Соопштенија

Распоред на богослужби за Илинден 2021

Панорамски поглед на селото со средишен поглед на главната селска црква „Св. Ѓорѓи“ (фото: Wikimedia) Почитувани богољупци и родољупци, На денот кога го славиме споменот на светиот и славен пророк Илија, светите Пречистански Преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, како и 118 години од херојското Илинденското Востание и 180 години од осветувањето на храмот во Лазарополе,…

Соопштение по повод манастирската слава за Рождеството на Свети Јован Претеча – Иванден

Возљубени верници и почитувачи на Свештената Бигорска Обител, Ве известуваме дека на денот кога го славиме сечесниот спомен на Рождеството на нашиот патрон и небесен застапник, светиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован: Во вторник, на 6 јули, во Бигорската свештена обител ќе се отслужи сеноќно бдение, коешто ќе започне во 20:30 часот,…

Соопштение по повод Педесетница

Возљубени верници, Ве известуваме дека по повод големиот празник на Светата Педесетница во Бигорската Обител ќе се отслужи: Сабота - 19.06.2021 20:00 ч. – Бдение со повечерие, вечерна, утрена и прв час Недела - 20.06.2021 07:30 ч. – Трети и шести час, Архијерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен…

Соопштение за споменот на Светите Кирил и Методиј

Почитувани читатели, Ве известуваме дека на денот кога Православната Црква го слави споменот на Светите Рамноапостолни сесловенски Просветители духовните наши родоначалници, Солунските Браќа Кирил и Методиј, во понеделник, на 24 мај, со почетокот во 9:00 часот, ќе се отслужи Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит посветен на солунските Браќа во с. Битуше. Во храмот кој…

Религијата во Образованието – Сестра Ефимија, Манастир Свети Георгиј Победоносец – Рајчица

предмет: Обраќање - Осврт кон прашањето на воведувањето верското овразование тема: Вебинар - Религијата во образованието датум: 12.05.2021 Сестра Ефимија, Манастир Свети Георгиј Победоносец, Рајчица, коосновач и координатор на Асоцијацијата на професори по Етика во религии    Религиското образование во македонското општество - состојба и предизвици Предметот Етика во религиите, токму поради неговиот двоен етичко-информативен карактер, од една…

Религијата во Образованието – Проф. Др. Александар Спасеновски

предмет: Обраќање - Осврт кон прашањето на воведувањето верското овразование тема: Вебинар - Религијата во образованието датум: 12.05.2021 Проф. Др. Александар Спасеновски, Правен Факултет “Јустинијан Први” , Скопје  Изучувањето на верското образование (веронаука) во наставата во државните основни училишта е еден од поголемите камења на сопнување во нашата најнова историја. Низ призма на ставовите на Уставниот суд може да…