Слова на епископ Партениј

Слова на епископ Партениј

Да се облекуваме во сила одозгора

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Вознесение Христово, за време на Светата Литургија во Сечесниот храм на Светото Благовештение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 13 јули 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со благодарствени химни и…

Слова на епископ Партениј

Молитвениот човек е најголемиот добротвор на човештвото

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Светите Кирил и Методиј, на Светата Литургија, во бигорскиот скит во с. Битуше посветен на нив, на 24 мај 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Високопреподобни и сепреподобни отци, браќа и сестри монаси, достојно почитувани ктитори, возљубени браќа и…

Слова на епископ Партениј

Кој ќе ни го одвали каменот од вратата на гробот?

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Света Пасха 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Христос Воскресе! Христос Воскресе! Мили мои, и покрај големиот умор од долгите богослуженија и обврски изминатава седмица, вечерва се чувствувам прерадосен. И оваа неовозмена радост во Христа Воскреснатиот ме води да ви кажам неколку збора за вечерашново преславно…

Слова на епископ Партениј

Влегувањето на Христос во Ерусалим на нашите срца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија за празникот Цветници, по читањето на Свештеното Евангелие, во Сечесниот храм на Пресвета Богородица во градот Дебар, на 28 април 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Го празнуваме денеска, возљубени мои, празникот…

Слова на епископ Партениј

Благовештението – повик за вера во Божјата промисла и за добротворство

Обраќање на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, на почетокот од молитвеното бдение за празникот Благовештение во манастирот Пречиста Кичевска, на 24 март/ 6 април 2024 лето Спасителово Ваши Високопреосвештенства, Ваше Преосвештенство, Високопреподобни Архимандрити, Сечесни отци, Возљубени браќа и сестри, Наоѓајќи се под мајчинскиот омофор на Царицата Мајка и гледајќи…

Слова на епископ Партениј

Вечниот Победоносец – спој на вековите и на духовите

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, при свечениот пречек на чесната и чудотворна Икона на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Манастирот Рајчица, на 17/30 март 2024 лето Спасителово Во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух, амин. Почитувана г-ѓа Елена Пандева, најголема дарителке на овој Свештен Манастир,…

Слова на епископ Партениј

Пред нас се открива едно исклучително свето време

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Умилителната вечерна на проштавањето, на 5/18 март 2024 лето Спасителово Возљубени, По Божјата милост и благослов еве сме во навечерието на Светиот и Велик Пост. Светата Црква на оваа специфична богослужба, наречена Умилителна вечерна на проштавањето, со своите вдахновени песнопенија нѐ повикува на покајание, на…

Слова на епископ Партениј

Постот како повик за средба со Христа

Слово на Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, изговорено на Божествената Литургија во Неделата на проштавањето, на 4/17 март 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Стоејќи на прагот на Светиот и Велики Пост, духовно осветлени и умудрени од претходните три подготвителни недели, денеска, во оваа четврта недела, сме призвани…

Слова на епископ Партениј

Со покајание да се вратиме во прегратките на Отца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на блудниот син, на 19 февруари / 3 март 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Ја чувме сега, мили мои, Параболата за добриот татко и за двајцата синови, изречена од устата на Синот Божји. Таа…

Слова на епископ Партениј

Смирението нѐ помирува со Бога

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија во Неделата на митарот и фарисејот, на 25 февруари 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Од денеска, возљубени мои, започна да се употребува божествената книга Посен Триод, којашто ќе се користи на…

Слова на епископ Партениј

Ромејството – жива сага на православната култура, убавина и идентитет

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба во чест на Светиот Партениј Лампсакиски Чудотворец, на 6/19 февруари 2024 лето Господово Ваше Преосвештенство, наш возљубен брате и сослужителу, свет владико Аморејски и игумене на Светата царска, патријаршиска и ставропигијална Обител на Влатадите во Солун, г. Никифоре,…

Слова на епископ Партениј

Христос прв ја пресретнува човековата желба

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Закхеј, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на 18 февруари 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, Светата Црква уредила евангелскиот расказ за нискиот човек Закхеј цариникот да се чита токму пред подготвителниот период…

Слова на епископ Партениј

Евангелски здравото семејство – опстанок на народот

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение на Водокрст, 18 јануари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Слава, чест и пофалба на великиот Бог и Спасител наш Господ Исус Христос, Кој и оваа година нѐ удостои да се собереме…

