во северозападниот град Цаленџик, беше откриена фреска на Света Нина од XIV век, на која таа истовремено го држи Евангелието и крстот. Уште нешто што ја прави фреската уникатна е натписот „Света Нина“ кој јасно се чита. На останатите фрески на оваа покровителка на…

Манастирот „Света Текла“ во Малула, повторно отворен за посетителите

Манастир - „Света Текла“ во Малула, Сирија Веднаш штом градот беше ослободен, еден од најдревните православни манастири - „Света Текла“ во Малула, Сирија, - одново ги отвори своите врати. Монахињите што претходно беа принудени да го напуштат манастирот поради војната, најпосле успеаја да се вратат. „Сите се грижеа многу за монахињите; нив навистина сите ги…

Спомен на Светите Седмочисленици и на Светиот Пантелејмон

Мудроста си изгради дом, ги утврди седумте столбови негови   (Изрек. 9,1) „Со какви похвални венци“ – се прашува денес црковниот поет – „да ги пофалиме Седмочислениците славни, Кирила со Методија, Климента, Наума со Сава и Горазда со Ангеларија, кои Единиот Бог во три Лица нам ни Го возвестија и во верата православна нѐ утврдија“?…

Заврши осмиот летен камп по Веронаука во манастирот Рајчица

Има ли нешто поубаво од благодарноста? Има ли нешто поважно и поголемо од послушноста, трпеливоста, љубовта, искреноста, простувањето? Навистина голема е радоста кога ќе се сретнат млади личности што се трудат да ги усвојат токму овие доблести, кои ги украсуваат нивните прекрасни души и го засилуваат толку потребниот духовен имунитет. На големо задоволство, деновиве во…

Напредувањето во духовниот живот не се мери со духовната утеха, туку со длабочината на смирението

Многу уважувана!... Околу вашите доживувања по повод светлата Утрена служба ќе речам: „На оној кој Го љуби Господа, сè му оди во прилог“. Светите отци велат дека Царството Божјо не доаѓа како нужна последица поради придржување на духовниот „ред“. Ако очекуваме духовна радост, може (најчесто се случува) да не ја добиеме. Правилното настроение на душата…

Да ја пронајдеш тајната на радоста (трет дел)

Нештата се менуваат, потребен е сепак труд, работа. Завчера ми кажа една жена: „Отче, разбрав дека бракот и сите животни нешта не доаѓаат на готово на послужавник, туку бараат постојан труд. Ако ги оставиш малку и се опуштиш, тие гаснат“. Ништо не е сигурно во овој живот, за да кажеш: „Во ред, се омажив за…

Секуларизмот и религиозното образование во Европа

Марија Ангеловска Ми претставува чест и задоволство да бидам денес овде со вас и да го изнесам својот став во однос на тема која ми е блиска на срцето. Најважно од се’, би сакала заедно со вас да ја разгледам оваа тема од поинаков аспект или подобро кажано, би сакала да видиме подетално како се…

Да ја пронајдеш тајната на радоста (втор дел)

За мене критериум за духовноста на еден човек не е тоа да проповеда, како мене, ниту да зборува многу, туку да има сочувство, благост и снисходливост кон другите. Тоа означува дека тој Го почувствувал Христос. Кога ќе Го почувствуваш Христа, чувствуваш во себе дека сите луѓе имаат причина да го прават тоа што го прават.…

Светлосен сигнал

Тишината на ноќта ја разби силен звук на хеликоптерот, кој упорно кружеше над темната планина, барајќи некаков знак од луѓето што се загубија таму. Најпосле некакво бледо светло блесна од врвот на планината и хеликоптерот со сигурност се упати кон тој слаб сигнал. Веќе следниот миг се спушти јаже и спасувачите вешто слегоа по него.…

Од рибниците на Бигорскиот манастир повторно ќе се вади радичка пастрмка

Дебар, 7 август 2018 (МИА) - Во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознато како Бигорски манастир, при крај е обновувањето на манастирските рибници, во кои до пред шеесетина години се одгледувала познатата радичка пастрмка. Рибниците кои почнале со работа во 1936 година и во кои се одгледувала радичка пастрмка, престанале да работат 1957/58 година.…

Со еден скок не се стасува на врвот

Оние коишто имаат топла љубов кон Бога се привлечени од идните блага. Оние коишто се загреваат со надежта во вечните блага, се ослободуваат од световните работи. Но за да стаса некој до таа возвишена состојба потребна е голема борба. Треба да почне од наједноставните и лесни работи, за да стаса до потешките. Прво треба да…

Да ја пронајдеш тајната на радоста (прв дел)

Стравот да не ни се случи нешто може да нѐ разболи и да нѐ вознемири многу повеќе пред тоа навистина да се случи. Често се разболуваме, ја губиме радоста, животот ни станува црн и несреќен, не поради самиот проблем, туку поради нашата помисла. Се плашиме пред да се случи нешто и тоа нѐ разболува. Нешто…

Торжествена прослава на празникот на Св. Марија Магдалина во Ерусалим

Ерусалим денес со големи торжества го прослави празникот на Светата рамноапостолна Марија Магдалина. Централната богослужба беше отслужена во Гетсиманскиот манастир кој е посветен на оваа чудесна Светителка, за која во Новиот Завет се запишани неколку важни детали: дека таа е првиот проповедник за Христовото Воскресение, оти нејзе прв ѝ се јавува Господ (Марко 16,9). Тука…

Верата и доказите за Божјото присуство - Основи на православната вера XIX дел

Верата е заснована на многу настани кои неоспорно се случиле во историјата и за кои постојат сигурни сведоштва. Тие сведоштва ги наоѓаме и во Стариот и во Новиот Завет, како што ги наоѓаме и во литургискиот живот на Црквата. Стариот Завет е историја на еврејскиот народ кој чудата што Бог ги правел (избавувањето од египетското…