Настани

Охридската Архиепископија – главна тема на летните кампови по Веронаука во Бигорски и Рајчица

Деновиве во нашите две свештени Обители, Бигорската и Рајчичката, за огромна радост на најмладите од целата наша земја, започнаа летните кампови по Веронаука. Огромна радост, бидејќи децата со нетрпение чекаат да дојде периодот, во кој тие ќе можат низ наука, креативни активности и рекреација да се запознаат со основните постулати на православната христијанска вера. Оваа…

Архимандрит Партениј добитник на највисоката почесна награда на ЕУ – „Граѓанин на Европа“

Нашиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј, е еден од 50-те лауреати оваа година на највисоката почесна награда на Европскиот парламент - „Европски граѓанин“. За ова престижно одличие, тој беше номиниран од европратеникот од пратеничката група ЕНП/ГЕРБ, г. Андреј Ковачев. Во своите мотиви за номинацијата, г. Андреј Ковачев, меѓу другото, нагласува:  „Ја покренав кандидатурата на Архимандрит…

Посета на Амбасадорката на БИХ во Бигорски

Попладнево во посета на Свештената Бигорска Обител дојде Амбасадорката на Босна и Херцеговина во Македонија, Нејзината Екселенција, г-ѓа Лепа Бабиќ. Амбасадорката имаше можност да се запознае со содржините на нашиот Манастир, како и со неговата евангелска мисија. Исто така, благочестивата г-ѓа Бабиќ беше гостољубиво примена и од нашиот старец и игумен, Архимандрит Партениј, со кого…

Дебарско-кичевската епархија торжествено го прослави споменот на Св. Варлаам Охридски

Со мудрост и благочестие, со вера и усрдно служение, ти достигна архипастирски чин.  Во Охрид не остави да угасне делото на Климента и Наума, просветувајќи во православната ни вера. Го утешуваше своето паство во бедите од агарјаните. Демонските примки не те сломија, но преку агарјански меч животот ти го одзедоа. И пак, владико Варлааме, ти…

Европа, секуларизмот и религиозното образование – тема на Научна средба

Европа со своите специфични континентални вредности, секуларноста како уставно начело и религиозното образование во Европа, како и неговата практика во Македонија, беа тема на дискусија во рамките на Научната средба, што во организација на Асоцијацијата на професори по наставниот предмет Етика во религиите „Просветление“, се одржа викендов на 02 јуни во манастирскиот комплекс „Свети Наум“…

Торжествена прослава на илјадалетието од Охридската архиепископија

Радувај се, апостолско седиште, радувај се, престоле Охридски; радувај се, и пак ќе речам радувај се, далеку прочуена катедро, зашто стекна утврдување, и основа богоположена, Седмочислениот хор од служители богомудри и Јована Владимира, маченикот божествен, заедно со петнаесетте од Тивериопол маченици и Никодим кој во последно време се подвизуваше во Белоград, а имињата на непознатите…