Слова на епископ Партениј

Преку Христа стануваме културни луѓе

Обраќање на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, на Божикниот и Новогодишен мјузикл во Кичево, на 1/14 јануари 2024 лето Спасителово Ваше Високопреосвештенство, Митрополит Крушевски и Демирхисарски г. Јован, Ќе си дозволам од името на хорот „Митрополит Козма Пречистански“, од најмладите актери, како и од името на оркестарот „Чалгија мерак“,…

Слова на епископ Партениј

Богородица – нашиот завет со Бога

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија на празникот Собор на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевски Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денеска, мили мои, овој втор ден од големиот празник Рождество по плот на нашиот Господ и Бог и Спасител…

Слова на епископ Партениј

Да Го заклучиме Христа во нашите срца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Бадниковата вечер во големиот манастирски синодикон, при пеењето на Божикните каланди Високопреподобни отци, Сепреподобни и преподобни монаси и монахињи, Драги браќа и сестри во Христа, Добро ни дојдовте во нашата Света Обител, во навечерието на еден од најголемите христијански празници, Митрополијата на празниците – Рождеството…

Слова на епископ Партениј

Светоста – нашата цел

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Воведение на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија, на сеноќното бдение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 4 декември 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Вископреподобен отче свети Антипа, Високопреподбни отци архимандрити, Високопреподбни мајки старешинки,…

Слова на епископ Партениј

Добар Рај, возљубена моја мајко!

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено за време на Исходното последование на неговата мајка Живка Фидановска, во сечесниот храм на Св. Вмч. Недела во Битола, на 28 ноември 2023 лето Господово Високопреосвештен Владико г. Јован, Возљубени ужалени, Не изминаа ни четириесет дена откако милостивиот Христос Бог го зеде нашиот драг Боро во…

Слова на епископ Партениј

Вие не сте од овој свет

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештениот Бигорски Манастир, изговорено во Кнежинскиот Манастир, на празникот Ѓургиц, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на 3/16 ноември 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Возљубени и мили верници, Господ наш Исус Христос, преку Своето Свештено Евангелие,…

Слова на епископ Партениј

Добар Рај, возљубен мој татко!

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено за време на Исходното последование на неговиот татко Борис Фидановски, во сечесниот храм на Св. Вмч. Недела во Битола, на 2 ноември 2023 лето Господово Возљубени ужалени, Сите ние добро знаеме дека животот се состои од еден збир на разделби. И секоја разделба со нешто убаво…

Слова на епископ Партениј

Божествениот Сејач и плодната земја

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на споменот на Свети Лонгин Стотник, 16/29 октомври 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денеска, мили мои, имавме можност да чуеме две прекрасни евангелски четива: едното ни…

Слова на епископ Партениј

Светоста – стремеж што обединува

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на споменот на Преподобната Параскева Епиватска, на Божествената Литургија во сечесниот храмот на Преподобната во град Дебар, на 14/27 октомври 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, човекот е повикан на светост од Самиот Бог. Всушност, создаден е да…

Слова на епископ Партениј

„О, свету, свету лажовен, блазе му на оној кој ќе те изигра“

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено за празникот Покров на Пресвета Богородица, во Сечесниот Храм на Мајката Божја во с. Ростуше, на 1/14 октомври 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денеска, мили мои, со радост и благодарност славиме уште еден празник…

Слова на епископ Партениј

Крстот како култура на средби

Обраќање на Преосветениот Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, на Вечерната богослужба за Крстовден, на 13/26 септември 2023 лето Господово Ваше Високопреосвештенство, Ваше Преосвештенство, Ваши високопреподобија и преподобија, Високопреподобна Игуменијо и мајки старешинки Чесни и себлагоговејни отци, Возљубени браќа и сестри, Распнатата прегратка од Страшната Голгота повторно нѐ собира во свештено единство,…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме гласот кој ги повикува сите кон Јагнето Божјо

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, на 28 август / 10 септември 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чудесен е Бог во светиите Свои! (Пс. 67,36) Навистина е чудесен Бог, Кој…

Слова на епископ Партениј

Со Богородица се надминуваат природните закони

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение за празникот Успение на Пресвета Богородица, по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на 28 август 2023 лето Спасителово „Во Тебе, Дево Чиста, се победени законите на природата, зашто рождеството девствува и смртта обречува живот. По рождеството Дева…

