Соопштенија

Серијал на кратки анимирани филмови за деца

Почитувани наши читатели, Ве известуваме дека од денес започнавме да објавувавме серијал на кратки православни и поучни, анимирани филмови за деца: „Христијански параболи“. Тие ќе бидат достапни на нашата интернет страница, во прозорчето: „МЕДИЈА“ > „ВИДЕО“ > „ЦРТАНИ“. Првиот анимиран филм од овој серијал е насловен „Должници“. За преводот на македонски јазик се погрижија двајца…

АПЕЛ – Да бидеме хумани и да му помогнеме на петгодишниот Никола

Прво да Ви се претставиме, ние сме семејство Буковски и имаме 5.5 годишен син Никола кој има церебрална парализа, хидроцефлус и епилепсија. Пред 2 години заминавме од Македонија за Шведска со надеж дека ќе најдеме решение за проблемот на Никола (во Македонија Никола имаше 4 операции, две редовни и две од докторска грешка), па не можевме…

Соопштение за 1000-годишнината од основањето на Охридската Архиепископија

Почитувани читатели и љубители на нашето духовно и културно наследство, Ве известуваме дека во недела и понеделник, на 27ми и 28ми мај, во древниот и прекрасен Охрид, со големи торжества ќе биде прославен многу значајниот и редок јубилеј – 1000 години од основањето на светата Охридска Архиепископија, чијашто автокефалност денес е возобновена во лицето на…

Покана за манастирската слава во Рајчица

На денот кога го славиме споменот на нашиот славен патрон и небесен застапник, Светиот великомаченик Георгиј Победоносец во неговиот свет манастир во Рајчица. Празничната богослужба во навечерието на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј, ќе започне на 5 мај во 18:00 часот. За време на богослужбата, една од искушеничките на Рајчичката света Обител ќе ги положи…

Покана и редослед за струшката Еордија

Почитувани читатели, Со особена радост ве известуваме дека торжествената струшка литија (Еордија) со чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона, оваа година ќе биде збогатена и со благословот на Сепречистата Владичица наша Богородица, преку нејзината чудотворна икона Крнинска, од Манастирот Пречиста Кичевска, носена од четворица кичевчани. Традиционално, и овој пат, во храмот…

Бигорскиот сајт отсега достапен и на грчки јазик

Возљубени пријатели, Христос воскресе! Ве известуваме дека точно една година после објавувањето на новиот манастирски сајт, оваа света Пасха ја објавуваме и верзијата на грчки јазик. Сите содржини што се однесуваат на Манастирот се преведени, освен неколку, за кои ќе се погрижиме да ги завршиме во најкраток можен рок. Во грчката верзија не се застапени…