Детско катче

Сини скали

Кога свети апостол Петар го заврши својот земен живот и беше повикан на небото, Господ му ги предаде клучевите од рајските порти. Со сесрдна ревност светиот апостол ја извршуваше својата возвишена служба, отклучувајќи ја рајската порта за душите на оние луѓе, кои со…

Божјиот голем плус

(Марко 8, 34 – 9, 1) Трета недела на Великиот Пост Третата недела од Великиот Пост е наречена Крстопоклона, посветена му е на поклонувањето на Светиот Крст. За време на Литургијата крстот се изнесува од олтарот на послужавник со цвеќиња и се става…

Страница 1 од 48

Магерница

Чоколадна торта без масло (на вода)

  Чоколадна торта без масло (на вода) Вкусна чоколадна торта, без масло за великопосните денови Пандишпан:250 мл. вода250 гр. шеќер400 гр. брашно1 м. лаж. сода4 лаж. мармалад (мешан)250 мл. газиран сок (газоза, струмка)250 гр. суво овошје (сува смоква, сува кајсија, сува слива, суво…

Манастирски пастрмајлии

Манастирски пастрмајлии Вкусни манастирски пастрамајлии 1 кг. брашно1 јајце1 лажиче сол¼ коцка свеж квасец (пекарски)2 лажички шеќер2 лажици масло150-1500 гр. маргарин (исецкан на коцки)200 мл. јогурт (или кисело млеко)½ лажичка прашок за пециво300-400 гр. сирење (рендано)200-300 гр. кашкавал (рендан)5-6 јајца (изматени)свежи печурки (по…

Страница 1 од 19