Слова на епископ Партениј

Врховната цел во нашиот живот

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Преображение Господово, на Светата Литургија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 6/19 август 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме на Бога, мили мои, што, еве, и оваа година, во овој свет…

Слова на епископ Партениј

Таворската гора на нашето лично преображение

Слово на Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Преображение Господово, на Вечерната богослужба во Манастирот Пречиста Кичевска, на 5/18 август 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, се наоѓаме во навечерието на големиот Господов празник Преображение Господово. Светата Црква сака…

Слова на епископ Партениј

Чекорењето над брановите од овој свет

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија по читањето на Светото Евангелие, во Деветтата недела по Педесетница, во сечесниот храм на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Манастирот во Рајчица, на 25 јули/7 август 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!…

Слова на епископ Партениј

Пораката на Свети Илија

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Илинден, во сечесниот храм на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во с. Лазарополе, на 20 јули/2 август 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме на Бога, мили браќа и сестри, што еве,…

Слова на епископ Партениј

Храмот на Богородица во с. Ростуше – радост на душата

Слово на Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба во Храмот на Пресвета Богородица во с. Ростуше, при „Отворањето на дверите“ пред неговото осветување, на 16/29 јули 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Високопреподобен Архимандрите отче Доситее, Почитувани браќа монаси и сестри монахињи, Драги Христијани, Да…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме „рацете на Крстот“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија, во чест на Светите Првоврховни Апостоли Петар и Павле на 29 јуни/12 јули 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме на Бога, мили мои, што и оваа година се удостоивме да го прославиме сечесниот годишен…

Слова на епископ Партениј

Присуството на Богородица преку иконата „Достојно Ест“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот на иконата „Достојно ест“, на сеноќното бдение, по читањето на Евангелието на Светата Литургија Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Ѝ благодариме на Царицата Мајка што и оваа година нè благослови да се собереме на бдение,…

Слова на епископ Партениј

Гласот Христов во нашиот живот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија, во втората недела по Педесетница, на 18 јуни 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денешното Свето Евангелие од апостолот и евангелист Матеј ни зборува за Христовото повикување на првите ученици, за првиот апостолски призив. Првите апостоли биле,…

Слова на епископ Партениј

Да се трудиме за даровите на Светиот Дух

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, за празникот Педесетница, изговорено на Светата Литургија, на 5 јуни 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, изминаа педесет дена од Светата Пасха, од Воскресението Христово и во овој педесетти ден, на Светата Педесетница, го славиме слегувањето на Светиот Дух…

Слова на епископ Партениј

Да се покажеме достојни за дарот на писмото

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Светите Кирил и Методиј, на Светата Литургија во бигорскиот скит во с. Битуше посветен на нив, на 24 мај 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чесни отци, Почитувани членови на благочестивата фамилија…

Слова на епископ Партениј

Зависта е најтешкото слепило

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата на слепородениот, на Светата Литургија по читањето на Светото Евангелие, на 21 мај 2023 лето Господово „Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, од денешното свето евангелско четиво чувме за големото чудо што Спасителот наш…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме извори на живата вода за вечен живот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата на Самарјанката, на Светата Литургија по читањето на Светото Евангелие, на 14 мај 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Од денешното евангелско четиво чувме за необичниот разговор на Господа Исуса Христа со една …

Слова на епископ Партениј

Свети Георгиј Победоносец – жител на новиот свет

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица, на 6 мај 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои Христијани, чувме пред малку од Светото Евангелие, предвидено да се чита на споменот на некој Христов маченик,…

Слова на епископ Партениј

Вечно живиот Свети Георгиј Победоносец

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, на вечерната богослужба во чест на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во бигорскиот метох во Рајчица, изговорено на 5 мај 2023 лето Спасителово Чесни отци, Драги браќа монаси и сестри монахињи, Возљубени присутни, Најнапред им благодарам на архимандритите отец Матеј и отец Херувим од Црквата на Грција, што…

Слова на епископ Партениј

Онаа во Која човештвото Го прегрна Бога

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Источен Петок, по читањето на Светото Евангелие на Светата Евхаристија, во Манастирот Пречиста Кичевска, на 21 април 2023 лето Господово Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, се наоѓаме во најрадосниот богослужбен…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме нова твар во Воскреснатиот Христос

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, за Воскресението Христово, изговорено на пасхалното бдение, на 16 април 2023 лето Спасителово Мили мои, поклоници на Воскреснатиот, Да се празнува Света Пасха, премин, Воскресение, значи да се учествува во „новата твар“ што со Своето сеславно Воскресение ја сотвори Спасителот на светот, нашиот Господ Исус Христос. Оти,…

Слова на епископ Партениј

Пријатели ли Му сме на Бога?

