Посланија

Oгласително слово за почетокот на Светата и Велика Четириесетница [2023]

† ВАРТОЛОМЕЈ По милоста Божја Архиепископ на Константинопол – Нов Рим и Вселенски Патријарх до сета полнота на Црквата, благодат нека биде и мир откај Спасителот и Господ наш Исус Христос, а од нас благопожелби, благослов и прошка Фото: Стефан Рајхл Сечесни браќа Архиереи и благословени чеда во Господа, Според благоволението и благодатта на сесожаливиот…

Божикно послание

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА,АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НАМАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, „Денес вселената со радост се исполнува, зашто Христос се роди од Дева“1. Возљубени чеда во Господа, Божик, празникот на Христовото рождество, е ден на…

Патријаршиско Послание за Рождеството Христово 2022

Преземено и објавено од: Вселенската Патријаршија + В А Р Т О Л О М Е Ј ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЛСКИ – НОВ РИМ И ВСЕЛЕНСКИ ПАТРИЈАРХ ДО СЕТА ПОЛНОТА НА ЦРКВАТА БЛАГОДАТ, МИЛОСТ И МИР ОД РОДЕНИОТ ВО ВИТЛЕЕМ СПАСИТЕЛ ХРИСТОС Сечесни браќа Архиереи, Возљубени чеда во Господа, Светата Црква денес го празнува…

Светите Петнаесет како пример за духовната слобода

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Стобиски г. Јаков, за споменот на Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици, изговорено на Светата Литургија во истоимениот Храм во Струмица, на 11 декември 2022 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Дозволете ми, свештен соборе, да ве поздравам од името на нашиот свет Владика, Митрополитот Струмички г.…

Свети Климент – проповедник на слободната совест

На 08.12.2022 година, денот кога го славиме споменот на сепреподобниот и светол проповедник, светиот Климент Охридски Чудотворец, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник, во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот…

Пасхално послание од Архиепископот Стефан

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС  ВОСКРЕСE!   Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува…