Вести од светот

Државна делегација во Фанар за црковното прашање

Вселенската патријаршија и официјално потврди дека не се откажала од намерата да го решава прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА и покрај противењето на Српската и на Руската православна црква. Патријаршијата во Фанар со соопштение извести за денешната средба на македонската државна делегација со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, посочувајќи дека главната тема на разговорите било токму прашањето…

Елпидофор Американски: „Старец Ефрем живееше како светец и си замина како светец“

Надгробно слово на патријаршискиот Архиепископ на Америка, г. Елпидофор, изговорено при погребението на блаженоупокоениот Старец Ефрем Филотејски и Аризонски, 11 декември 2019 лето Господово Драги мои браќа и сестри, Високопреосвештен Митрополите на Сан Франциско, г. Герасиме Високопреподобен претставнику на Неговата Божествена Сесветост, нашиот Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј Свети игумени, отци, високопреподобни игумении со вашите…

Вселенскиот Патријарх: „Колибата на дедо Јосиф се запечати по човечки, но неговите рожби завладеаја со земјата“

Порака од Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, за погребот на Старец Ефрем од Аризона Навистина смрт блажена, која ни разлеа воскресенско чувство - пред нас имавме мртовец и владееше жалост, но во себе доживувавме воскресение. И тоа чувство оттогаш не исчезна, а со него истовремено нè следи и сеќавањето на блаженоупокоениот свет…

Заспа во Господа Старец Ефрем Филотејски

Денес во утринските часови, после долго боледување, се упокои од целиот православен свет саканиот старец Ефрем, проигумен на светогорскиот манастир Филотеј, а подоцна основач на деветнаесет православни манастири во Аризона, САД. Старец Ефрем беше јеромонах цели 71 година и старец повеќе од 50 години. Тој беше ученик на Старец Јосиф Исихаст од Света Гора и…

Заедничка Литургија во Фанар испраќа порака до Москва

По повод празникот на Вселенската Патријаршија, споменот на Св. Андреј Првоповикан, многу претставници од Кипарската, Грчката, Украинската и Александриската Црква зедоа учество во заедничката Литургија, која ја отслужија Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и Патријарх Теодор Александриски. Овој настан беше добра можност да се покаже дека Патријаршиите на Константинопол и Александрија остануваат во единство и покрај притисоците…

Хуманитарната помош од Хуманитарната организација „Свети Спас“ пристигна во Драч

Хуманитарната организација на скопската православна епархија при МПЦ- ОА „Свети Спас”, со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, донираше хуманитарна помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Драч, Албанија. Донацијата која што беше собрана изминатите денови, беше предадена во манастирот „Свети Власиј“ во Драч каде што моментно се сместени 150 луѓе кои ги…