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во неделата на Цветници, во храмот Успение на Пресвета Богородица во Дебар, на 9 април 2023 лето Спасителово Мили мои браќа, сестри и чеда, Нека ни е за многу години овој величествен празник и триумфалното влегување на нашиот Господ Исус Христос во Ерусалим! Најнапред, би сакал…

Слова на епископ Партениј

Крстот како поттик и сила

Слово на Неговото Богољубие, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија во Крстопоклоната недела, по читањето на Светото Евангелие, на 19 март 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, денес, токму во средината на оваа спасителна Четириесетница, Црквата наша ни го предлага…

Слова на епископ Партениј

Црквата му припаѓа на оној народ кој живее во нејзините таинства

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата на Свети Григориј Палама, на Светата Литургија, во истоимениот параклис во Рајчица, на 12 март 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Му благодариме на Бога што со Негова помош и преку Неговите благодатни…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме цветови на Христовата пролет

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на проштавањето, на 26 февруари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, Светата Црква нè подготвува за најголемиот празник во нашата христијанска вера, Света Пасха – Велигден. За да го постигнеме тоа и подготвени…

Слова на епископ Партениј

Благословената желба на човекот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Закхеј, по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на 29 јануари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чувме, мили мои, од светото Евангелие за доста интересен настан од животот на Спасителот наш Господ Исус Христос, поврзан со…

Слова на епископ Партениј

Празникот на Светлините

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение на Водокрст, 18 јануари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме, мили мои, на семилостивиот наш Бог, што и оваа година, во навечерието на големиот празник Богојавление, нè удостои да…

Слова на епископ Партениј

Мирот Божји

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на светата Литургија за празникот Рождество Христово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме на Бога, мили мои, што и оваа година нè удостои да го дочекаме и да го прославиме овој велик и светол празник,…

Слова на епископ Партениј

Со нас е Бог, но дали ние сме со Него?

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата пред Рождеството Христово, на 1 јануари 2023 година Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Крајното предназначение на човекот, мили мои, е да биде во единство со Бога. Бидејќи сотворен од преголемата љубов Божја, неговата единствена цел…

Слова на епископ Партениј

Првоповиканиот

Кратка поука на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, за споменот на Светиот Апостол Андреј Првоповикан Го најдовме Месијата, што значи: ХристосСвети Апостол Андреј Првоповикан (Јован 1,24) За време на долгата историја на човештвото се случиле многу откритија. Многу од нив послужиле за доброто на луѓето и донеле големи благодети. Меѓутоа, ниедно откритие не било…

Слова на епископ Партениј

Мачеништвото како привилегија на секој Христијанин

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, за споменот на Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици, изговорено на Светата Литургија во истоимениот Храм во Струмица, на 11 декември 2022 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги владико и Старче наш, дедо Наум, Почитуван Епископе г. Јаков, Почитуван градоначалниче г. Костадин Костадинов,…

Слова на епископ Партениј

Воведението на Пресвета Богородица ни ја открива целта на нашето суштествување

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Воведение на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 4 декември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес е почеток на проповедање на Божјата милост и предвестување на човечкото спасение,…

Слова на епископ Партениј

Кој е мојот ближен?

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на Милостивиот Самарјанин, на 27 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Со Божја помош, мили мои, утре започнуваме со благословениот подвиг на Божикниот пост, со таа наша подготовка за светлиот празник на Рождеството Христово.…

Слова на епископ Партениј

Свети Георгиј Победоносец, носител на Божествениот ерос

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Кнежинскиот Манастир, на празникот Ѓургиц, за време на Светата Литургија, на 16 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, сме озарени од блесокот на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, во чест на преносот на моштите и…

Слова на епископ Партениј

Параболата за сиромавиот Лазар, лекција по есхатологија

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во неделата на Параболата за сиромавиот Лазар, на 6 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Ја чувме, мили мои, за повеќето од вас познатата евангелска парабола за богатиот човек и за сиромавиот Лазар. Пречистите…

Слова на епископ Партениј

Да го негуваме семето на Божествената култура

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија по читањето на евангелската Парабола за Сејачот, на 30 октомври 2022 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Господ Бог, мили мои, го создал човекот, за да се храни и да живее вечно. На…

