Вести од светот

Филипинците, пред Велигден, за три недели изградија православен храм со сопствени раце

Членовите на православната заедница од Филипините, поточно од островот Минданао, го пресретнаа празникот Воскресение Христово во нов храм, којшто го изградија со сопствени раце. Парохјаните ја издигнаа црквата само за три седмици, во којашто подоцна ја отслужија традиционалната празнична пасхална Литургија. Православната заедница на Филипините е под јуриздикција на Московската Патријаршија. Во текот на 2015…

Вселенскиот Патријарх: Мајка Црква на сите балкански народи е Цариградската

Учениците матуранти од Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје, заедно со нивните професори, во текот на нивното поклоничко патување во Цариград и Солун ја посетија Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј. Патријархот го потенцира значењето на директноста, чесноста и искреноста во меѓуправославните односи, а исто така и се осврна на проблемот на признавањето…

Претседателот Иванов во посета на Патријархот Вартоломеј

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Истанбул оствари средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј I. Претседателот Иванов, упатувајќи честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, ги поздрави активностите и напорите на Вселенскиот Патријарх за обезбедување поголемо единство во православната екумена. „Во време кога светот се соочува со тешки предизвици, потребна е…

Благодатниот Оган од Ерусалим годинава ќе пристигне во Македонија преку Бугарија

Точно десет години откако по иницијатива и заложби на Свештената Бигорска Обител, Благодатниот Ерусалимски Оган за прв пат на Света Пасха беше донесен во Македонија од Грција, годинава тој ќе пристигне во нашата земја преку Бугарија. Овој пат неговото пристигнување ќе биде организирано на официјално ниво меѓу двете цркви, МПЦ-ОА и БПЦ. Благодатниот Оган, на…

МПЦ-ОА официјално го покани бугарскиот патријарх Неофит за 1000-годишнината од Охридската архиепископија

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот г. Стефан, официјално го покани бугарскиот патријарх г. Неофит, да учествува во празненствата по повод 1000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија – пренесува репортер на БГНЕС. Поканата до бугарскиот патријарх е испратена во писмена форма, потпишана лично од архиепископот г. Стефан. Во неа се вели дека…

Патријарх Неофит: Ќе испратиме делегација за чествувањата на Охридската архиепископија

„Ако има покана, ќе испратиме“ - ова го изјави пред Агенцијата БГНЕС Неговото Светејшество бугарскиот Патријарх Неофит, одговарајќи на прашањето дали Бугарската православна црква ќе испрати делегација во Република Македонија по повод чествувањето на 1000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија, во град Охрид на 28-ми мај оваа година. На прашањето на БГНЕС, како ќе се…