Настани

Духовна поткрепа на затворените во КПУ Затвор Скопје

Како продолжение на претходната Монашка проповед во КПД „Идризово“, на покана на директорот на установата Филип Андонов, како и останатите членови на управата, со одобрение на директорот на Управата за извршување на санкциите, почитуваниот г. Марјан Спасовски, а на наше особено задоволство, со благослов на нашиот игумен, Епископот Антаниски г. Партениј, монасите од нашата света…

Работна акција на млади битолчани во Скитот „Свети Кирил и Методиј“

Со благослов на нашиот Старец, Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, деновиве во Свештената Бигорска Обител престојуваа околу десетина млади луѓе, повеќето од Битола и неколку од Кичево, кои доброволно и самоорганизирано притекнаа да помогнат во обемните работни активности во овој период. Главната работна сила беше насочена кон бигорскиот скит „Свети Кирил и Методиј“ во…

Промоција на филмот „Каде си Адаме?“ во Бигорски

Во рамки на промоцијата низ повеќе градови во нашата татковина, ја имавме честа и кај нас во Бигорски да се емитува премиерата на филмот ,,Каде си, Адаме?“- документарец за Светогорскиот манастир на Светите Архангели Дохијар. Токму по иницијатива на продуцентот на филмот, ѓакон Александар Запорошченко, Бигорски стана еден од центрите за емитување, чии гледачи беа…

Посета на Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка

Во поклоничка и братска посета на нашата Свештена Обител денеска допатува Неговото Високопреосвештенство, Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка, заедно со својата чесна придружба, презвитерите Василиј и Богуслав. Ценетиот гостин беше гостољубиво пречекан со свечен манастирски пречек иподохи, кој му доликува на архијерејското достоинство. По молитвената поворка за пречек…

Посета на директорот на КОВЗРГ г. Даријан Сотировски

Денеска во посета на Свештената Бигорска Обител дојде директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, почитуваниот г. Даријан Сотировски. Тој беше гостољубиво пречекан и примен на средба со нашиот старец и игумен, Епископот Антаниски г. Партениј. Директорот и Старецот разговараа за повеќе теми, меѓу кои и за неодамнешните сослуженија во Светиот…

Празнично сослужение во Пјаченца, Италија

На покана на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен и со благослов на нашиот почитуван надлежен Митрополит, Неговото Високопреосвештенство г. Тимотеј Дебарско-кичевски и на нашиот  Старец, Преосветениот Епископ г. Партениј Антаниски, бигорскиот собрат Архимандрит Доситеј денеска сослужуваше на Светата Литургија во храмот на Свети Апостол Вартоломеј и на Свети Прохор Пчински во градот Пјаченца, Италија.…