Слова на епископ Партениј

Свети Лонгин Стотник – апостол на Воскресението

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на споменот на Свети Лонгин Стотник, 29 октомври 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Му благодариме, мили мои, на седобриот Бог што, еве, и оваа година нè…

Слова на епископ Партениј

Преподобната Параскева како образ на надежта и радоста

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на споменот на Преподобната Параскева Епиватска, на Божествената Литургија во храмот на Преподобната во град Дебар, на 27 октомври 2022 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со благодарење и со срдечен копнеж по светоста го празнуваме сјајниот спомен…

Слова на епископ Партениј

Богородичниот омофор на љубовта

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на празникот Покров на Пресвета Богородица, на Светата Литургија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 14 октомври 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Собрани сме, мили мои, во овој сечесен и великолепен храм од љубовта најсилна, мајчинска, од љубовта на Онаа…

Слова на епископ Партениј

Благословот е во послушанието

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија во втората недела по Крстовден и на споменот на Свети Јован Богослов Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, сме собрани во љубов и празнична радост од страна на една љубов Божествена, од…

Слова на епископ Партениј

Царицата Небесна – икона на мајчинството

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Успение на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија, по читањето на Евангелието, на 28 август 2022 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Во евангелскиот извадок, мили мои, што е предвиден да се чита на Богородичните празници,…

Слова на епископ Партениј

Да живееме со доверба во Божјата промисла

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Десеттата недела по Педесетница, изговорено по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на 21 август 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чудото со исцелението на момчето месечар, за кое чувме во денешното Свето Евангелие,…

Слова на епископ Партениј

„Дај ми да бидам, Христе, со Тебе едно, да Ти бидам Твој пријател“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Преображение Господово, на Светата Литургија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 19 август 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Му благодариме на милостивиот Бог што нè удостои и оваа година да го прославиме овој…

Слова на епископ Партениј

Преображението – таинство кое трае

Современиот човек постојано се фали за своите достигнувања и искачувања, било во областа на науката, или во која-годе друга сфера. Се фалиме дека ги постигнуваме најголемите откритија, дека ги усвојуваме сите знаења, дека се качивме на највисоките точки, не само на Земјата, туку и на небесниот свод, во космосот. Но, и покрај сето тоа, има…

Слова на епископ Партениј

Да се менуваме по образот Христов, за да го смениме светот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Илинден, во храмот на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во с. Лазарополе, на 2 август 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, од денешното Свето Евангелие, определено од Светите Отци да се чита…

Слова на епископ Партениј

Свети Јован Крстител – најсјаен образец за монашкиот живот

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Рождество на Свети Јован Крстител, пред почетокот на сеноќното бдение, 6 јули2022 л. Г. Ваше Преосвештенство, Епископе Аморејски и Свет Игумене на Свештената Ставропигијална Патријаршиска Обител на Влатадите во Солун, г. Никифоре, Ваши Високопреподобија, Сепреподобни и сечесни отци, Браќа…

Слова на епископ Партениј

Вознесението Господово – соединување на двата света

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија на празникот Вознесение Господово, во Рајчица, на 2 јуни 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, пасхалниот период заврши и веќе e зад нас, вчера на Одданието на Празникот за последен пат оваа година со големо…

Слова на епископ Партениј

Со духовните очи да Го видиме Христа

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во Неделата на слепородениот, на Светата Литургија, на 29 мај 2022 година Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Денеска, од евангелскиот настан предвиден од светите отци да се чита во оваа недела, чувме за големото чудо што Спасителот го…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме проповедници на светлината Христова

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Самарјанката, на Светата Литургија во храмот на Свети Николај во с. Вранештица, на 22 мај 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Најнапред ви благодарам вам, драги жители на ова славно село Вранештица, што нè поканивте денеска да…

Слова на епископ Партениј

Благодарноста е сол на сите добродетели

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во четвртата недела од Света Пасха, по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на 15 мај 2022 лето Господово Денес, мили мои, од Светото Евангелие според Јован чувме за чудото што Господ наш Исус Христос го изврши над фатениот човек во познатата ерусалимска бања Витезда. Во…

Слова на епископ Партениј

Бог не сака подвиг без љубов

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на споменот на Св. Вмч. Георгиј Победоносец, на Божествената Литургија во Рајчица, на 6 мај 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Според милоста Божја и денес, мили мои, се удостоивме да го слушнеме Евангелието што секогаш се чита на празници…

