Соопштение за Богојавление

Распоред на празничните богослуженија   Четврток…

Детско катче

Посреќен е оној што дава

Петар за Божик доби автомобил од својот брат. Кога на Бадник излезе од својата канцеларија на улица, до неговата сјајна, нова кола стоеше едно малечко момче и се восхитуваше на возилото. „Ваша ли е оваа кола, господине?“, праша тоа. Петар потврдно кимна со…

Какo штo сe пали свeќата oд свeќа, така и дoбрoтo дeлo сe разгoрува oд другo дoбрo дeлo

Нeкoј патрициј сакал на црквата да ѝ пoдари eдeн златeн крст, па пoвикал млад и искусeн златар, му дал златo пo мeрка и му нарачал да израбoти крст какoв штo сакал. Сирoмавиoт златар кoга видeл кoлкава жртва прави патрицијoт заради свoјата душа, сe…

Страница 1 од 46

Магерница

Потпечени лепчиња со печурки

Потребни состојки: 500 гр. печурки 250 гр. кисела павлака 2 главици кромид 2 чешниња лук 1 стар леб 100 гр. кашкавал 2 лажици брашно Зачин по вкус: сол, бибер, вегета, црвен пипер Малку масло Начин на подготовка: Во длабок сад се пржи во…

Бигорска овошна торта на вода

Потребни состојки: Пандишпан: 500 гр. брашно 1 прашок за пециво и малку сода бикарбона 12 супени лажици шеќер Ванилин шеќер 200 гр. ореви мелени 200 гр. лешници мелени (поубаво е да се потпечени и излупени) Урми сечкани (по желба) Сок од еден лимон…

Страница 1 од 19