Колумни

Храм сум недостоен

Храм сум недостоен, срцево ми е олтар, а во него е Христос; Устата недостојна ми е певница, со неа деноноќно славословија Му редам на мојот Спасител; Очите ми се псалтири, низ нив недостојните, влегува мудроста Божја, таму се прелева; Ушите ми се пространство каде постојано трепери Името Господово; Низ вените чекори Светата причест, оттаму безусловно…

На многаја лета, наш возљубен духовен татко во Христа

Благодарствени писма и честитки од духовните чеда на Архимандрит Партениј, по повод неговиот именден Благодарствено писмо од духовните чеда од Охрид Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар што ѕвони или кимвал што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни и…

Едноставни размислувања – одговори од еден светогорец за украинското прашање

Како светогорски монах, чиешто послушание долги години е во гостоприемната на Манастирот Пантократор, многу често доаѓам во контакт со руски и украински поклоници. Темата која последнава година особено ги засега нив, е Украинското прашање. Прашањата кои ги формулираат сите се постојано истите и воглавном произлегуваат од лажните известувања и дезинформации на различните интернет страници или…

Насекаде гледа „американци“ митрополитот Бачки, кој ја откри „Мајката Црква“ во Ерусалим

Повеќе од три години после неговиот неуспешен обид да ја задржи Српската црква подалеку од Светиот и велик собор во Крит, водачот на групата „вазали“ на Руската црква, митрополитот Бачки Иринеј сега се впушти во напад без преседан против Вселенската патријаршија, која ја осудува за наклонетост кон „новопапизам“. Во своето интервју за српскиот весник „Печат“,…

Светителот

Да се почувствува топлината во студената зимска ноќ, да се загреат срцата на свеќите во храмот, да се вкуси најслаткиот залак од сеуште топлата погача, виното кое грее низ душата, ладното ветре на заруменетите лица, пченицата која засладува на крајот, црвените јаболка наспроти белиот снег кој крцка под нозете како кората на погачата кога се…

Руската црква – пријател кој знае да се однесува само непријателски

Андреас Лударос Ако луѓето што се кријат позади стратегијата на Руската црква имаа можност да ги прочитаат записниците на последното заседание на Јерархијата на Грчката црква за украинското прашање, или ако барем ги прочитале репортажите на orthodoxia.info на оваа тема, ќе сфатеа дека нивната стратегија е во најмала рака катастрофална. Во последниве денови цел ред…