Слова на епископ Партениј

„Разумниот дијамант“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба во чест на Св. Вмч. Георгиј Победоносец, во неговиот манастир во Рајчица, на 5 мај 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Возљубени мои, нека ни е напомош споменот на Светиот Великомаченик Георгиј и нека овој сеславен Христов…

Слова на епископ Партениј

Човекот како храм Христов

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Источен Петок, на Светата Евхаристија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 29 април 2022 лето Господово Да Му благодариме на Бога, мили мои, што по Неговата милост ја изминавме, во духовно веселие и славословие, најсветлата и најрадосна Седмица од богослужбениот, литургиски круг во годината. Денешниов ден,…

Слова на епископ Партениј

„Не плашете се… Распнатиот воскресна!“

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Воскресението Христово – Света Пасха, на 24 април 2022 лето Господово „Дојдете, примете светлост од невечерната Светлина“ Од Евангелието чувме дека веста за Воскресението Христово први ја примија жените Мироносици, кои во првиот ден од седмицата, дојдоа на Гробот многу рано, кога изгреваше сонцето, за…

Слова на епископ Партениј

Велика Среда – избор меѓу предавството и милосрдието

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено при чинот на опростување на Велика Среда, на 20 април 2022 лето Спасителово Доколку внимававме, мили мои, на Евангелието што се читаше на Утрената, како и на содржината на целото богослужение, ќе заклучиме дека сè во Светата и Велика Среда е во знакот на миропомазанието на…

Слова на епископ Партениј

Триумф на духовната радост

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Цветници, по читањето на Светото Евангелие на Литургијата, на 17 април 2022 лето Господово Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Од Посланието на Апостолот Павле до Филипјаните, предвидено да се чита на Литургијата овој ден, чувме како…

Слова на епископ Партениј

Сострадателноста – пат кон обожението

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Свети Григориј Палама во Рајчица, на 20 март 2022 лето Господово Симнете ја пропеведта на вашиот уред Сечесни отци, Сепреподобни и преподобни браќа монаси и сестри монахињи, Почитувана Министерке за одбрана г-ца Славјанка Петровска, Мили мои браќа и сестри, Црквата Христова ја посветила…

Слова на епископ Партениј

Послушанието, догма на Троичната љубов

Поука на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорена на првиот Акатист на Пресвета Богородица, 11 март 2022 лето Спасителово „Радувај се, Невесто неневесна“ Симнете ја проповедта на вашиот уред Да ѝ благодариме, мили мои, на нашата најмилна, најсакана Пресветата Богородица, што нè удостои да ѝ ги вознесеме првите акатистни…

Слова на епископ Партениј

Постот како пат кон небесната Татковина

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Умилителната вечерна на проштавањето, на 6 март 2022 лето Спасителово Симнете ја проповедта на вашиот уред Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Најнапред, да Му се заблагодариме, најмили мои, на Бога, што нè удостои и оваа година да стасаме до оваа прекрасна…

Слова на епископ Партениј

Споменот на Свети Партениј – наша средба со Бога

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба во чест на Свети Партениј Лампсакиски Чудотворец, на 6/19 февруари 2022 лето Спасителово Ваше Високопреподобие, многу почитуван Архимандрит г. Доситеј од братската православна Црква на Србија, Многу почитуван Ректоре на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, проф.…

Слова на епископ Партениј

Закхеј или желбата да се види Бог

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Закхеј, по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на 6 февруари 2022 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Во денешното Евангелие чувме за една впечатлива случка од животот на нашиот Спасител Христос, додека Он, проследен од голема толпа…

Слова на епископ Партениј

Преку покајанието кон Тајната на Богојавлението

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение на Водкрст, 18 јануари 2022 лето Спасителово Да Му благодариме, мили мои, од сето срце на Бога што, еве, нè удостои, во навечерието на големиот празник Богојавление, да го отслужиме ова прекрасно богослужение. Според типикот на Црквата, на…

Слова на епископ Партениј

Христос се роди како светлина за светот

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, нека ни е честит и среќен големиот празник на сесветлото Рождество Христово и благодатта Божја од него да ве крепи и да ве чува! Бдението што го отстојавте вечерва е навистина голем подвиг и следствено, голем благослов од Господа. Бог се радува кога нè…

Слова на епископ Партениј

Верата на Праотците и Вечерата на Бога

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Светите Праотци, на Светата Литургија во храмот на Св. Климент Охридски на Плаошник, 26 декември 2021 лето Спасителово Ваше Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва г. г. Стефан, Ваше Високопреосвештенство, почитуван Владико на оваа богочувана епархија, Митрополите г. Тимотеј, Ваше…

Слова на епископ Партениј

Неизбришливата порака на Свети Климент

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за споменот на Свети Климент Охридски, изговорено во Соборниот храм на Светителот во Скопје, Среда, 08 Декември 2021 лето Спасителово Ваше Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан, Ваши Високопреосвештенства, Мили браќа и сестри, Проповедта ќе ја започнам со својата должна…

Слова на епископ Партениј

Ангелите, наши наставници

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Собор на Светиот Архангел Михаил и на сите небесни сили, на Светата Литургија, по читањето на Светото Евангелие, 21 ноември 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, Црквата православна се украсува…

Слова на епископ Партениј

Да трчаме со љубов кон Христа

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Кнежинскиот Манастир, на празникот Ѓургиц, за време на Светата Литургија Да се љубите еден со друг, бидејќи по тоа ќе ве познаат сите дека сте Мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јован 13,35; 15,17) Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес,…

Слова на епископ Партениј

Преподобна Параскева како пример за духовното мајчинство

Преподобната мајка Параскева била и до денес останува блескав пример за сите мајки, поучувајќи ги со своето житие да застанат на правиот пат и да Го постават Христа над сè. Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на споменот на Преподобната Параскева, на Божествената Литургија во храмот на Преподобната во град Дебар, 27…

Слова на епископ Партениј

Крстот како воскресение и живот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија на празникот Крстовден во Рајчица, по читањето на Светото Евангелие, 14/27 септември 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, на денот кога Црквата Божја со големо торжество го слави празникот на сесветското…

Слова на епископ Партениј

Крстот и слободата

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Крстовден, во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица, на 13/26 септември 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Му благодариме на Бога, мили мои, што и ова Господово лето нè…

Слова на епископ Партениј

Да ги симнеме планините на гордоста

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, петок, 10 септември 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чесни отци,Преподобни браќа монаси и сестри монахињи, Благочестиви Христијани, Му благодариме на Господа што и ова…

Слова на епископ Партениј

Успението на Богородица – залог за нашата вечност

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Успение на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија, по читањето на Евангелието, на 28 август 2021 лето Спасителово Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Вечерва, мили мои, сме собрани во овој свет Манастир, за со молитви и со благодарност…

Слова на епископ Партениј

Преображението најавува крст, но и воскресение

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Преображение Господово, на Светата Литургија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 19 август 2021 лето Господово Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со голема чест и радост, го празнуваме славното Преображение на Спасителот наш Господ…

Слова на епископ Партениј

Здрава и болна ревност

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Илинден, во храмот на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во с. Лазарополе Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, Светата Црква го прославува споменот на славниот пророк Илија Тесвитјанинот. Овој великоименит пророк спаѓа меѓу најголемите…

Слова на епископ Партениј

Беcомачноста на нашето време

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Петтата недела по Педесетница, изговорено на Светата Литургија, по читањето на Евангелието Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, од светото евангелско четиво чувме за чудото што Господ Исус Христос го направил со двајцата бесомачни луѓе од…

Слова на епископ Партениј

Верата на римскиот стотник и верата на денешните Христијани

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Четвртата недела по Педесетница, изговорено на Светата Литургија во храмот на Светите Апостоли Петар и Павле во с. Галичник, 18 јули 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Она што е телесниот орган - срцето за…

Слова на епископ Партениј

Црквата е место на љубовта

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот на Светите Првоврховни Апостоли Петар и Павле, по читањето на Евангелието на Светата Литургија Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со големо торжество и почит, ги прославуваме двата најголеми столбови на Црквата, Светите Првоврховни Апостоли…

Слова на епископ Партениј

Богородица, убавина на човештвото

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот на иконата „Достојно ест“, по читањето на Евангелието на Светата Литургија Старец и Епископ г. Партениј Бигорски Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Го славиме, мили кои, со боговдахновени песни и духовно торжество, споменот на Пресветата…

Слова на епископ Партениј

Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Вознесение Христово, за време на Светата Литургија во манастирскиот храм во с. Рајчица Старец и Епископ г. Партениј Бигорски Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Го празнуваме, мили мои, со голема чест и торжество, великиот празник…